31. 03. 2019 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza, zg

Prieskum zisťoval, ako volili ľudia, ktorí chodia pravidelne do kostola

Agentúra Focus sa tiež pýtala ľudí, čo im prekážalo na protikandidátoch.

Zádušná omša
Zádušná omša Foto: TASR/AP

Anketári agentúry Focus v exkluzívnom prieskume pre TV Markíza zisťovali, okrem iného, aj volebný potenciál dvojice kandidátov u ľudí, ktorí chodia na bohoslužby.

Ľudia odpovedali na otázku: Niektorí ľudia do kostola chodia, iní nie. Ako je to s Vami? Ako často sa zúčastňujete náboženských obradov – ako sú omše a bohoslužby?

Maroša Šefčoviča by podľa prieskumu volili najmä ľudia, ktorí navštevujú bohoslužby niekoľkokrát do týždňa. Tesnú väčšinu získal aj pri tých, ktorí navštevujú svätostánok raz týždenne. V ostatných kategóriách uspela Zuzana Čaputová.

Zuzana Čaputová získala najviac hlasov u ľudí, ktorí chodia aspoň raz do mesiaca (61,6 percenta) do kostola alebo nikdy nenavštevujú bohoslužby (60,2 percenta) .

Koho chceli ľudia voliť podľa praktizovania viery.
Koho chceli ľudia voliť podľa praktizovania viery. Foto: FOCUS
 

Čo na kandidátoch prekážalo

V prieskume anketári zisťovali aj hlavné dôvody, prečo ľudia nevolili Čaputovú a Šefčoviča. Hlavným dôvodom (až 55 percent voličov), prečo nedali hlas eurokomisárovi bolo spojenie s najsilnejšou vládnou stranou Smer-SD. Pre 12,2 percenta opýtaných bola akceptovateľnejšia a najmä sympatickejšia a autenickejšia protikandidátka

Hlavné dôvody, prečo ľudia nechceli voliť Maroša Šefčoviča.
Hlavné dôvody, prečo ľudia nechceli voliť Maroša Šefčoviča. Foto: FOCUS
 

Pre takmer štvrtinu voličov Šefčoviča bola jeho protikandidátka príliš liberálna, druhý dôvodom, prečo si vybrali za svojho kandidáta eurokomisára bolo, že Šefčovič je akceptovateľnejší a najmä skúsenejší politik.

Hlavné dôvody, prečo ľudia nechceli voliť Zuzanu Čaputová.
Hlavné dôvody, prečo ľudia nechceli voliť Zuzanu Čaputová. Foto: FOCUS