26. 03. 2019 20:25 , článok bol aktualizovaný 26. 03. 2019 23:20 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Veľký prezidentský duel: Čaputová ani Šefčovič nezostali nič dlžní svojej povesti

Záznam relácie nájdete v tomto článku.

Prezidentský duel.
Prezidentský duel. Foto: TVNOVINY.sk

Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Pred sobotným druhým kolom prezidentských volieb sa finalisti stretli v utorok večer v priamom televíznom súboji na Markíze. Diskusiu moderovali Michal Kovačič a Zlatica Švajdová Puškárová.

Pozrite si celý záznam relácie

 

Debata sa začala otázkou, čo finalistov najviac nahnevalo zo strany protikandidáta. Šefčovič spomenul rozprávku o „statočnej Zuzane" v čase moratória. Čaputová zas kritizovala osobné útoky na jej rodinu od členov strany Smer-SD.

Jednou z tém duelu bola aj voľba generálneho prokurátora. Maroš Šefčovič vyhlásil, že bola chyba, ak poslanci Smeru volili Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora aj keď vedeli, že má blízky vzťah s Marianom Kočnerom. Zároveň ale dodal, že Kočner sa dostal za mreže počas tejto vlády a verí, že bude potrestaný.

Zuzana Čaputová pripúšťa, že by za istých okolností nevymenovala generálneho prokurátora, pokiaľ by k jeho osobe mala zásadné námietky. Prezidentská kandidátka by zároveň rada našla politickú silu na zmenu súčasných pravidiel voľby tohto postu.

Štefan Harabin podal na ústavný súd sťažnosť k voľbám. Kandidátka Progresívneho Slovenska v diskusii opätovne odmietla, žeby vzdanie sa Roberta Mistríka porušilo zákon o financovaní volebnej kampane. Na tému financovania sa vyjadril aj eurokomisár Šefčovič. Ten kritizuje niektoré média za hon na jeho prispievateľov. Tvrdí, že niečo podobné nemá na Západe obdobu. Kritizovaný je najmä za 20-tisícový dar od svojho bývalého osobného šoféra.

Televízna debata pokračovala zahraničnopolitickými témami. Maroš Šefčovič v tejto časti zdôraznil, že Rusko nepovažuje za hrozbu ale za strategickú výzvu. Nie je úplne spokojný s tým, že rokovania Európy s touto veľmocou vedú najmä Emanuel Macron a Angela Merkelová. Privítal by, keby sa toho chopil aj niekto zo strednej Európy.

Zuzana Čaputová uznáva kvality súpera v oblasti zahraničnej politiky, no sama sa jej nebojí. Spoliehať sa však bude predovšetkým na svojho poradcu. Kto by ním mal byť v prípade jej zvolenia síce neprezradila, no priznala, že v súčasnosti jej v týchto otázkach pomáha Michal Šimečka, ktorý pôsobil aj ako poradca českého ministra zahraničných vecí.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce