13. 12. 2020 12:55 , článok bol aktualizovaný 13. 12. 2020 14:33 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

SaS podporí lockdown. Má však jasnú podmienku

Vláda bude mimoriadne rokovať o zákaze vychádzania, ktorý má byť súčasťou lockdownu.V relácii Na telo to oznámil minister zdravotníctva Krajčí.

Michal Šipoš, Jana Bittó Cigániková, Erik Kaliňák.
Michal Šipoš, Jana Bittó Cigániková, Erik Kaliňák. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
Marek Krajčí v Na telo.
Marek Krajčí v Na telo.
Marek Krajčí v Na telo.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí naznačil, že návrh pandemickej komisie na zavedenie prísnych protipandemických opatrení má aj podporu premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Krajčí ale nevylúčil, že predseda vlády príde s nejakým prekvapením. Tým by mohol byť opäť aj negatívny výsledok testu. A to aj antigénového.

"Je to vážna situácia a nechceme, aby tieto sviatky boli sviatkami, cez ktoré sa ľudia nakazia," poznamenal.

Šéf rezortu zdravotníctva prekvapivo vyhlásil, že tzv. semafor, ktorý by mal určiť, ako bude vláda postupovať po prípadnom lockdowne, je už hotový. Podľa Krajčího vznikol ako prienik návrhu odborníkov z jeho ministerstva a SaS. Na verejnosť s ním však zatiaľ nepôjde.

"Poznajú ho členovia pandemickej komisie a ministerstva. Je otázka času, kedy ho predostrieme verejnosti. Je na stole premiéra a vlády, potom sa predstaví," skonštatoval v Na telo.

Podľa neho pritom bude tento semafor na troch základných hodnotách: počet infikovaných, reprodukčné číslo, počet hospitalizovaných pacientov. A rešpektovať by sa mali aj regionálne parametre.

Zároveň Krajčí odmietol ale výzvu prezidentky Zuzany Čaputovej či podpredsedu vlády Richarda Sulíka (SaS), aby boj s koronakrízou viedol niekto iný ako Matovič.

"Toto je krízová situácia, v ktorých musí rozhodovať pollitický líder. Toto si musí pod sebou nechať premiér," vyhlásil.

SaS podporí lockdown s podmienkou

V prípade prijatia lockdownu pritom premiér môže zrejme počítať aj s podporou SaS. Koaličná strana má však jasnú podmienku.

"Boli by sme radi, ak má byť prijatý lockdown, aby sme vedeli, čo bude po ňom. Aby bol prijatý odškodňovací zákon. Nehovoríme, že sme za lockdown, ale sme ochotní ho akceptovať," skonštatovala v Na telo predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková (SaS).

Napriek tomu si ale myslí, že reštaurácie mohli byť vo väčšine okresov stále otvorené. Nepovažuje to za nezodpovedné.

"Nezodpovedné je nechať živoriť reštaurácie. (…) Plošné opatrenia demotivujú ľudí," reagovala.

Šéf poslaneckého klubu OľaNO Michal Šipoš je presvedčený, že ak sa nájde nejaký nástroj, ktorým by sme mohli predísť tvrdému lockdownu, predseda vlády s ním príde.

"Mohli sme ísť inou cestou. Nebola ale celospoločenská zhoda a preto je alternatívou lockdown," poznamenal v Na telo.

Podpredseda Smeru-SD Erik Kaliňák si ale myslí, že lockdown treba už od novembra. "Teraz sme ho mohli už mať za sebou a prežiť Vianoce voľnejšie, než teraz," tvrdí.

A hoci uznáva, že protesty, na ktoré pozývala aj jeho strana boli protizákonné, na vine je podľa neho vláda. Demonštrácie, ako aj nezákonné otváranie reštaurácii na východe Slovenska, sú podľa neho totiž len výsledkom frustrácie voličov.

Čítajte tiež: Prieskum: Sulíkovi dôveruje stále viac ľudí, Matovič klesá. Prvenstvo patrí Čaputovej

Kaliňák: Smer nemá problém s vyšetrovaním

Trojica zástupcov novej politickej generácie však diskutovala nielen o korone, ale aj o zatýkaní mnohých ľudí prepojených na Smer-SD.

A hoci najprv Erik Kaliňák tvrdil, že na to nie sú iné dôkazy ako výpovede tzv. kajúcnikov, napokon uznal, že to tak nie je. V každom prípade podľa neho ale platí, že Smer nemá problém s vyšetrovaním ani ho vraj neblokuje.

"Pokusím sa to nabudúce viac preskúmať," reagoval podpredseda Smeru na viaceré zmienky o písomných dôkazoch v uznesení k týmto prípadom.

Podľa šéfa poslancov OĽaNO je ale smutné, čo sa dialo za posledných 12 rokov na Slovensku.

"Nevyšetrovali sa kauzy, ktoré sa mali. Pamätáme si, že skutok sa nestal. Teraz má polícia voľné ruky," dodal Šipoš.

Čítajte tiež: Divácke otázky Na telo: Erik Kaliňák nedôveruje vakcíne proti COVID-19

Celú reláciu si môžete vypočuť aj formou podcastu.

V ankete sme sa vás pýtali, či sa dáte zaočkovať proti koronavírusu. Na konci relácie boli výsledky nasledovné:

ÁNO: 54% (3452)

NIE: 46% (2989)

Hlasovať môžete aj naďalej:


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo