25. 08. 2021 14:55 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Zverejnili podmienky a pravidlá návštevy pápeža na Slovensku

Pápež František na septembrovej návšteve Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína.

Pápež František.
Pápež František. Foto: Remo Casilli/Pool Photo via AP

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) zverejnila na stránke www.navstevapapeza.sk podmienky a pravidlá návštevy jednotlivých verejných podujatí s pápežom Františkom.

K dispozícii sú v časti Program - Možnosti účasti. Nachádzajú sa v nej osobitné informácie pre Prešov, Košice (bližšie info TU) a Šaštín, o ktorom sa viac dozviete TU. Informovala o tom Tlačová kancelária KBS.

„Návšteva Svätého Otca Františka sa nezadržateľne blíži. Na to, aby sme sa na ňu dobre pripravili, prinášame sériu podmienok a pravidiel, ktoré je potrebné dodržať na jednotlivých miestach. Zároveň stále povzbudzujeme všetkých k registrácii. Osobitne povzbudzujeme ľudí vo farnostiach, aby napomáhali s registráciou tým, ktorí sa chcú zúčastniť na podujatiach s pápežom Františkom a nemajú na to technické možnosti," uviedol hovorca KBS Martin Kramara.

Ako dodal, zároveň informujú, že v pokynoch je možné nájsť aj presné miesta, z ktorých sa bude dať na stretnutia s pápežom presunúť.

V novinke na webe sú informácie o podmienkach účasti, registrácii, doprave, záchytných parkoviskách, kyvadlovej doprave i duchovnej príprave.

Nechýbajú informácie k účasti na stretnutí so Svätým Otcom v Prešove, Košiciach a Šaštíne.

K dispozícii je tiež informácia o tom, kedy sa na daných podujatiach otvoria vstupné brány, ako sa budú zapĺňať sektory či to, ako sa bude realizovať kontrola, ale aj čo si nachystať pred ňou.

Ide aj o informácie o tom, kedy a kde budú uzatvorené cesty a sektory, aké sú základné bezpečnostné pokyny či asistenčné miesta.

Pápež František na septembrovej (12. - 15. 9.) návšteve Slovenska zavíta do Bratislavy, Košíc, Prešova a Šaštína.

Stretne sa s troma najvyššími ústavnými činiteľmi, ale aj zástupcami židovskej či rómskej komunity. V Šaštíne je na programe svätá omša s homíliou Svätého Otca.

Zaregistrovaných na podujatia s pápežom je okolo 33.000 ľudí

Na septembrové podujatia počas návštevy Svätého Otca na Slovensku je zatiaľ zaregistrovaných okolo 33.000 ľudí. Potvrdil to v stredu hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.

V Prešove je zaregistrovaných okolo 10.000 ľudí, v Košiciach sa číslo pohybuje okolo 7000. Najväčší záujem zo strany ľudí je o Šaštín.

Zaregistrovaných je tam podľa slov Kramaru okolo 16.000 ľudí. Hovorca KBS poznamenal, že celkovo je zatiaľ záujem ľudí nižší. „Povzbudzujeme, aby si to ľudia nenechali na poslednú chvíľu,“ povedal.

Zároveň hovorca KBS potvrdil, že na zmenu podmienok, aby na podujatia s hlavou katolíckej cirkvi mohli prísť aj iní ľudia ako len tí zaočkovaní, sa pýtali viackrát ešte pred spustením registrácie. „Viackrát nám bolo jednoznačne povedané, že to nie je možné,“ uzavrel Kramara.

Nad zmenami podmienok účasti občanov na návšteve pápeža Františka na Slovensku sa aktuálne neuvažuje.

Povedal to premiér Eduard Heger (OĽANO) pred stredajším rokovaním vlády. Neuvažuje o tom ani minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).