01. 03. 2019 09:42 , článok bol aktualizovaný 01. 03. 2019 10:57 | BRATISLAVA/zg, TASR

Posledný prieskum pred moratóriom: Čaputovú by v prvom kole volila viac ako polovica ľudí

Druhý by skončil Maroš Šefčovič.

Prezidentský palác.
Prezidentský palác. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Volebný tím prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej si dal urobiť volebný prieskum. Vyplynulo z neho, že by ju volilo 52,9 percenta voličov. Druhý by skončil Maroš Šefčovič so 16,7 percentami. Tretiu priečby by obsadil Štefan Harabin s 11,4 percentami.

Štvrtý by skončil Marian Kotleba (5,6), nasleduje Béla Bugár (4,1), František Mikloško (3,1), Milan Krajniak (2,4), Eduard Chmelár (1,5).

Percento voličov by dalo hlas Martinovi Daňovi, po pol percente by získali Bohumila Tauchmanonová a Ivan Zuzula. Predposledný by skončil Róbert Švec (0,2) a posledný by bol Juraj Zábojník (0,1).

Agentúra AKO ho urobila telefonicky od 27. do 28. februára na vzorke 800 respondentov.


Zdroj: Agentúra AKO/TASR

Čaputová očakáva, že posledné zverejnené čísla predvolebných prieskumov, kde obsadila prvé miesto so ziskom 44,8 a 52,9 percenta, naplnia mocných strachom. Do nasledujúcich dní si preto praje, aby bola kampaň pred prezidentskými voľbami vedená v korektnom duchu, ako doposiaľ. Uviedla to vo svojom piatkovom tlačovom vyhlásení.

"Vnímam snahy oponentov a niektorých politikov vytvoriť konflikt a odlákať pozornosť od toho, že ľudia sa už nemôžu pozerať na nespravodlivosť systému, ktorý spoluvytvorili. Nepristúpim na takúto kampaň," deklaruje Čaputová. Ľudia sú podľa jej slov unavení z hádok politikov. Tvrdí, že jej stratégiou je úprimnosť a snaží sa komunikovať citlivé názory spôsobom, ktorý by nemal byť zraňujúci alebo ponižujúci pre nositeľov opačného názoru.

"Chcem oslovovať aj konzervatívnych voličov, stretávam sa s obrovskou podporou aj od ľudí, ktorí sú veriaci. Chcem oslovovať všetkých, lebo nás všetkých spája frustrácia z arogancie mocných a nespravodlivosti," podotkla Čaputová s tým, že chce oslovovať rovnako Slovákov, ako aj Maďarov, Čechov či Rómov. "Všetkých, bez ohľadu na vieru alebo sexuálnu orientáciu," spresnila.

Prvé kolo prezidentských volieb bude 16. marca. Ak v prvom kole ani jeden z kandidátov nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov, bude sa konať 30. marca druhé kolo. Postupujú doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce