Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová je známa svojou prácou v treťom sektore. Jej meno sa hlavne spája so známym združením Via Iuris a úspešným bojom proti pezinskej skládke, ktorému sa aktívne venovala 14 rokov. Do prezidentského súboja vstúpila ako kandidátka Progresívneho Slovenska, vyzbierala si však aj podpisy od občanov.

Čaputová takmer celý profesijný život pôsobí v neziskovom sektore. Najprv pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít. Od roku 2001 začala spolupracovať so združením Via Iuris, od roku 2010 ako advokátka.

Počas svojej praxe, resp. už od obdobia, keď končila vysokú školu, sa angažovala aj v kauze pezinskej skládky, ktorá sa začala koncom 90. rokov 20. storočia. Informácia o zámere vybudovať novú skládku vedľa starej v blízkosti centra Pezinka, sa objavila v roku 1999.

Najintenzívnejšie obdobie prišlo od roku 2007 počas integrovaného povoľovania skládky a v roku 2008, keď sa konalo najviac verejných protestov. V roku 2013 napokon Najvyšší súd zrušil povolenie na skládku.

Čaputovej v roku 2016 udelili prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorá sa nazýva aj Nobelovou cenou za ekológiu. Angažovala sa tiež v zbere podpisov pod petíciu požadujúcu zrušenie Mečiarových amnestií.

V septembri 2017 oznámila odchod z tímu Via Iuris a pokračovanie v advokátskej praxi, v rámci ktorej sa aj naďalej venuje environmentálnym témam. Vstúpila aj do novovznikajúcej strany Progresívne Slovensko, kde dnes pôsobí ako podpredsedníčka.

Zuzana Čaputová ohlásila svoju kandidatúru na prezidenta v máji minulého roka. Presadzuje tému spravodlivosti a rovnosti pred zákonom.

Správy o tomto kandidátovi


30. október 2020, 11:52

Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje, vyhlásil Krajniak

Politici aj ďalší reagujú na aktuálne vyhlásenie Zuzany Čaputovej na plošné testovanie.
30. október 2020, 11:17

Čaputová nevidí dôvod na zastavenie testovania. Zmeniť by sa mali podmienky pohybu, vyhlásila

Nepáči sa jej, že ľudia budú rozdelení do kategórií podľa toho, či podstúpia testy alebo nie.
27. október 2020, 17:13

Čaputová sa bude zaujímať, či Kollár porušil v sobotu obmedzenia

Podľa prezidentky je na mieste pýtať sa Kollára na okolnosti nehody, pretože je ústavný činiteľ.
27. október 2020, 16:06

Čaputová: Dôležité je, čo bude na Slovensku po plošnom testovaní

Pozvanie do paláca prijali poprední slovenskí experti.
24. október 2020, 19:48

Politici reagujú na nehodu Borisa Kollára a želajú mu skoré uzdravenie

O zdravotný stav predsedu parlamentu sa zaujíma aj prezidentka.
23. október 2020, 16:17

Prezidentka pre sporné ustanovenia napadla na ÚS zákon o verejnom zdraví

Prezidentka argumentuje, že Ústava SR zaručuje každému právo na náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím alebo nesprávnym úradným postupom štátnych orgánov.