15. 11. 2020 12:59 | BRATISLAVA/ tvnoviny.sk

Kaliňák o kauze Očistec: Všetci sa spojili proti Smeru

Kaliňák argumentuje slovami premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý povedal, že Fico s Kaliňákom majú čakať doma na príslušníkov NAKA

Robert Kaliňák.
Robert Kaliňák. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
Roman Mikulec pred vysielaním.
Robert Kaliňák pred vysielaním.
Robert Kaliňák pred vysielaním.

Hoci tento týždeň exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák naznačoval, že celý zásah NAKA - Očistec je založený len na výpovedi jedného kajúcníka, dnes spochybňuje všetkých, ktorí odmietajú, že ide o politickú objednávku.

Kaliňák argumentuje slovami premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý povedal, že Fico s Kaliňákom majú čakať doma na príslušníkov NAKA. A zároveň tvrdí, že politickou objednávkou majú byť aj ďalšie akcie elitných policajtov, pri ktorých došlo k zatknutiu viacerých sudcov či nominantov Smeru-SD.

"My hovoríme o posledných piatich-šiestich akciách. Je jedno, či sú založené na výpovedi jedného alebo piatich kajúcnikov," vyhlásil.


Kaliňák nedávno tvrdil aj to, že v prípade Očistec neexistujú listinné dôkazy. Podľa uznesenia sa však vyšetrovatelia opierali aj o zápisnicu z prehliadky nebytového priestoru či nájdený spis u jedného z obvinených.

Kaliňákové reči o politickej objednávke v relácii Na telo plus tento týždeň odmietli jednohlasne aj piati kandidáti na post generálneho prokurátora. "Sú vo volebnej kampani," reagoval bývalý minister vnútra.

Politickú objednávku vylučuje aj dočasný policajný prezident Peter Kovařík. Toho si pritom minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) z úradu vlády, kde pôsobil Kovařík ešte od čias predsedu Smeru-SD Roberta Fica.

Kaliňák obraňuje Gašpara

Podľa špeciálneho prokurátora Jána Šantu pritom o dôkazoch v každej takejto veci rozhoduje štvorica na sebe nezávislých orgánov. Ani to ale Kaliňákov postoj nezmenilo.

"Bulvárne spájate tieto veci. Nemajú odvahu povedať, že stíhanie je nezákonné. Všetci," reagoval na otázky moderátora Michala Kovačiča.

Zároveň niekdajší šéf rezortu vnútra skonštatoval, že netvrdí, že sa tie skutky nestali, ale spochybňuje, že v údajnej zločineckej skupine pôsobil bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.

"To, že sa niekto s niekym pozná, neznamená to, že spolu založili zločineckú skupinu. Netuším, kto sa na akom poschodí stretával. Neverím, že Gašpar zobral úplatok," poznamenal na margo údajných stretnutí viacerých zadržaných.

Na otázku, či sa on osobne obáva, že aj pre neho si príde NAKA, odpovedal: "Žiadne avízo nemám."

Ministri odmietajú reči o politickej objednávke

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí), rázne odmietla, že by NAKA konala na politickú objednávku súčasnej vlády.

Podobne ako Ján Šanta, pripomenula, že o zadržaní aj v prípade Očistec rozhodujú nezávislé orgány.

"Absolútne môžem vylúčiť politické konanie. Vyšetrovatelia sú absolútne nezávislí," dodal k tejto téme súčasný šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO).

Polícia pripravená rozpustiť protesty 17. novembra

Obaja ministri zaujali jasný postoj aj k chystaným protestom na utorok 17. novembra, kde sa chystajú chuligáni a na účasť vyzývajú aj politici Smeru-SD a ĽSNS.

Mikulec jasne odkázal, že polícia urobí všetko preto, aby nezákonné akcie rozpustila ešte pred ich začiatkom.

"Pokiaľ to bude potrebné, polícia použije všetky sily, aby zabezpečil životy, zdravie a majetok občanov," upozornil.

Kolíková poznamenala, že ak platia aktuálne opatrenia, vrátane zákazu zhromažďovania sa, štát by mal postupovať tak, aby si dodržovanie týchto opatrení aj vynucoval.

"Keď niekto má za to, že je potrebné vyjadriť nesúhlas, existujú aj iné formy. Využívať 17. november v tomto čase je skôr spôsobom, ako vyjadruje neúctu k právnemu štátu," pripomenula.

Zároveň šéfka rezortu spravodlivosti pripomenula, že nejde len o samotné zhromažďovanie sa, ale aj to, ako ľudia na týchto akciách dodržiavajú aj ďalšie platné nariadenia.

"Mali sme tu protesty, kde ľudia nenosili rúška," pripomenula.

Na konci relácie dôverovalo polícii 72 percent zo 7758 hlasov. Proti bolo 28 percentbike trails

Komentáre ( 0)


VIAC Z Na telo