13. 02. 2019 13:12 | BRATISLAVA/zg

Každý tretí volič ešte zmení do volieb rozhodnutie

Najvernejších voličov majú traja kandidáti.

Kandidáti na prezidenta SR.
Kandidáti na prezidenta SR. Foto: TVNOVINY.sk

Agentúra AKO zverejnila päť týždňov pred voľbami najnovší prieskum, v ktorom zisťovala ako sa môže zmeniť nálada voličov voči jednotlivým, už oficiálnym kandidátom.

Až 38,5 percenta respondentov povedalo, že určite nezmenia svoj názor na vybraného kandidáta a dajú mu hlas. Druhú najväčšiu skupinu tvorili respondenti (26,4 percent), ktorí povedali, že názor asi nezmenia. Názor možno zmení 29,6 percenta ľudí.

Iba 3,9 percenta v prieskume uviedlo, že sú náchylní voliť iného kandidáta.

Na otázku v prieskume - “Do volieb zostáva ešte niekoľko týždňov. Uviedli ste svojho konkrétneho favorita. Do akej miery je isté, že budete voliť tohto kandidáta/kandidátku?“ - nevedelo, resp. nechcelo odpovedať 1,6 percenta respondentov.

Do akej miery je isté, že budete voliť tohto kandidáta/kandidátku?
Do akej miery je isté, že budete voliť tohto kandidáta/kandidátku? Foto: Agentúra AKO
 

Z relevantných kandidátov majú najmenej stabilných voličov kandidáti Milan Krajniak, Eduard Chmelár a František Mikloško. U týchto kandidátov je zvýšené riziko, že vo voľbách získajú menej hlasov, ako im päť týždňov pred voľbami namerajú prieskumy. Napr. Krajniak má takýchto málo lojálnych voličov polovicu, z voličov Mikloška a Chmelára sú takýto málo lojálni štyria z desiatich ich súčasných voličov.

Najvernejších voličov majú kandidáti Maroš Šefčovič, Robert Mistrík a Štefan Harabin. Len asi štvrtina z ich voličov pripúšťa, že ešte zmení favorita. Zuzana Čaputová má takto rizikových asi tretinu zo svojich súčasných voličov.

Najvyšší podiel extrémne lojálnych voličov („Už určite nezmením") majú kandidáti Harabin, Šefčovič a Kotleba - takmer polovicu z ich súčasných voličov.

Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1 000 respondentov, pre tvnoviny.sk poskytla Kamila  Hříchová. Uskutočnil sa od 8. do 12. februára..

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce