31. 03. 2019 07:00 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Politika je pánsky klub. Muži medzi seba ženy nepúšťajú a nemusí to zmeniť ani Čaputová

Doteraz nesedela v našom parlamente ani pätina žien. Do najvyššej politiky sa môže dostať aj menej schopný, ale sebavedomý muž.

Traja najvyšší ústavní činitelia - Peter Pellegrini, Andrej Kiska a Andrej Danko.
Traja najvyšší ústavní činitelia - Peter Pellegrini, Andrej Kiska a Andrej Danko. Foto: TASR

Slovensko má prvú prezidentku. Po bývalej premiérke Ivete Radičovej je tak Zuzana Čaputová druhá žena v histórii Slovenska, ktorá sa stala jednou z najvyšších ústavných činiteliek.

Napriek tomu však ženy nemajú veľa dôvodov oslavovať. V najvyššej politike ich nikdy nebola ani pätina. Ani zvolenie Čaputovej do čela krajiny neznamená pre Slovensko prelom v rodovej rovnosti.

Ženy sú nasadené, keď sa očakáva neúspech

Ústava prvej Československej republiky zakotvila volebné právo žien v roku 1919. Len pre porovnanie - Spojené štáty zrovnoprávnili ženy v roku 1920. Napriek tomu sa dnes ženy do politiky nehrnú. Od roku 1994, kedy sa konali prvé parlamentné voľby v samostatnom Slovensku sa do Národnej rady nedostala ani pätina žien.

Najmenej ich bolo po voľbách v roku 1998. V parlamente zasadlo 19 poslankýň, čo bolo len necelých trinásť percent zo všetkých poslancov. Najvyrovnanejšie to bolo v rokoch 2002 a 2016, kedy sa zhodne prekrúžkovalo 29 žien. Stále to však je necelých dvadsať percent.

Poslankyne Národnej rady SR
Poslankyne Národnej rady SR
 

V súčasnej zrekonštruovanej vláde sedí historicky najviac žien - päť. Mohlo by sa teda zdať, že trend sa mení v prospech žien. Sociologička Zora Bútorová to ako trend nevidí.

"Zrejme ide sčasti o fenomén „skleneného útesu" - ženy boli nasadené do niektorých „horúcich" ministerských kresiel s vysokým rizikom neúspechu. Teoreticky však platí, že keby niektorá z ministeriek dobre obstála, mohla by vytvoriť pozitívny precedens. Tak, ako ho roky vytvárala napríklad ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská."

Zjednodušene sa dá povedať, že keď je kríza, hodia sa aj ženy.

Ak sa ale Čaputovej ako prezidentke bude dobre dariť, mohlo by to podľa Bútorovej prispieť k oslabeniu stereotypných predstáv o vysokej politike ako domény mužov.

"Mohlo by to povzbudiť ďalšie ženy, aby sa angažovali a ďalších mužov, aby ich v tom podporovali a vytvárali im na využitie ich potenciálu lepšie podmienky. Príklad „statočnej Zuzany" by teda mohol inšpirovať nielen školáčky, ale aj vyššie ročníky žien i mužov."

Najdôveryhodnejšia je Radičová

Bútorová spolu s ďalšími výskumníkmi skúmala, ako spoločnosť vníma ženy v politike. Na vzorke 1015 ľudí zistili, že najdôveryhodnejšou političkou je podľa opýtaných Iveta Radičová. Nasleduje Lucia Žitňanská a trojcu uzatvára Monika Beňová.

Bútorová vyzdvihuje aj pracovitosť Jany Žitňanskej, Kataríny Cséfalvayovej či Zuzany Zimenovej. Ak aj tieto političky vytrvajú, môžeme podľa Bútorovej povedať, že sa situácia začína meniť.

Rebríček najdôveryhodnejších političiek
Rebríček najdôveryhodnejších političiek
 

Deti, kostol, kuchyňa

Bútorová dodáva, že medzi Slovákmi stále prevládajú konzervatívne predstavy o tom, kde je miesto žien a mužov. Ženy vidia skôr v súkromnej sfére a vo verejnej, teda v politike by sa mali angažovať muži.

Odlišne už uvažujú najmä mladé ženy. Podľa Bútorovej sa už nedržia takzvaných troch K- Kinder, Kirche, Küche, po slovensky deti, kostol, kuchyňa. "Výskumy ukazujú, že dnes sa predstavy žien a mužov mladej generácie rozchádzajú oveľa výraznejšie ako v staršej generácii," vysvetľuje Bútorová.

Keď sa už ale ženy rozhodnú do politiky vstúpiť, musia prekonať niekoľko bariér. Na jednej strane sú tie praktické - nedostatok škôlok a jaslí a malá ochota zamestnávateľov vytvárať pracujúcim matkám vhodné prostredie, aby prácu a rodinu mohli kombinovať.

"Bariéry sú však aj v samotnej politike. Politické strany sa skladajú prevažne z mužov, sú to neraz akési uzavreté „pánske kluby". Strany sa nesnažia dostatočne, aby pritiahli k politike ženy, neradi ich púšťajú medzi seba. Kandidačné listiny väčšiny politických strán odsúvajú ženy na málo zvoliteľné pozície."

To všetko tak môže viesť k tomu, že v politike sa môže presadiť menej schopný, ale sebavedomý muž.

Politika by mala odrážať pestrosť spoločnosti

Prečo je vôbec dôležité hovoriť o rodovej rovnosti v politike? Podľa Bútorovej má politika odrážať spoločnosť, v ktorej je počet mužov a žien približne rovnaký.

"Po druhé preto, lebo ženy majú rovnakú schopnosť ako muži zvládnuť rozhodovanie o zložitých spoločenských problémoch. A napokon aj preto, že pracovné tímy zložené z ľudí rozdielneho pohlavia i veku fungujú efektívnejšie," dodáva Bútorová.