10. 03. 2019 16:42 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Prezidentská debata očami politologičky: Ako si počínali favoriti? Z víťaza budete zaskočení

V debate sa stretli Maroš Šefčovič, Zuzana Čaputová, Štefan Harabin a Marian Kotleba.

Najväčší favoriti v prezidentských voľbách a moderátor Michal Kovačič.
Najväčší favoriti v prezidentských voľbách a moderátor Michal Kovačič. Foto: TV Markíza

Televízne prezidentské diskusie sú veľakrát rozhodujúcim faktorom, komu napokon volič dá svoj hlas vo voľbách. Televízia Markíza priniesla až tri takéto debaty, v ktorých sa predstavili všetci uchádzači o Prezidentský palác.

Harabin sa snažil budiť dojem, že je víťaz

Kto je víťazom debaty? Alebo ktorý kandidát nezvládol úlohu favorita? Ľudia aj na tieto otázky živo diskutujú na sociálnych sieťach. My sme sa na najviac sledovanú diskusiu, kde sa podľa prieskumov predstavili štyria najsilnejší kandidáti, pozreli s odborníčkou, konkrétne s politologičkou Vierou Žúborovou.

„Nedeľná prezidentská diskusia so štvoricou top kandidátov nedopadla možno podľa očakávaní tých, ktorí ju sledovali. Víťazom sa stali všetci a aj nikto. Každý jeden kandidát na post prezidenta presvedčil svoj voličský segment, respektíve tých, ktorí sú už rozhodnutí sa zúčastniť prezidentských volieb a dať svoj hlas jednému zo štyroch kandidátov," zhodnotila na úvod politologička.

Z pohľadu diváka si ale myslí, že Štefan Harabin mohol vyvolať dojem, že on je víťazom. V konečnom dôsledku však môže byť opak pravdou.

„Opäť sa potvrdila téza, že negatívna a agresívna komunikácia vie vyvolať dojem, že dotyčný, ktorý ju využíva, javí zdanie, že argumentačne a vecne dominuje. Diváci tak mohli mať dojem, že diskusiu vyhral pán Harabin, no argumentačne vyhrali diskusiu ostatní kandidáti," vysvetlila Žúborová.

Útočiť sa snažil aj Šefčovič, otočilo sa to proti nemu

Štefan Harabin stavil kartu teda na negatívnu a agresívnu komunikáciu. Na politických mítingoch má ale podobný prejav aj Marian Kotleba.

„Pán Kotleba na začiatku neskĺzol do takejto komunikácie, skôr využíval argumenty, pri ktorých pôsobil dominantne a vecne. U neho na rozdiel od Harabina negatívna komunikácia gradovala a vyvrcholila až pri poslednej minúte, kedy sa vymedzil voči všetkým protikandidátom," uviedla Žúborová.

O negatívnu komunikáciu sa pokúsil aj Maroš Šefčovič, tá mu však vraj nevyšla podľa jeho predstáv.

„Jej účinky boli minimálne, či skôr žiadne a vyvolali pravý opak. Cieľom malo byť poníženie pána Harabina, ako nekompetentného kandidáta, ktorý nevie ani po anglicky a prezentuje samé nepravdy. Daný útok bol odrazený samotným Šefčovičom, ktorý svojím bratislavským prízvukom skôr vytvoril obraz arogantného, vysmievajúceho sa muža z mesta, ktorý osočuje a ponižuje," myslí si politologička.

Čaputová nechcela byť súčasťou útočnej vojny

Jediná kandidátka, ktorá sa tak nesnažila vyvolať negatívne emócie, mala byť Zuzana Čaputová. „Zuzana Čaputová, na rozdiel od ostatných, negatívnu komunikáciu nepoužívala, skôr sa proti nej ohradila a tým jasne dala najavo, že nemieni byť súčasťou útočnej vojny," uviedla Žúborová.

Zároveň dodala, že negatívna komunikácia sa predsa len stala víťazom nedeľňajšej debaty a zvíťazila tak pred kultivovanou a vecnou diskusiou, v ktorej mali dominovať témy a kvalita kandidáta.

Pozrite si celú prezidentskú debatu

 

TU si môžete pozrieť prvú, TU druhú prezidentskú debatu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce