31. 03. 2019 12:56 | BRATISLAVA/TASR

Pozrite sa, kde bola najvyššia a naopak najnižšia volebná účasť na Slovensku

V jednej obci bola volebná účasť vyše 90 percent.

Volebná účasť prezidenstkých volieb 2019
Volebná účasť prezidenstkých volieb 2019 Foto: TVNOVINY.sk

Najvyššia volebná účasť v druhom kole prezidentských volieb bola v Bratislavskom kraji, a to 54,66 percenta. Najmenej občanov prišlo voliť v Košickom kraji, kde bola účasť 35,33 percenta.

Oficiálne výsledky volieb potvrdila Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán na nedeľnej tlačovej konferencii.

Podľa informácií Štatistického úradu (ŠÚ) SR bola z hľadiska okresov najvyššia účasť v okrese Bratislava I, a to 61,93 percenta, najnižšia účasť bola v okrese Komárno, presnejšie 24,44 percenta.

Podrobnú volebnú účasť v jednotlivých mestách a obciach si môžete pozrieť TU.

Najvyššia účasť spomedzi všetkých samospráv bola v Matysovej (okres Stará Ľubovňa), a to 91,07 percenta, a najnižšia účasť bola na Luníku IX (okres Košice II), kde prišlo hlasovať 3,86 percenta voličov.

Víťazka druhého kola prezidentských volieb Zuzana Čaputová zvíťazila v 50 okresoch, najvyšší podiel hlasov mala v okrese Dunajská Streda, a to 83,94 percenta. Maroš Šefčovič zvíťazil v 29 okresoch, najvyšší podiel hlasov získal v okrese Snina, konkrétne 67,76 percenta.

Predseda ŠÚ SR Alexander Ballek uviedol, že úrad spracoval výsledky druhého kola volieb prezidenta SR v priebehu štyroch hodín. Prispel k tomu podľa neho aj fakt, že značná časť okrskov pracovala plne elektronicky, cez Integrovaný volebný informačný systém pracovalo 37 percent okrskov.