Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová je známa svojou prácou v treťom sektore. Jej meno sa hlavne spája so známym združením Via Iuris a úspešným bojom proti pezinskej skládke, ktorému sa aktívne venovala 14 rokov. Do prezidentského súboja vstúpila ako kandidátka Progresívneho Slovenska, vyzbierala si však aj podpisy od občanov.

Čaputová takmer celý profesijný život pôsobí v neziskovom sektore. Najprv pracovala ako projektová manažérka v občianskom združení EQ Klub na projekte rozvoja miestnych komunít. Od roku 2001 začala spolupracovať so združením Via Iuris, od roku 2010 ako advokátka.

Počas svojej praxe, resp. už od obdobia, keď končila vysokú školu, sa angažovala aj v kauze pezinskej skládky, ktorá sa začala koncom 90. rokov 20. storočia. Informácia o zámere vybudovať novú skládku vedľa starej v blízkosti centra Pezinka, sa objavila v roku 1999.

Najintenzívnejšie obdobie prišlo od roku 2007 počas integrovaného povoľovania skládky a v roku 2008, keď sa konalo najviac verejných protestov. V roku 2013 napokon Najvyšší súd zrušil povolenie na skládku.

Čaputovej v roku 2016 udelili prestížnu Goldmanovu environmentálnu cenu, ktorá sa nazýva aj Nobelovou cenou za ekológiu. Angažovala sa tiež v zbere podpisov pod petíciu požadujúcu zrušenie Mečiarových amnestií.

V septembri 2017 oznámila odchod z tímu Via Iuris a pokračovanie v advokátskej praxi, v rámci ktorej sa aj naďalej venuje environmentálnym témam. Vstúpila aj do novovznikajúcej strany Progresívne Slovensko, kde dnes pôsobí ako podpredsedníčka.

Zuzana Čaputová ohlásila svoju kandidatúru na prezidenta v máji minulého roka. Presadzuje tému spravodlivosti a rovnosti pred zákonom.

Správy o tomto kandidátovi


09. december 2019, 07:48

Prezidentka Zuzana Čaputová ruší zo zdravotných dôvodov program

Nezúčastní sa na planovaných raňajkách s veľvyslancami krajín EÚ.
05. december 2019, 15:22

Zuzana Čaputová udelila ďalšiu milosť

Omilostenie podporovali aj matky jeho troch neplnoletých detí.
04. december 2019, 10:38

Prezidentka napadne predĺženie moratória na ÚS vo štvrtok

Bude žiadať aj o pozastavenie účinnosti novely.
04. december 2019, 08:55

Zuzana Čaputová v Buckinghamskom paláci. Stretla sa aj s kráľovnou Alžbetou II.

V Londýne sa zúčastní summitu NATO.
03. december 2019, 09:20

Zmena predvolebného moratória začne platiť od stredy

Prezidentka už môže novelu podať na ústavný súd.
03. december 2019, 06:10

Server Politico zaradil Zuzanu Čaputovú medzi 28 najvplyvnejších ľudí v Európe

Rebríček vedie Macron pred Merkelovou a Putinom.