02. 04. 2019 06:00 | BRATISLAVA/zg

Odborník na etiketu: Prezidentka má nosiť nohavice minimálne

Šperky a mejkap sú súčasťou jej verejného života.

Budúca prezidentka Zuzana Čaputová a jej partner Peter Konečný.
Budúca prezidentka Zuzana Čaputová a jej partner Peter Konečný. Foto: Profimedia.sk
Zuzana Čaputová na archívnej snímke z  januára 2013 ako advokátka v kauze Pezinskej skládky.
Zuzana Čaputová na prijatí u prezidenta Andreja Kisku za OZ Via Iuris. (2. septembra 2014)
Zuzana Čaputová na snímke po tom, čo ohlásila prezidentskú kandidatúru. (29. mája 2018)

V polovici júna sa prepíše história samostatnej Slovenskej republiky. Do Prezidentského paláca po prvýkrát zasadne žena a bude sa tam musieť niekoľko vecí zmeniť.

Odborníka na komunikáciu, protokol a etiketu Mareka Trubača, ktorý strávil desať rokov pri druhom ľuďmi zvolenom prezidentovi, sme sa pýtali, čo všetko bude musieť zmeniť v šatníku dezignovaná prezidentka Zuzana Čaputová.

Azda najdôležitejšie, z pohľadu etikety, je to, že bude prezident republiky protokolárne najvyšším ústavným činiteľom, a preto aj „dress code" budúcej prezidentky by mal zohľadňovať jej postavenie.

Zuzana Čaputová.
Zuzana Čaputová. Foto: TASR
 

„Vo všeobecnosti sa na oficiálnych aktivitách hlava štátu oblieka formálne (Formal alebo Business Formal - dress code). Znamená to, že u pánov je to tmavý alebo čierny oblek, biela košeľa s dlhým rukávom a kravatou, resp. motýlikom. Analógiou formálneho odevu u dámy je sukňový alebo nohavicový kostým a svetlá blúzka, či košeľa, prípadne jednoduché puzdrové šaty a sako, pančuškové nohavice a lodičky - kožená obuv na stredne vysokom opätku s uzavretou špičkou," vysvetlil Trubač.

Ak sa budúca prezidentka rozhodne pre šaty, tie by sa mali strihom prispôsobiť jej postave. Určite by však mala nosiť niečo, v čom sa bude cítiť sama sebou a v čom bude pôsobiť prirodzene.

Odborník upozorňuje, že v diplomatickom protokole sa treba snažiť vypúšťať extrémy a príliš extravagantnú módu. Čaputová by mala preto voliť jednoduchšie strihy, hladké jednofarebné látky. Podľa jeho názoru dĺžka sukne by nemala byť kratšia ako do polovice kolien, ideálne však radšej pod kolená.

Zuzana Čaputová pred Prezidentským palácom.
Zuzana Čaputová pred Prezidentským palácom. Foto: AP Photo/Petr David Josek
 

„Ak si pre oficiálne aktivity vyberie kostým, uprednostnil by som sukňový, pred nohavicovým, ktorý pôsobí ležérnejšie a je vhodnejší povedzme na nejaký pracovný výjazd prezidentky do terénu. Kostým sa nosieva s topom (blúzkou či košeľou) alebo bez. Na formálnejšie podujatia je ideálny sukňový kostým bez topu - teda sako s dlhým rukávom a sukňa," odporúča Trubač.

Na slávnostné podujatia, oslavy štátnych sviatkov, či iné protokolárne ceremónie sú najvhodnejšie šaty. Čím slávnostnejšia chvíľa, tým je aj dĺžka sukne dlhšia.

Najdôležitejšia je farba

Farbami oficiálneho, formálneho, dress code sú čierna, tmavomodrá a tmavosivá. No u žien je povolená aj farebná variabilita, ktorá zohľadňuje ich farbu vlasov, očí či pleti. Aj vysokopostavené političky si môžu obliecť kostým či šaty výraznej, dokonca až žiarivej farby.

Britská kráľovná Alžbeta II.
Britská kráľovná Alžbeta II. Foto: TASR/AP
 

„Pozrime sa napr. na oficiálny dress code britskej kráľovnej Alžbety II., ktorá s obľubou nosí kostýmy neónových farieb - fialovej, žltej, či krikľavo zelenej. Vždy však ide o látku hladkú, bez prehnaných vzorov, kresieb, či textúry. Stále platí zásada, že menej je viac a teda treba zostať pri hesle - v jednoduchosti je krása," konštatoval Trubač.

Zuzana Čaputová a jej šperk sa stali neodmysliteľnou súčasťou volebnej kampane. Je však vhodné, aby hlava štátu nosila šperky aj v úrade?

Šperky sú súčasťou módnej výbavy každej ženy a aj prezidentka by nemala zostať bez tejto okrasy.

„Aká by to bola žena bez šperku? Zlato, striebro, perly, či bižutéria. To všetko nájdeme dnes v dámskej šperkovnici. Problém vzniká až vtedy, kedy zistíme, že si to nevieme skombinovať k odevu aj jednotlivým dielom šperkov. Veď ženy okrem náušníc, nosia aj náhrdelníky, retiazky, náramky, čelenky, brošne, prstene, či amulety. Ženy si môžu na seba vziať rozhodne viac šperkov ako muži. Ale aj tu platí, že preháňať by sa nemalo," myslí si Trubač.

Je presvedčený, že kým pri bežnom dennom nosení do práce ženám postačí aj bižutéria, u prezidentky sa očakáva trochu iná kategória. Zastáva názor, že šperky v prostredí štátnej reprezentácie a diplomatického protokolu by nemali pôsobiť dominantne, atraktívne ani vyzývavo. Skôr naopak. Decentnosť a serióznosť kostýmu, či šiat by mali šperky len jemne doladiť.

Odborník na komunikáciu, protokol a etiketu Marek Trubač.
Odborník na komunikáciu, protokol a etiketu Marek Trubač. Foto: prezidentconsulting.sk
 

„Aj tu je lepšie staviť na jeden dominantný prvok. Ak si totiž naraz nasadíte veľa šperkov, môžete pôsobiť na svojho politického partnera, rušivo. Ideálne je ak, okrem jedného nosného šperku, do kombinácie priradíte maximálne dva doplnkové," povedal Trubač.

Budúcej prezidentke by preto odporúčal vybrať si napríklad decentné, no kvalitne spracované zlaté náušnice, slušivý zlatý, či strieborný náramok, retiazku s príveskom, dámske hodinky, či brošňu, a k tomu jeden, najviac dva prstene s menším kameňom.

Zuzana Čaputová v relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačisom
Zuzana Čaputová v relácii TV Markíza Na telo s Michalom Kovačisom Foto: AP Photo/Petr David Josek
 

Samozrejme, nemusí ísť len o drahé kovy. Pokojne si môže dať aj bižutériu z kvalitných materiálov, ale nikdy nie lascívnu a príliš trblietavú.

Na otázku, či by mohla budúca prezidenta nosiť svoj šperk s drahým kameňom, ktorý sme videli počas kampane odpovedal jednoznačne. „Prečo nie? Ale práve tu platí, že ak máme jeden dominantný výrazný šperk, tak tie ostatné by už mali pôsobiť menej nápadne a doplnkovo," poznamenal odborník na etiketu.

Čaputová a nohavice

Určite ste si všimli, že budúca prezidentka vždy chodí v sukni alebo mala na sebe šaty. Azda jedinou výnimkou bol výstup na Sitno cez víkend medzi oboma kolami. Kedy a pri akej príležitosti, by mohla nosiť nohavice? Aj nám dal Trubač jasnú odpoveď.

 

„Nohavice by prezidentka mala nosiť len výnimočne. Buď ako súčasť formálneho nohavicového kostýmu alebo si ich môže obliecť na neformálne podujatia akými sú šport, návšteva povodňami postihnutých miest, vojenské cvičenie a podobne. Tu si pokojne môže obliecť napríklad aj džínsy, ktoré mala na sebe pri výstupe na najvyšší vrch Štiavnických vrchov.

Prvý pán alebo prvý partner?

Čaputová je rozvedná, ale jej partnerom je hudobník Peter Konečný. Zaujímala nás odpoveď na to, či je prípustné, keď má partnera a nie sú zobratí, aby ju sprevádzal na oficiálnych podujatiach alebo prijatiach. Pri tejto odpovedi Trubač vidí dve roviny, pretože záleží na tom, v akej rovine chce tento partnerský vzťah prezentovať.

„Ak ide o životného partnera, ktorý by mal záujem zúčastňovať sa na niektorých protokolárnych podujatiach prezidentky, v takom prípade áno. Status ´prvej dámy´ či ´prvého pána´ je symbolický. Nevychádza zo žiadneho predpisu, či zákona. Ide skôr o zaužívanú zvyklosť, na ktorú reflektuje aj moderný diplomatický protokol. Partner hlavy štátu plní doplnkové reprezentačné protokolárne úlohy, venuje sa charite, dobročinnosti, kultúre, či podpore vzdelávania a športu. Prvou príležitosťou zhostiť sa úlohy nového ´prvého partnera´ môže byť už inaugurácia zvolenej prezidentky Zuzany Čaputovej 15. júna, kedy ju môže priviesť k pódiu, či odprevadiť na Te deum do katedrály," prezentoval svoj názor.

Zuzana Čaputová volila v Pezinku v sprievode dcér a partnera.
Zuzana Čaputová volila v Pezinku v sprievode dcér a partnera. Foto: TASR/Pavel Neubauer
 

Je presvedčený, že ak partner Čaputovej partner bude mať záujem aktívne zapojiť do tejto neplatenej reprezentačnej roly, tak si vie predstaviť aj jeho pôsobenie v Prezidentskom paláci v podobnej roli, ako v prípade bývalých prvých dám Slovenskej republiky.

Pojem Prvá dáma pochádza z USA ešte zo 60-tych rokov 19. storočia, kedy takto oficiálne oslovovali manželku prezidenta Abrahama Lincolna. U nás sa v praxi uchytil v 20. storočí po vzniku prvej Československej republiky, kedy bola Prvou dámou rodená Američanka Charlotta Garrigue Masaryková. V skutočnosti však túto úlohu plnila dcéra Tomáša Garrigue Masaryka Alica, nakoľko jej matka už vtedy bola veľmi chorá.

„Ako by som teda oslovoval priateľa prezidentky Zuzany Čaputovej? Určite nie „prvý frajer" Osobne by som preferoval formuláciu ´prvý partner´, nakoľko ´prvý pán´ vychádza skôr zo zaužívaného postavenia manžela prezidentky," poznamenal Trubač.

 

Mejkap a prezidentka

Určite nám dáte za pravdu, že ženy sa chcú páčiť. A k tomu potrebujú pár vecí, medzi iným aj mejkap a špirálu. Budúca prezidenta pri kampani pôsobila na ľudí jednoduchým mejkapom. Ale čo si o mejkape myslí odborník?

Zuzana Čaputová v maskérni TV Markíza.
Zuzana Čaputová v maskérni TV Markíza. Foto: AP Photo/Petr David Josek
 

„Líčenie každej ženy má svoje špecifiká, no aj v tomto prípade platí, že menej je viac. Mejkap by nemal byť "stredobodom" pozornosti, a preto podobne ako pri oblečení a šperkoch by mal ladiť s celkovým imidžom prezidentky. V prípade návštevy plesu, či inej spoločenskej slávnosti je možné líčenie zvýrazniť, ale aj tu s rešpektom k postaveniu hlavy štátu, aj keď ide o ženu," dodal Trubač.

Pozrite si aj archívnu reportáž Mareka Gudiaka, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách o tom, čo čaká novú prezidentku v paláci.