03. 04. 2019 06:00 | BRATISLAVA, BANSKÁ BYSTRICA/zg

Na známke s Čaputovou sa už pracuje. Dôležité veci rozhodne komisia v piatok

Slovenská pošta vydala známku aj po zvolení Kisku.

Ilustračná snímka. (známka nie je reálna, je fikciou redakcie tvnoviny.sk)
Ilustračná snímka. (známka nie je reálna, je fikciou redakcie tvnoviny.sk) Foto: TVNOVINY.sk

Aj na Slovensku je tradícia, že vždy pri príležitosti nástupu do funkcie najvyššieho ústavného činiteľa - prezidenta, pripraví Slovenská pošta poštové známky s jeho podobizňou. Nebude tomu inak ani v prípade Zuzany Čaputovej.

Zaujímali sme sa preto o to, kedy by sa filatelisti i bežní ľudia posielajúci listy mohli dočkať známky s podobizňou prvej prezidentky v histórii.

„V závere tohto týždňa zasadá realizačná komisia, ktorej členmi sú zástupcovia známkovej tvorby a navrhne postup a vyhotovenie poštovej známky venovanej novozvolenej hlave štátu," povedala nám špecialistka pre styk s verejnosťou SP Eva Rovenská.

Až potom bude známe, koľko kusov známok s podobizňou Čaputovej vytlačia. „Plánovaný termín vydania poštovej známky je deň inaugurácie novozvoleného prezidenta, teda 15. júna," dodala.

Vytlačili milióny známok s Kiskovou podobou

Poštová známka venovaná prezidentovi Andrejovi Kiskovi vyšla dva dni pred oficiálnou inauguráciu - teda 13. júna 2014 a vytlačili ju v náklade osem miliónov kusov. Jej nominálna hodnota bola 45 centov.

Známka s novým prezidentom Andrejom Kiskom
Známka s novým prezidentom Andrejom Kiskom Foto: postoveznamky.sk
 

Rovenská nám potvrdila, že za jeho funkčné obdobie, ktoré sa končí 15. júna, robili dvakrát dotlač známky s jeho portrétom. V januári a septembri 2015, kde zhode bol náklad po štyri milióny kusov.

Výtvarný návrh známky bol od akademického maliara Vladislava Roztoku, rytcom bol akademický maliar Martin Činovský a známku vytlačila pražská Poštovní tiskárna cenin.

Slovenská pošta vydala pri príležitosti Kiskovej inaugurácie aj príležitostnú pečiatku.