17. 03. 2019 13:46 , článok bol aktualizovaný 17. 03. 2019 19:06 | BRATISLAVA/TASR

Opitý poslanec, ktorý ukradol urnu v Medzanoch, skončil v cele. Vieme, koľko nafúkal

Muža už obvinili z prečinu marenia prípravy a priebehu volieb.

Rozhádzané hlasovacie lístky v Medzanoch.
Rozhádzané hlasovacie lístky v Medzanoch. Foto: TV Markíza

Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s incidentom s volebnou urnou v obci Medzany v okrese Prešov. K inému závažnému narušeniu prezidentských volieb z pohľadu polície nedošlo, v sobotu (16. 3.) prijala celkovo 15 oznámení. Na nedeľnej tlačovej konferencii Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán o tom informoval viceprezident policajného zboru Róbert Bozalka.

 

"Čo sa týka incidentu v Medzanoch, je začaté trestné stíhanie pre trestný čin marenia prípravy, priebehu volieb a referenda. Znova zopakujem, z nášho pohľadu voľby prebehli štandardne, bez narušenia verejného poriadku," povedal Bozalka.

Predseda štátnej komisie Eduard Bárány doplnil, že k strate volebných lístkov dôjsť nemalo. Okrsková komisia podľa jeho slov počty preverila a tie súhlasili.

Pre incident v obci Medzany v okrese Prešov v sobotu na vyše hodinu zatvorili okrskovú volebnú miestnosť. "Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov," opísal starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.

Podľa hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Prešove Jany Ligdayovej policajná hliadka išla situáciu preveriť priamo na miesto. Hlasovanie v obci sa tak predĺžilo do 23.16 h.

"Štyridsaťtriročný miestny muž podozrivý z prečinu marenia prípravy a priebehu volieb a referenda bol zadržaný a bol umiestnený do cely policajného zaistenia. Muž bol podrobený dychovej skúške s výsledkom dve promile," povedala Ligdayová. V nedeľu podvečer ho polícia obvinilia.

Rozhádzané hlasovacie lístky v Medzanoch.
Rozhádzané hlasovacie lístky v Medzanoch. Foto: TV Markíza
 

Svoju nespokojnosť s obálkovým incidentomvyjadrilo aj hnutie OĽANO, za ktoré muž kandidoval. Žiada pre miestneho poslanca spravodlivý a prísny trest.

 "Hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽANO) odsudzuje čin poslanca obecného zastupiteľstva obce Medzany Antona Vaňa, ktorý hrubým spôsobom narušil priebeh volieb prezidenta SR. Takéto správanie nie je hodné poslanca obecného zastupiteľstva, preto ho vyzývame, aby sa bezodkladne vzdal poslaneckého mandátu," uviedlo hnutie.

Komentáre ( 0)