25. 03. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Zuzana Čaputová: Prekvapila ma neskrývaná nenávisť, ja do tohto kotla prispievať nebudem (rozhovor)

Kandidátka na prezidentku hovorila o mobilizácii voličov, antikampani, ale aj o Andrejovi Kiskovi a jeho novej strane.

Zuzana Čaputová počas rozhovoru.
Zuzana Čaputová počas rozhovoru. Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Keď koncom minulého roka mala v prieskumoch len necelých päť percent, tak s ňou nikto nerátal. V podstate sa len čakalo, kedy sa vzdá v prospech Róberta Mistríka. Prvé debaty však situáciu rapídne zmenili, až sa napokon dokázala za krátku dobu dostať na pozíciu jasnej favoritky volieb. Čo chce urobiť preto, aby zvíťazila aj v druhom kole a stala sa tak historicky prvou prezidentkou na Slovensku, prezradila Zuzana Čaputová vo veľkom rozhovore.

Čo sa dočítate v rozhovore?

Ako chce mobilizovať voličov a získať nových
Či odmietla diskusie s Marošom Šefčovičom
Čo ju najviac zarazilo na antikampani
Ako vníma informácie o novej strane Andreja Kisku

Rozhovor sme nakrúcali vo štvrtok 21. marca

 

Voličov Harabina a Kotlebu chcem oslovovať cez zhodu, v akom stave je naša krajina

V prvom kole ste získali viac ako 40 percent, druhý Maroš Šefčovič takmer 19. Takýto výrazný rozdiel sme v prezidentských voľbách ešte nezažili. Úprimne, čakali ste to, povedzme týždeň pred voľbami?

Bola som veľmi zdržanlivá v odhadoch, ako to dopadne. Tie preferencie, ktoré sme si robili interne počas moratória, vyzerali veľmi priaznivo. Vychádzalo to, že by som mohla byť okolo 40 percent. Iné je však, keď je to prieskum a výsledok prvého kola volieb. Takže bolo to veľmi príjemné prekvapenie a nesmierne posilňujúce, čo si veľmi cením.

Mnohí analytici vás už z pohľadu štatistiky považujú za úplnú víťazku. Neprekáža vám to? Veď to pôsobí doslovne antimobilizačne pre vašich voličov.

Rešpektujem, že to takto hodnotia. Samozrejme, je to aj príjemné povzbudenie, resp. konštatovanie, ktoré je v môj prospech. Áno, môže to mať opačný demobilizujúci efekt pre ľudí, ktorí ma volili v prvom kole a povedia si, že už je všetko v poriadku. Toto by napokon mohol byť aj kameň úrazu, ktorý by mohol spôsobiť aj prehru. Verím ale tomu, že keď sa veľmi silno prejavila túžba po zmene, tak predpokladám, že tá motivácia bola tak výrazná a silne premietnutá do toho náskoku, že sa premietne aj do účasti v druhom kole.

Napriek veľkému náskoku aj vy potrebuje ešte získať nejakých voličov. Až 25 percent získal v týchto voľbách antisystém. Ako chcete „loviť" v týchto vodách? Je to vôbec možné, keďže predstavujete dva rozdielne svety?

To, čo nám vyplýva z prieskumov je, že časť týchto voličov určite voliť nepôjde, pretože necítia, že by niekto reprezentoval ich záujmy. Časť voličov si rozdelíme s pánom Šefčovičom. Mojím cieľom je oslovovať počas celej kampane týchto voličov najmä pokiaľ ide o zhodu v tom, v akom stave je naša krajina, hoci si predtým vybrali kandidátov, ktorí tú zmenu ponúkali radikálnejšou cestou.

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v relácii Na telo.
Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová v relácii Na telo. Foto: TV Markíza
 

Žiadnu konfrontáciu alebo debatu s Marošom Šefčovičom neodmietam

Práve dnes vyšiel prvý a posledný prieskum, kde výrazne vediete. Robili ste si aj interné?

Áno, robili sme si interný prieskum a tie výsledky boli veľmi podobné.

Keď si odmyslím povolebné vystúpenia, tak je kampaň pred druhým kolom dosť nudná. Maroš Šefčovič vám vytýka, že odmietate spoločné diskusie. Ide o taktiku v hesle, čo najmenej konfrontácie a zbytočných emócií?

Žiadnu konfrontáciu alebo debatu neodmietame. Už pozajtra ideme do spoločného duelu v Slovenskom rozhlase, čaká nás duel v Denníku N, na Markíze, v TA3, v RTVS. Takže máme pred sebou rad diskusií, kde sa stretneme spoločne a budeme spolu diskutovať. Tie dni, ktoré máme medzi prvým a druhým kolom do moratória, tých je pomerne málo. Úprimne, asi sme obaja potrebovali chvíľku sa nadýchnuť a na jeden deň vypnúť a oddýchnuť si.

Okrem týchto duelov, čo ešte plánujete robiť v kampani?

Sme veľmi aktívni na sociálnych sieťach. Ideme točiť video, ktoré by malo byť posledné a mobilizačné. Organizujeme podujatie s občanmi, čo bude výlet do prírody. A samozrejme prebieha aj príprava na záverečné duely, ktoré môžu byť rozhodujúce.

TIP: Maroš Šefčovič: Na mňa útočte, ale to, čo sa deje okolo mojej ženy, je neprijateľné (rozhovor)

Objavili ste sa v projekte „Svetlo pod perinou", kde sú spísané inšpiratívne príbehy ľudí ako vzor pre deti. Vystupujete tam ako kandidátka na prezidentku. Vedeli ste o tom? Je to súčasťou vašej kampane?

Nie je to súčasť kampane. Vedela som, že moje podporovateľky resp. ženy, s ktorými sa poznám, robia na tomto projekte. Ide o koncept, ktorý prevzali zo zahraničia a je určený hlavne pre malé dievčatá ako inšpirácia. Ten príbeh som samozrejme nepísala ja, ale p. režisérka a scenáristka Borušovičová. Akceptovala som to ako zaujímavú formu inšpirácie pre malé dievčatá.

Nie je to nešťastné načasovanie? Lebo marketingoví analytici hovoria, že najlepšie sa k rodičom dostane človek cez deti. A vy ste sa takto mohli cez deti dostať k rodičom a ich hlasom.

Ako som spomenula, nie je to súčasť našej kampane, čiže aj to časovanie nebolo v našej moci. Nejakým spôsobom sme s tým nerátali a nekalkulovali. Zároveň by som to nepreceňovala z hľadiska nejakého dopadu na rodičov. Je to zverejnené na internete, ale žeby to malo nejaký masívnejší vplyv na rodičov, nemyslím. Slováci a Slovenky sa rozhodujú samostatne, podľa inej vlastnej skúsenosti než rozprávky.

Zuzana Čaputová počas rozhovoru
Zuzana Čaputová počas rozhovoru Foto: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič
 

V antikampani vám dávajú nálepky, s ktorými nemáte nič spoločné

S kampaňou prichádza bohužiaľ aj antikampaň. Ako tieto voľby vnímate z tohto hľadiska?

Je to, žiaľ, súčasťou slovenskej politiky a ešte máme konšpiračnú scénu. Človek sa naozaj stretne s neuveriteľnými klamstvami, výmyslami až hrubými útokmi. Úprimne sa priznám, že prvá vlna nenávistných prejavov ma prekvapila. Bola to pre mňa nová životná situácia, keď sa stretnete s neskrývanou, veľmi hrubou nenávisťou voči vám, od ľudí, ktorí vás vôbec nepoznajú. Argumentáciu stavajú na nálepkách, s ktorými nemáte nič spoločné a to len preto, že sa tak niekto rozhodol a iní tomu uverili. Ja sa snažím na vecné otázky odpovedať a zároveň neprispievať do toho kotla nenávisti.

Vaši protivníci vás spájajú s Richardom Sulíkom, ktorý vás podporuje a ktorý sa stretol s Marianom Kočnerom, ale aj Marianom Kotlebom asi pred desiatimi rokmi. Nemáte potrebu sa od takejto podpory dištancovať alebo to považujete za irelevantné?

Predovšetkým sa uchádzam o dôveru voličov všetkých strán, čiže aj SaS. Ja som vlastne politické strany o podporu nežiadala. Komunikovali sme na začiatku so stranou SPOLU, ale aktívne oslovovanie politických strán som nerobila. Po tlačovej konferencii, kde sa Róbert Mistrík vzdal, začali prichádzať informácie o podpore pána prezidenta, pána Sulíka, pána Matoviča. Slušne som za ňu poďakovala a to je všetko, čo ma s nimi spája.

Ako vnímate teda takúto kritiku?

Ak má niekto výhrady k pánovi Sulíkovi a jeho kontaktom s Marianom Kočnerom, proti ktorému som stála na opačnom brehu v jednej z káuz, tak to sú výhrady voči nemu. Ja ten jeho kontakt nechcem nijakým spôsobom vysvetľovať, legitimizovať , lebo s tým nemám nič spoločné.

Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vpravo) a Zuzana Čaputová (vľavo) v rozhovore počas prijatia v Bratislave 2. mája 2016
Na snímke prezident SR Andrej Kiska (vpravo) a Zuzana Čaputová (vľavo) v rozhovore počas prijatia v Bratislave 2. mája 2016 Foto: TASR/Pavel Neubauer
 

Andrej Kiska je jeden z najdôveryhodnejších politikov a takých na Slovensku treba

Pred prvým kolom volieb ste v debate Denníka N povedali, že vy by ste v politike neostali, ak by ste mali taký daňový delikt ako Andrej Kiska. Deň na to vyšiel článok v Aktualitách s nadpisom, že Andrej Kiska by mal podľa vás zostať v politike. Ako ste to teda mysleli?

Tá otázka smerovala k tomu, čo je medializované ohľadom daňového deliktu, teda či by mal pán Kiska zostať v politike. Ja som na to povedala, že by som to zvážila a skôr by som do politiky nešla. Toto súvisí s tým, že jednak, mám veľmi zúžené množstvo informácií o jeho daňovom probléme a jednak s tým, že sa snažím mať čo najväčší štandard sama na seba pokiaľ ide o vstup do politiky. Zároveň je Andrej Kiska jeden z najdôveryhodnejších politikov a takých na Slovensku treba. Ak sa teda rozhodne ísť do politiky, ja to vítam ako krok politika, ktorý má dôveru verejnosti. Musí si ale odniesť to, čo s tým súvisí a bude to musieť vysvetliť.

Takže, ak by ste mali vy niečo také za sebou, tak by ste do politiky nešli. A keď Andrej Kiska dokáže tieto veci dôveryhodne vysvetliť, tým pádom nech do tej politiky ide?

Asi tak.

Na verejnosť presiakli informácie, že onedlho oznámi vznik svojej strany. Ak by sa tak stalo, nebolo by to drobenie voličov? Nebolo by lepšie, keby sa pridá k PS a SPOLU?

Pokiaľ ide o spoluprácu, tak ťažko sa je k tomu vyjadriť, keďže nevieme, o aký subjekt pôjde po personálnej, hodnotovej a programovej stránke. Je ale vysoký predpoklad, že by to mohol byť subjekt, ktorý nám bude hodnotovo blízky. Toto hovorí o nastavení na spoluprácu, minimálne po voľbách.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: TASR
 

Svoj odborný tím si už v hlave pomaly skladám, najprv ale musím vyhrať voľby

Keď sme sa spolu rozprávali v máji, tak ste mi ešte nechceli povedať, koho by ste si zobrali do Prezidentského paláca. Teraz už preradíte nejaké mená?

Bola by som veľmi rada, keby niektorí ľudia z môjho doterajšieho tímu mi boli naďalej nápomocní a mohla by som ich mať blízko pri sebe. Pretože okolo kampane vznikol perfektný tím, najmä mladých ľudí, ktorí majú veľmi unikátny pohľad, novú energiu a ja som za to veľmi vďačná. Je to ešte veľmi predčasná úvaha, uvidíme, ako sa to celé vyvinie a či vôbec budem zvolená, ale zobrala by som si napríklad pána Burgra (hovorca a člen mediálneho tímu Zuzany Čaputovej, pozn. red.).

Jedna vec je tím, s ktorým spolupracujete, iná vec zas odborníci na určité oblasti. Tu viete niekoho konkretizovať alebo, koho považujete za autority v daných oblastiach?

Ešte presnú a striktnú predstavu kompletného zoznamu mien samozrejme nemám. Pretože teraz som veľmi sústredená na základný predpoklad, a to, či tie voľby vyhrám alebo nie. Isté mená na jednotlivé oblasti nosím v hlave, ale prirodzene ich teraz ešte nemôžem špecifikovať, keďže niektorých som ešte ani neoslovila. Zároveň sú teraz v pozíciách, ktoré by mohli byť kolízne s tým, že o nich nejaký politik povie, že o nich uvažuje.

Ľudskejšia otázka. Roky ste pôsobili v treťom sektore, teraz sa rok pohybujete v politike. Kde sa lepšie cítite?

(Úsmev). Paradoxne, keď som pracovala s VIA IURIS, tak sme veľa robili v politickom priestore. Robili sme veľa analytiky, ktorá sa týkala fungovania orgánov verejne moci, zodpovednosti verejných činiteľov a pod. Robili sme legislatívnu robotu, takže sme vyjednávali s ministrami, poslancami Národnej rady. Takže ten politický priestor nie je pre mňa nový. Pravda, nebola som vtedy v role politika. Každá pozícia má ale svoju výhodu. V treťom sektore je človek v istom slova zmysle nezávislejší a slobodnejší. Zároveň v role politika, a to bol aj dôvod, prečo som sa rozhodla vstúpiť do politiky, že môžete meniť veci. Vtedy máte, ako hovorí môj kolega, „kľúče od miešačky". Takže v tomto zmysle je to zaujímavejšie v tom, aké veci sa dajú na Slovensku zmeniť k lepšiemu.

Komentáre ( 0)