25. 03. 2019 17:10 , článok bol aktualizovaný 25. 03. 2019 17:44 | BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Štefan Harabin podáva ústavnú sťažnosť k prezidentským voľbám

Dôvodom je podľa neho to, že prvé kolo sa neuskutočnilo ústavným a zákonným spôsobom.

Štefan Harabin.
Štefan Harabin. Foto: TASR

Neúspešný kandidát na post prezidenta SR Štefan Harabin podáva vo vzťahu k prezidentským voľbám ústavnú sťažnosť. Dôvodom je podľa neho to, že ich prvé kolo sa neuskutočnilo ústavným a zákonným spôsobom. Informuje o tom na sociálnej sieti.

"Vo vzťahu k prezidentským voľbám podávam ústavnú sťažnosť, keďže sa neuskutočnili ústavným a zákonným spôsobom. Zápas o budúcnosť Slovenska pokračuje," uviedol.

Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Zuzana Čaputová, ktorá získala 40,57 percenta hlasov, a Maroš Šefčovič so ziskom 18,66 percenta hlasov. Volebná účasť dosiahla 48,74 percenta, čo je 2.158.859 voličov. Štefan Harabin skončil na treťom mieste so 14,34 percenta voličských hlasov.

Druhé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 30. marca.

Ako sa má sťažnosti venovať ústavný súd, ktorý momentálne v funguje v oklieštenom zložení, sme sa pýtali ústavného právnika z Univerzity Komenského Mareka Domina.

"Podľa môjho názoru bude sťažnosť čakať na ústavný súd až pokiaľ nebude spôsobilý rozhodnúť. Tým sa však môže zásadným spôsobom ohroziť legitimita výsledkov volieb, pokiaľ by ÚS napokon sťažnosti vyhovel. Teoreticky je totiž v hre aj vyhlásenie volieb za neplatné a ich opakovanie. Takáto možnosť je však krajne nepravdepodobná. ÚS doteraz takto rozhodol len pri komunálnych voľbách, kde je výskyt takých pochybení, ktoré by zdôvodňovali neplatnosť volieb o veľa pravdepodobnejší," uviedol Domin.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce