• Špeciálne vydanie:

    30. výročie

    Nežnej revolúcie

14. 11. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Tridsať rokov podnikania: Kostru našej ekonomiky čakajú zúfalo nízke dôchodky

Človek musí odvádzať aspoň tri dekády sociálne odvody, aby mal nárok na minimálny dôchodok.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

S Nežnou revolúciou prišla na Slovensko okrem demokracie aj sloboda podnikania. Niektorí hneď na úvod rozprávkovo zbohatli vďaka divokým privatizáciám alebo známostiam, ktoré vedeli „ako to chodí." Na druhej strane, naša spoločnosť dokázala vygenerovať aj čestných podnikateľov, ktorí dokázali z nuly vybudovať úspešné firmy a svetoznáme značky. My sme sa ale pozreli na to, ako sa darilo kostre našej ekonomiky, teda malým podnikateľom a živnostníkom.

Štefan sa vyučil za pekára ešte začiatkom 70. rokov. Hneď po revolúcii sa s rodinou rozhodol, že si založia vlastnú pekárničku.

„Spočiatku to bolo ľahké. Zobrali sme si úver, ktorý sme bez problémov splatili. Avšak posledných desať rokov sa to rapídne zhoršilo. Už nemáme ani na to, aby sme kúpili nové stroje," začal svoje rozprávanie rodák z Komárna.

Štefan pred dvomi rokmi odišiel do dôchodku, zo svojej penzie si ale veľmi vyskakovať nemôže. „Po toľkých rokoch práce a podnikania mám 300-eurový dôchodok," zhodnotil sklamane s tým, že v rodinnej pekárni synovi stále vypomáha.

„Je pravdou, že som si platil odvody z minima, ale pracoval som v pekárni odmladi deň, noc, piatok, sviatok. A už za socializmu som odpracoval viac ako 25 rokov," doplnil.

Práve výška odvodov je tŕňom v oku mnohých podnikateľov a živnostníkov. V súčasnosti musia každý mesiac odviesť do zdravotnej a sociálne poisťovne v súčte minimálne takmer 225 eur. Pred desiatimi rokmi to bolo 160 eur.

„V rokoch 2009 až 2019 výška minimálnych základov pre výpočet preddavkov na zdravotné poistenie a poistného na účely sociálneho poistenia každoročne rástla," vysvetlila generálna sekretárka Slovenského živnostenského zväzu Miriam Bellušová.

Ľuďom, ktorí podnikajú, tak aj najnižšie možné odvody robia problémy, na druhej strane im nezabezpečia adekvátny dôchodok.

„Tri štvrtiny živnostníkov si platia najnižšie možné odvody do Sociálnej poisťovne. Podľa súčasných pravidiel by mal tak podnikateľ, ktorý si celý život platil najnižšie možné odvody, dostať dôchodok približne vo výške 240 eur," varuje Bellušová.

Štát však od 1. júla 2015 zaviedol minimálny dôchodok, ktorý má poistencovi zabezpečiťv starobe taký príjem, aby nebol odkázaný na pomoc v hmotnej núdzi.

„Nárok na minimálny dôchodok vzniká až za splnenia určitých zákonom stanovených podmienok. Jednou z nich je získanie aspoň tridsať rokov tzv. kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia," vysvetlil hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

Pre tento rok je minimálny dôchodok stanovený na necelých 280 eur, čo tiež nie je veľká výhra.

Z tohto dôvodu ani štát nie je spokojný s výškou odvodov, preto stále tlačí na ich zvyšovanie. Chce tak zabezpečiť, aby si živnostníci sami zarobili aspoň na minimálny dôchodok.

„Dôchodok sa počíta každému individuálne podľa jeho životnej situácie. Závisí teda od toho, ako dlho bol dôchodkovo poistený (platil odvody) a z akých vymeriavacích základov (hrubých zárobkov) tieto odvody platil," doplnil Višváder.

V praxi to teda znemená, čím dlhšie a čim viac človek počas života odvádza, tým bude mať vyšší dôchodok.

Či sú ale samotní živnostníci motivovaní posielať štátu viac peňazí, ako je nutné, je otázne. Politici, jemne povedané, sa totiž nie vždy správajú k verejným financiám spoľahlivo.

Faktom preto nateraz zostáva, že po tridsiatich rokoch slobodného podnikania na Slovensku, sa živnostníci nielenže musia na seba spoliehať počas svojho pracovného života, ale aj na dôchodku.

„Ak sa teda živnostník spolieha sám na seba pri podnikaní, musí si sám zabezpečiť aj vlastný primeraný dôchodok, napríklad dlhodobým investičným sporením, nateraz neexistuje iná cesta," uzavrela Bellušová.

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravila Televízia Markíza špeciálny dokument. Sledujte Nežná 30: Cesta k slobode v nedeľu 17. novembra o 20.30 h.

Komentáre ( 0)