31. 01. 2021 12:58 , článok bol aktualizovaný 31. 01. 2021 14:29 | BRATISLAVA/TV Markíza

Matovič nemá problém ani s ruskými či čínskymi vakcínami. Má ale jasnú podmienku

Premiér bol hosťom relácie Na telo spolu s Milanom Krajniakom a Jánom Richterom.

Igor Matovič v Na telo.
Igor Matovič v Na telo. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
Igor Matovič v Na telo.
Igor Matovič v Na telo.
Igor Matovič v Na telo.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v relácii Na telo rezolútne odmietol tvrdenia ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) o koaličnej dohode, podľa ktorej by sa po spustení covid automatu nemuselo testovať.

CELÝ ZÁZNAM RELÁCIE NÁJDETE TU

„Žiadnu takú dohodu neregistrujem," skonštatoval.

Zopakoval, že stále platí dohoda, podľa ktorej by sa spomínaný Covid automat mal spustiť od 8. februára. „A čo z neho vyplynie, to budeme všetky koaličné strany rešpektovať," pripomenul premiér.

Či a kedy by mohlo prísť k uvoľňovaniu opatrení zatiaľ hovoriť nechce. Upozornil na príklady z iných krajín. „V prípade Nemecka a Rakúska to svetielko na konci tunela bude, keď budú mať 50 prípadov na 100-tisíc obyvateľov," skonštatoval Matovič v Na telo.

 

O respirátoroch rokuje Matovič s obchodníkmi

Čo ale potvrdil je, že od 8. februára by sa mohli otvoriť školy pre prvákov a druhákov. Sľubuje, že preto urobia všetko. Zatiaľ to vyzerá tak, že deti sa nebudú testovať kloktaním, ako sa zvažovalo. „Momentálne sa mi zdá prehnané, čo si za to firmy pýtajú," poznamenal.

Zároveň na margo očkovania vyhlásil, že nemá problém ani s tým, aby sa na Slovensku používali aj čínske či ruské vakcíny. Musí byť predtým splnená jasná podmienka.

Prečítajte si tiež výsledky prieskumu agentúry FOCUS: Ako vníma verejnosť dianie po smrti Milana Lučanského? Ľudia sú k vláde skeptickí

„Čínske aj ruské vakcíny musia prejsť schválením Európskej liekovej agentúry. V takom prípade nemám najmenší problém, aby sme Sputnik nakúpili," hovorí premiér.

Okrem toho chce Matovič pandémiu potlačiť aj dohodou s veľkými obchodnými reťazcami. Na tie tlačí, aby predávali tzv. FFP2 respirátory za nákupné ceny.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas pri výnimkách, ktoré boli podľa generálneho prokurátora vydané v rozpore so zákonom, urobil podľa premiéra správnu vec a konal vo verejnom záujme. "Zavolal som mu s tým, že som mu vyjadril podporu, aby pod takýmto verejným tlakom nezdupkal z funkcie," povedal Matovič s tým, že ho považuje za dobrého človeka.

Krajniak kritizuje SaS a Za ľudí

Koaličnú dohodu o prechode na covid automat od 8. februára potvrdil v Na telo aj minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Na výhrady SaS a strany Za ľudí má svoj vlastný názor. „Možno sa im to vtedy zdalo populárne a teraz sa im to už nezdá," odkázal.

Milan Krajniak a Ján Richter.
Milan Krajniak a Ján Richter. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič
 

Niekdajší šéf rezortu práce Ján Richter (Smer-SD) poznamenal, že aj toto je dôkazom chaosu, ktorý má na svedomí vláda.

„V tejto situácii treba ubezpečiť občanov, že to, čo hovorí predseda vlády je pravda," pripomenul.

Nominanti Smeru udávajú nominantov Smeru

Obaja politici diskutovali aj o menovaní Petra Kovaříka za policajného prezidenta. Ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) ho pritom odporúčali aj poslanci Smeru-SD. Ich predseda Robert Fico pritom označuje zásahy polície za gestapácke akcie.

„Keby vaši poslanci nehlasovali za pána Kovaříka, pán minister by ho nemohol vymenovať. To nie sú naši ľudia, ktorí usvedčujú vašich ľudí. Vybavte si to v Smere a Hlase medzi sebou. Jedni vaši ľudia udávajú druhých vašich ľudí," odkázal Krajniak Richterovi.

Minister a exminister odpovedali aj na divácke otázky. Nevynechali previerku Daniela Lipšica, kauzu Čistý deň či regionálnu minimálnu mzdu. Ich odpovede nájdete tu.

Podľa poslanca Smeru-SD to treba vidieť zo širšieho pohľadu, keďže o zatýkaní nerozhoduje len policaný šéf. „Orgány činné v trestnom konaní majú tri stupne," poznamenal.

Diváci počas relácie odpovedali na otázku, či sú ešte ochotní sa testovať. Po skončení televíznej debaty bolo 36 percent hlasov za "áno" a 64 percent za "nie". V ankete môžete hlasovať aj ďalej:


Máte radi podcasty? Dnešnú časť si môžete vypočuť tu:

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo