• Špeciálne vydanie:

    30. výročie

    Nežnej revolúcie

12. 11. 2019 19:38 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ako utekali ľudia na Západ. Hartmutovi chýbalo k vytúženej slobode 22 metrov

Niektorí použili na útek balónon, rogalo či vetriesku.

Na fotografii Hartmut Tautz.
Na fotografii Hartmut Tautz. Foto: TASR

Ostnaté drôty, elektrický prúd, ozbrojené pohraničné stráže a psi cvičené trhať. Československo bola desaťročia zadrôtovaná republika. Totalitný režim hovoril o plotoch ako o ochrane pred útokom zo Západu. Skutočnosť však bola iná.

Štátna hranica mala byť postrach, hoci propaganda hovorila o narušiteľoch z druhej strany, zo západu k nám nikto cez plot neskákal. Pohraničná stráž monitorovala priestor nepretržite, akonáhle sa niekto chystal s batôžkom do lesa, okamžite ho brali.

Hoci to cez Bratislavu vyzeralo najsľubnejšie, 11. brigáda pohraničnej stráže mala pre narušiteľov jasný odkaz - cez nich neprejdú. Priestor nesledovali len oni. Pomáhali aj spolupracovníci a dôverníci, ktorí sa prechádzali pri hraniciach a nahlasovali podozrivé osoby.

Carola Tautzová pri pamätníku svojho zosnulého brata Hartmuta.
Carola Tautzová pri pamätníku svojho zosnulého brata Hartmuta. Foto: TASR
 

Kto sa dostal až ku drôtom, stále nemal vyhraté. Mladík z východného Nemecka Hartmut Tautz to riskol pri Bratislave s kliešťami v ruke. Prvý plot zvládol, pri druhom ale spustil poplach a stráž naňho vypustila ovčiakov Robiho a Riša - vycvičení boli zabíjať bez povelu. Hoci volal o pomoc, hliadka sa s ním do vojenskej nemocnice neponáhľala. Nádejný klarinetista zraneniam podľahol. K vytúženému cieľu mu chýbalo iba 22 metrov.

Balónom, rogalom, oplechovaným autom či vetrieskou. Kto rozmýšľal nad útekom cez drôt, tak práve dopravným prostriedkom to bolo najmenej bolestivé.

Len na slovenskom hraničnom úseku zahynulo podľa Ústavu pamäti národa okolo 42 ľudí, v susednom Česku vyše tristo. Tých, čo sa pokúšali prejsť cez ostnatý drôt, však možno rátať v tisícoch. Každý pokus o útek režim prísne trestal a odskákala si to celá rodina. Kto chcel ujsť, musel si pripraviť dokonalý plán. Na niektoré sme sa pozreli bližšie spolu s Ústavom pamäti národa.

 

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravila Televízia Markíza špeciálny dokument. Sledujte Nežná 30: Cesta k slobode v nedeľu 17. novembra o 20.30 h.

 

 

Komentáre ( 0)