13. 04. 2021 20:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Baťová odpovedala na vaše otázky: Navrhli sme ministerstvu, aby zvážilo zmenu v očkovaní AstraZenecou

Povedala aj to, kedy sa budeme môcť očkovať Sputnikom.

Zuzana Baťová v špeciálnom Na telo plus.
Zuzana Baťová v špeciálnom Na telo plus. Foto: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Hosťkou relácie Na telo plus bola šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová. Odpovedala aj na vaše otázky.

Pýtali ste sa jej, či vidí reálne, že sa Sputnikom budeme očkovať ešte tento rok. Odpovedala jednoznačným áno. Myslí si, že buď vakcínu schváli EMA, alebo výrobca pošle Slovensku chýbajúce dokumenty.

Zaujímalo vás aj to, či odporúča zmeniť očkovaciu stratégiu ohľadom vakcíny AstraZeneca. „Potom, čo bola dokázaná súvislosť s krvnými zrazeninami, informovali sme ministerstvo s tým, že navrhujeme, aby sa o tom začalo rozprávať, lebo vidíme, že ostatné krajiny reagujú. Ale toto rozhodnutie presahuje kompetencie ŠÚKL-u,“ odpovedala Baťová.

Dostala aj otázku na vakcínu od Johnson & Johnson, ktorej používanie pozastavili v USA kvôli podozreniu na krvné zrazeniny. Baťová reagovala, že tieto nežiaduce účinky sú veľmi vzácne a objavujú sa u jedného z 10-tisíc zaočkovaných. Je preto veľmi ťažké zistiť, prečo sa u konkrétnych ľudí vytvárajú krvné zrazeniny. „Hľadáme ihlu v kope sena,“ dodala Baťová.

Všetky otázky a odpovede si môžete pozrieť vo videu:

 

Komentáre ( 0)


VIAC Z Na telo