14. 02. 2021 14:21 | BRATISLAVA/tvnovivny.sk

PRIESKUM: Voliči niektorých strán viac dôverujú inému politikovi ako „vlastnému“ predsedovi

Prieskum realizovala agentúra Focus pre reláciu Na telo.

Poslanci v NR SR
Poslanci v NR SR Foto: TASR

Dôveryhodnejší „cudzí" politik ako predseda strany. Aj takéto prekvapivé výsledky vyšli z prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na telo. Ten skúmal, komu najviac dôverujú voliči jednotlivých subjektov. Treba dodať, že anketári sa pýtali len na lídrov strán a prezidentku.

Voliči najsilnejšej opozičnej strany Hlas najviac veria predsedovi Petrovi Pellegrinimu (98,5%). Za ním nasleduje Zuzana Čaputová (60%) a Robert Fico (46,4%). Paradoxne, v strane Smer síce požíva najväčšiu dôveru predseda Fico (94%), ale smerácki voliči nezanevreli ani na „odídenca" Pellegriniho, ktorému verí až 80 percent z nich.

Zaujímavá situácia je aj v poslednej parlamentnej opozičnej strane ĽSNS. Predseda Marian Kotleba má zo všetkých predsedov vo svojich stranách najvyššiu, stopercentnú, podporu. A inému lídrovi voliči kotlebovcov veľmi neveria. Druhý Pellegrini totiž dosiahol len 33 a tretia Čaputová len 27 percent. Pri ĽSNS musíme upozorniť, že prieskum nezachytáva rozkol, ktorý by mohol spôsobiť aj stratu dôvery v Mariana Kotlebu.

Prezidentka predbehla aj predsedov strán

Podľa súčasných prieskumov dve najsilnejšie koaličné strany SaS a OĽaNO sú na tom rovnako. Ich voliči najviac dôverujú lídrom, konkrétne Richardovi Sulíkovi (97,4%) a Igorovi Matovičovi (95,4%). Na druhom mieste sa umiestnila s vysokou podporou Zuzana Čaputová.

V ostatných dvoch koaličných stranách sa už karta obrátila. Voliči Za ľudí a Sme rodina viac dôverujú prezidentke s približne 93 percentami, ako lídrom. Veronike Remišovej dôveruje 87,2 percenta a Borisovi Kollárovi 88,3 percenta. Trojicu v oboch stranách s väčším odstupom uzatvára Richard Sulík.

Zuzana Čaputová je najdôveryhodnejší politik aj pre voličov Progresívneho Slovenska, teda prezidentkinej materskej strany (96,9%). Na druhom mieste s veľkým odstupom skončila súčasná predsedníčka progresívcov Irena Bihariová s takmer 80 percentami. A o pár percent menej získal Richard Sulík (72,8%).

Najväčšiu „pikošku" prieskum odhalil u kresťanských demokratov. Voliči KDH najviac veria Zuzane Čaputovej, ktorá vyšla z liberálnej strany. Podporuje jej vyjadrilo až 89 percent z nich. No druhému predsedovi Milanovi Majerskému verí len 55 percent voličov hnutia.

A „vlastného" lídra nepozná až 22 percent oslovených. Pri ostatných stranách sa ani jeden volič nevyjadril, že by predsedu svojho preferovaného subjektu nepoznal.

politici fin.jpg
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Na telo