• Špeciálne vydanie:

    30. výročie

    Nežnej revolúcie

16. 11. 2019 07:00 | BRATISLAVA/Martin Lachkovič

Bratislava vtedy a dnes na interaktívnych fotografiách: Takto sa zmenila (II. časť)

Pozrite sa na mnohé zmeny, ktoré sa v Bratislave udiali za ostatné desaťročia.

Bratislavský hrad v roku 1964 a 2019.
Bratislavský hrad v roku 1964 a 2019. Foto: TASR/Martin Lachkovič

Od čias socializmu sa toho v našom hlavnom meste veľa zmenilo. Mnohé staré budovy prešli rozsiahlymi rekonštrukciami, iné zasa už dlhé roky chátrajú. Na prázdnych miestach vyrástli nové budovy a časť zelene vystriedal betón. Tam, kde ste sa kedysi autom bez problémov dostali, dnes už môže jazdiť iba mestská hromadná doprava. Aj takýmito premenami si prešla Bratislava. Prezrite si ich na interaktívnych fotografiách.

Fotografie si porovnáte ťahaním kurzora v strede.

NEPREHLIADNITE: Bratislava vtedy a dnes na interaktívnych fotografiách: Takto sa zmenilo naše hlavné mesto (I. časť)

Hlavné námestie

Azda najväčším rozdielom medzi dvoma fotkami je množstvo zelene, ktoré sa na námestí nachádza. Zatiaľ, čo mu v minulosti dominovali stromy, dnes prevláda najmä kamenná dlažba. Do tejto podoby sa vtedajšie Námestie 4. apríla dostalo až v deväťdesiatych rokoch.

Obchodná ulica

Električky cez Obchodnú ulicu premávali aj pred 120 rokmi, no kvôli zlému stavu koľajiska sa ich prevádzka na dlhú dobu prerušila a električky vystriedali najmä autobusy a trolejbusy. Obnovili ich až koncom sedemdesiatych rokov. Kedysi cez Obchodnú ulicu bežne premávali autá, dnes je z nej však spravená pešia zóna.

Panoráma z hradu

Vedľa hotelu Devín kedysi stálo veľké parkovisko. Na jeho mieste však neskôr vyrástol hotel Danube, ktorý je dnes preslávený najmä kontroverznou fasádou. Starý most sa dočkal rekonštrukcie a niekoľko desiatok metrov za ním vyrástol aj Most Apollo.

Štrkovecké jazero

Ľudovo nazývaný Štrkovec sa nachádza v mestskej časti Ružinov. Vzniklo približne v 50. rokoch a až do roku 1989 slúžilo aj ako prírodné kúpalisko. V okolí dnes už zatvoreného hotela Junior vyrástlo množstvo bytoviek.

Hlavná stanica

Sympatickú historickú budovu hlavnej vlakovej stanice v Bratislave prekryla koncom osemdesiatych rokov masívna opacha, ktorej prischla prezývka skleník. Počas poslednej dekády sme mali možnosť vidieť niekoľko vizualizácií na jej novú podobizeň. Zatiaľ sme sa však dočkali iba niekoľkých opráv a vynovenej čakárne.

Panoráma mesta

Kedysi bola jedna z najvyšších budov v Bratislave Tower 115. Dnes už tu máme mnoho obrovských develeoperských projektov, ktoré úplne zmenili profil nášho hlavného mesta. Niektoré budovy a miesta úplne zanikli, aby na ich miestach mohli vyrásť nové projekty. Medzi ne patrí napríklad nová budova SND, nákupné stredisko na Dunaji či most Apollo.

Hodžovo námestie

Vtedajšie Mierové námestie vyzeralo trochu inak, ako ho dnes poznáme. V minulosti cez neho dokonca jazdili aj električky. Všetko sa to ale zmenilo s prestavbou celého námestia, ktorá sa začala v roku 1974. Tá mala slúžiť na vylepšenie dopravnej situácie.

Zimný štadión

Na mieste, kde dnes stojí Zimný štadión Ondreja Nepelu, stála už v roku 1940 verejná ľadová plocha. Počas ďalších dekád sa areál niekoľkokrát rekonštruoval a konali sa v ňom rôzne významné športové podujatia. Na fotke z roku 1966 sa budova pripravovala na majstrovstvá Európy v krasokorčuľovaní. Dnešnú podobu nadobudol až v roku 2011.

Šafárikovo námestie

Infraštruktúra námestia sa počas histórie niekoľkokrát zmenila. Do šesťdesiatych rokov jazdili električky cez Starý most do Petržalky, no keďže skončila jeho životnosť, skončili aj električky. Koľajisko z námestia vymizlo. Objavilo sa až v roku 2016, kedy most prešiel veľkou rekonštrukciou.

Hrad

Bratislavský hrad dlhé roky chátral, no v 50. rokoch mu svitlo na lepšie časy. Historická fotografia z roku 1964 ho zachytáva počas dlhých rekonštrukčných prác. Vtedy bol areál verejnosti ešte neprístupný, do užívania ho odovzdali až o dva roky neskôr. Parlament, ktorý dnes vedľa hradu stojí, začali budovať v roku 1986.

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie pripravila Televízia Markíza špeciálny dokument. Sledujte Nežná 30: Cesta k slobode v nedeľu 17. novembra o 20.30 h.

 

Komentáre ( 0)