30. 03. 2019 23:23 | BRATISLAVA/zg, TASR

Profil novej prezidentky: Zuzana Čaputová nechcela byť vôbec právničkou

Má niekoľko ocenení, medzi inými aj tzv. Nobelovu cenu za ekológiu.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: TV Markíza
Juraj Rizman a Zuzana Čaputová po odovzdaní 76 831 podpisov za zrušenie Mečiarových amnestií. (marec 2017)
Na archívnej snímke z 10. augusta 2017 členovia iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič v televíznej debate deň po 1. kole volieb. (17. marca 2018)

Advokátka a občianska aktivistka sa stala prvou prezidentkou v histórii Slovenskej republiky. Prinášame vám profil novej hlavy štátu.

 

Zuzana Čaputová, rod. Strapáková, sa narodila 21. júna 1973 v Bratislave. Je absolventkou Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorú ukončila v roku 1996.

Počas štúdia i po jeho skončení pracovala na Mestskom úrade v Pezinku, najskôr ako asistentka na právnom oddelení a neskôr ako zástupkyňa prednostu úradu.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová.
 

Pred desiatimi rokmi absolvovala vzdelávací cyklus Všeobecný manažment - Manažment zmeny akreditovaný rezortom školstva. Je členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW.

"Pôvodne som chcela študovať psychológiu. Považujem za zmysluplné robiť prácu, ktorá je službou niečomu dôležitému. Environmentálne otázky majú blízko k najdôležitejším hodnotám, a to sú život a zdravie. Ako právnička som sa teda začala venovať aj týmto kauzám," povedala v rozhovore pre miestny časopis Pezinčan.

Tretí sektor a skládka v Pezinku

Pred jedenástimi rokmi začala pôsobiť v treťom sektore. Pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít.

V roku 2001 začína spolupracovať s občianskym združením Via Iuris, ktoré pomáha ľuďom obhajovať svoje práva a zúčastňovať sa na rozhodovaní o veciach verejných. V združení sa o deväť rokov neskôr stala jednou z jeho advokátok a venovala sa viacerým témam týkajúcich sa verejnej moci a zodpovednosti verejných činiteľov.

Počas svojej praxe, resp. už od obdobia, keď končila vysokú školu, sa angažovala aj v kauze pezinskej skládky, ktorá sa začala koncom 90. rokov.

Na archívnej snímke z 10. augusta 2017 členovia iniciatívy Skládka nepatrí do mesta.
Na archívnej snímke z 10. augusta 2017 členovia iniciatívy Skládka nepatrí do mesta. Foto: TASR
 

Informácia o zámere vybudovať novú skládku vedľa starej, a v blízkosti centra Pezinka, sa objavila v roku 1999. Len v prvej etape mala mať plochu jedenásť a pol futbalových ihrísk a hĺbku, ktorá sa rovnala štvorposchodovému domu.

Najintenzívnejšie obdobie prišlo od roku 2007 počas integrovaného povoľovania skládky a v roku 2008, keď sa konalo najviac verejných protestov. V roku 2013 Najvyšší súd zrušil povolenie na skládku.

"Celá naša komunita sa chcela ubrániť ďalšej obrovskej záťaži, ktorú sa nám mocenský valec usiloval nezákonne do mesta pretlačiť. Spojili sme sa a po 14 rokoch sme to vyhrali," uviedla Čaputová.

Nobelovka za ekológiu

V roku 2016 jej udelili prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu, nazývanú aj Nobelova cena za ekológiu. Angažovala sa tiež v zbere podpisov pod petíciu požadujúcu zrušenie Mečiarových amnestií.

Zuzana Čaputová na prijatí u prezidenta Andreja Kisku po získaní Goldmanovej ceny. (2. mája 2016)
Zuzana Čaputová na prijatí u prezidenta Andreja Kisku po získaní Goldmanovej ceny. (2. mája 2016) Foto: TASR
 
 

Pred dvomi rokmi v septembri odišla z tímu Via Iuris a pokračovala v advokátskej praxi. Naďalej sa venuje environmentálnym témam. Je spoluautorkou viacerých publikácií a členkou celosvetovej siete environmentálnych právnikov ELAW.

Juraj Rizman a Zuzana Čaputová po odovzdaní 76 831 podpisov za zrušenie Mečiarových amnestií. (marec 2017)
Juraj Rizman a Zuzana Čaputová po odovzdaní 76 831 podpisov za zrušenie Mečiarových amnestií. (marec 2017) Foto: TASR
 

Ohlásenie kandidatúry na prezidentku

Čaputová kandidovala na post hlavy štátu za mimoparlamentnú stranu Progresívne Slovensko a oficiálne kandidatúru ohlásila vlani 29. mája, petičné hárky s viac ako 18 400 podpismi odovzdala 24. januára.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: TASR
 

V jej prospech sa v polovici februára vzdal kandidát Robert Mistrík a pred voľbami ju verejne podporoval.

Zuzana Čaputová je rozvedená, má dve dcéry a jej partnerom je Peter Konečný.

Pozrite si reportáž Gabriely Kajtárovej, ktorá spracovala príbeh Zuzany Čaputovej na ceste do Prezidentského paláca.

 

Pozrite si ďakovnú reč Zuzany Čaputovej: