18. 03. 2019 14:12 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Harabin si talár tak skoro neoblečie

Dôvodom je zákon.

Štefan Harabin.
Štefan Harabin. Foto: AP Photo/Petr David Josek

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin ešte niekoľko týždňov nebude vykonávať svoju doterajšiu funkciu. Dôvodom je zákon, ktorý má presné pravidlá v prípade kandidovania na funkciu prezidenta.

Hovorkyňa súdu Alexandra Važanová pre TVnoviny.sk potvrdila, že Harabin má od 24. januára prerušený výkon funkcie sudcu NS.

„Je to v zmysle zákona o sudcoch a prísediacich. Výkon funkcie sudcu sa prerušuje dňom, keď sa sudca zaregistruje ako kandidát vo voľbách na prezidenta SR, vo voľbách do Národnej rady SR alebo vo voľbách do orgánov územnej samosprávy," vysvetlila. Z ustanovenia ďalej vyplýva, že prerušenie Harabinovej funkcie trvá ešte tri mesiace po vyhlásení výsledkov volieb, aj keď ho nezvolili.

Neúspešný prezidentský kandidát pôsobí v trestnom senáte 4T, ale vzhľadom na jeho kandidatúru museli zmeniť rozvrh práce. Važanová dodala, že trestné veci, ktoré mu boli pridelené, si ostatní sudcovia v tomto senáte prerozdelili.

V relácii Na telo sa ho Michal Kovačič pýtal aj na budúcnosť v politike, čo Harabin rezolútne odmietol. Na videu si pozrite, čo by chcel v budúcnosti robiť.

 

Komentáre ( 0)