27. 03. 2019 06:00 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Prezidentskí kandidáti očami politologičky: Budeme si vyberať medzi dvoma svetmi

TV Markíza priniesla prezidentský duel, v ktorom sa stretli Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič.

Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová.
Maroš Šefčovič a Zuzana Čaputová. Foto: TVNOVINY.sk TASR

Prezidentský boj vrcholí, kampaň ide do finále, s čím prichádzajú aj posledné televízne debaty. Jeden z duelov sme priniesli aj na obrazovkách TV Markíza. Prekvapil niektorý z kandidátov? Kto si počínal lepšie? Ľudia aj na tieto otázky už živo diskutujú na sociálnych sieťach. My sme sa však na tento prezidentský súboj pozreli s odborníčkou, konkrétne politologičkou Vierou Žúborovou.

„Diskusia v televízii Markíza opäť potvrdila, že proti sebe stoja kandidáti dvoch svetov. Svet Maroša Šefčoviča, ktorého prejav je poznačený dlhoročnými skúsenosťami z diplomatickej praxe, a svet Zuzany Čaputovej, ktorý je priamy a právnicky vecný, bez možnosti cúvnuť z odpovede. Obidva svety majú svoje výhody ako aj nevýhody, ktoré lákajú potenciálnych voličov na ich stranu," zhodnotila na úvod Viera Žúborová.

Šefčovič sa bráni nálepkovaniu, Čaputová búra mýty

Výhoda Maroša Šefčoviča sa javí v jeho schopnosti neodpovedať na otázky, ktoré idú pod kožu, sú politicky neprijateľné alebo diskreditačné. „Z pozície diplomata má naučené, že nálepkovanie polarizuje a ohrozuje profesionalitu, naučenú komunikáciu a odbornosť," dopĺňa Žúborová.

Zároveň upozorňuje, že takáto komunikácia odhaľuje aj jeho slabú stránku, a to prílišne odborné až neosobné vyjadrovanie.

TIP: Maroš Šefčovič: Na mňa útočte, ale to, čo sa deje okolo mojej ženy, je neprijateľné (rozhovor)

Naopak, práve prirodzený štýl vyjadrovania je zas silnou stránkou Zuzany Čaputovej. Svoje názory aj preto dokáže prezentovať tak, že nepobúri protistranu.

„Zuzana Čaputová je to, čo politológovia označujú ako „taboo breakers", teda tí, ktorí búrajú zaužívané tabu. Ona ho búra jej odpoveďami, s ktorými časť spoločnosti nemusí súhlasiť, no toleruje ich z dôvodu jej priamosti," zhodnotila Žúborová.

TIP: Zuzana Čaputová: Prekvapila ma neskrývaná nenávisť, ja do tohto kotla prispievať nebudem (rozhovor)

Upozorňuje ale, že prílišná otvorenosť a priamosť pri odpovediach môže na voličov pôsobiť aj odpudzujúco.

Budeme si vyberať medzi dvoma svetmi

Kandidáti jednoznačne prezentovali, čo chcú presadzovať a akým témam sa chcú venovať. Zadefinovali sa však aj z osobnostného hľadiska.

„V sobotu si budeme vyberať medzi svetom profesionálneho diplomata s naučenými frázami, vycibreným štýlom argumentácie a rečou tela, ktorá volá po stabilite. A svetom ženy prirodzenej líderky s otvorenou komunikáciou, ktorá ide pod kožu každému, a rečou svojho tela hovorí o generačnej zmene," uzavrela Viera Žúborová.

Pozrite si utorňajší prezidentský duel

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce