07. 09. 2021 19:19 | KOŠICE/TV Markíza

Na návštevu pápeža minieme nemalé peniaze. Zaujímali sme sa, kto všetko prispel a koľko to bude stáť

Vláda vyčlenila na pápeža viac ako päť miliónov eur.

Práce pred návštevou pápeža.
Práce pred návštevou pápeža. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Návšteva pápeža nie je zadarmo. Udalosť roka zabezpečujú stovky ľudí a nie všetci sú dobrovoľníci. Zaujímali sme sa, kto všetko na podujatie prispel a koľko to bude stáť.

Technika, konštrukcie, ozvučenie a nielen to. Zaplatiť treba aj eventovým spoločnostiam či stavebným firmám.

Vláda vyčlenila na pápeža viac ako päť miliónov eur. Tie prerozdelila medzi viaceré inštitúcie.

Medzi nimi napríklad Košická a Bratislavská arcidiecéza či Gréckokatolícke arcibiskupstvo Prešov. Státisíce eur sa ušli aj samosprávam.

Konkrétne mesto Šaštín-Stráže dostalo 452-tisíc eur. Za tieto peniaze odškodnili poľnohospodárov, zveľadili okolie baziliky a opravili niektoré cesty.

Vjazdy na pole, na ktorom bude svätá omša, zaplatila Trnavská župa, rovnako aj vjazdy na záchytné parkoviská.

Trnavský samosprávny kraj doposiaľ stála návšteva pápeža okolo 900-tisíc eur. V štátnej dotácii však s nimi nepočítali.

Prešov

Prešovský samosprávny kraj na technické zabezpečenie pápežovej návštevy v metropole Šariša vyčlenil 100-tisíc eur, ďalších 50-tisíc dostali od štátu.

Peniaze slúžia najmä na vytvorenie záchytných parkovísk, kyvadlovej dopravy, ako aj ďalších nákladov spojených s poriadkovou a odťahovou službou, a taktiež s osvetlením parkovacích miest.

Prešovská radnica sa postarala o vlajkovú výzdobu. Na priestranstve pred mestskou halou už vyasfaltovali nerovnosti.

Pre záchytné parkoviská si museli pozemky od ich majiteľov požičať. Vláda na to mestu prispela 200-tisíc eurami, zo svojho rozpočtu pridali ďalších 70-tisíc eur.

Gréckokatolícke arcibiskupstvo dostalo na zabezpečenie liturgie od štátu vyše 486-tisíc eur. Medzi najväčšie položky patria požičanie pódia, kvetinová výzdoba či vytvorenie sektorových brán.

Za vypožičanie dočasného mosta od štátnych hmotných rezerv, ktorým pred mestskou halou premostili Torysu, platiť nemuseli. Náklady spojené s jeho osadením však vyšli na takmer 40-tisíc eur.

Košice

V Košiciach sa pápež stretne na Luníku IX s rómskou komunitou a neskôr na štadióne Lokomotíva s mladými. Prípravy na oboch miestach vrcholia.

Kraj už vyčlenil z rozpočtu 346 000 eur, mesto zatiaľ finálnu sumu povedať nevie. Župa zabezpečí vypravenie mimoriadnych autobusových spojov, ktoré budú zvážať veriacich z jednotlivých farností do Košíc, taktiež aj prenájom mobilných tribún, osadenie LED navigačných panelov a úpravu komunikácií.

Košická radnica zatiaľ hospodári s vyčlenenými peniazmi od štátu v hodnote viac ako 700-tisíc eur, ktoré využila najmä na opravu ciest.

Vyše 200-tisíc stála oprava cesty na Luník IX, nový asfalt pribudol na ceste na letisku či okolo štadióna Lokomotíva.

Mesto zabezpečí kyvadlovú dopravu zo záchytných parkovísk na miesta stretnutia, ale aj vlajkovú a kvetinovú výzdobu v centre mesta.

Viac v reportáži Sone Cipínovej, Martina Jedináka a Veroniky Krempaskej.