18. 10. 2020 12:55 , článok bol aktualizovaný 18. 10. 2020 14:19 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Matovič o plošnom testovaní: Je to obrovské kladivo proti vírusu

V relácii Na telo sa stretli aj Eduard Heger a Peter Žiga.

Igor Matovič v Na telo.
Igor Matovič v Na telo. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Premiér v relácii Na telo povedal, že testovanie chce dobrovoľne, ale s odmenami pre tých, ktorí sa ho zúčastnia. Tvrdí pritom, že minister hospodárstva Richard Sulík presadzoval pôvodné iný postoj.

"Včera nás presviedčal, aby bolo testovanie povinné a dávali ľuďom pokutu 100 eur," hovorí Matovič.

Zároveň naznačil ale, že rozhodnutie o (ne)dobrovoľnosti testovania nepríde už po dnešnom mimoriadnom rokovaní vlády. "Je legitímne sa o tom ešte pár dní rozprávať," skonštatoval. Predseda vlády nechcel priamo odpovedať, ako chce ľudí prilákať k hromadnému testovaniu, no niečo predsa naznačil.

Podľa neho by napríklad ľudia, ktorí včera porušovali zákon hádzaním kociek na policajtov pred úradom vlády, nemali mať právo na rovnakú zdravotnú starostlivosť, ako ľudia dodržujúci literu zákona.

"Ako sa do hory volá, tak sa z hory bude ozývať," poznamenal s tým, že plošné testovanie považuje za obrovské kladivo proti vírusu.

Zároveň stále neuzatvoril otázku, či ľudia budú môcť počas "dušičiek" cestovať aj mimo svojho okresu. " Kým nebudem mať rokovanie s KBS, bolo by to nezodpovedné. Chcel by som nájsť spoločné riešenie," vyhlásil.

Žiga hovorí o Matovičovom marketingu

Podľa ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) by malo byť plošné testovanie nielen dobrovoľné, ale aj zodpovedné. "Na kritiku bude času dosť, nebránime sa jej. Musíme teraz ochrániť ľudí pred lockdownom. Riskujeme len to, že bude lepšie," odkázal kritikom v relácii Na telo.

Exminister hospodárstva Peter Žiga (Hlas-SD) upozornil, že ohľadne plošného testovania je stále veľa nezodpovedaných otázok. Podľa neho ide navyše o marketingový ťah Igora Matoviča.

Peter Žiga a Eduard Heger.
Peter Žiga a Eduard Heger. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

"Prestalo sa hovoriť o koaličnej kríze, o "one time, next time". Tvrdí tiež, že celý zámer nie je pripravený a dostatočne odkomunikovaný s tými, ktorých sa má dotknúť.

"Chcú na to použiť armádu a hlavná veliteľka ozbrojených síl - pani prezidentka sa to dozvedá z televíznej obrazovky," pripomenul.

Žiga napriek tomu ale hovorí, že Hlas-SD nie je proti plošnému testovaniu. Chcú ale vidieť dáta a vyjadrenia epidemiológov.

Šéf rezortu financií dodal, že ide o odvážne rozhodnutie, ktoré môže byť aj víťazné. "Prajem si, aby sme boli majstrami sveta v zvládnutí korony."

Na zásah sa bude premiér pýtať kompetentných

Premiér Igor Matovič sa zároveň dotkol aj sobotňajšieho protestu chuligánov pred úradom vlády. Tí hádzali dlažobné kocky na policajtov, ktorí nakoniec museli použiť aj vodné delo.

Predseda vlády sa preto chce pýtať ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) aj policajného prezidenta Petra Kovaříka, či sa tomu zhromaždeniu nedalo zabrániť hneď na začiatku.

Odmieta ale výhrady, že policajný zásah nebol primeraný. " Títo ľudia, ktorí hádzali dlažobné kocky na policajtov, si to vodné delo zaslúžili," odkázal Matovič.

Záznam celej relácie nájdete v bezplatnom videoarchíeve Markíza Plus TU.

Takto dopadlo hlasovanie po skončení relácie. Hlasovať však môžete aj naďalej.

Výsledky po skončení relácie.
Výsledky po skončení relácie. Foto: TVNOVINY.sk
 

Celú reláciu si môžete vypočuť aj formou podcastu:VIAC Z Na telo