02. 10. 2019 05:30 | BRATISLAVA/Gabriela Kajtárová

Homosexualita ho priviedla k viere. Prvý sex mal až v 35 rokoch

Miroslav Maťavka veľmi otvorene porozprával o svojej sexuálnej orientácii a viere k Bohu.

Miroslav Maťavka.
Miroslav Maťavka. Foto: TASR

Dospievať v 90. rokoch na slovenskom vidieku s pocitom, že ste homosexuál, nemohlo byť a ani nebolo vôbec ľahké. Na jednej strane silno veriaca rodina, na strane druhej všadeprítomné nepochopenie až netolerancia ku všetkému, čo sa vymyká tradičnému spôsobu života.

„Vyrastal som v slovenskej katolíckej rodine, kde som sa dostal k náboženstvu. Pre mňa to však bolo len chodenie do kostola," začína rozprávať svoj silný príbeh Miroslav Maťavka, homosexuál, ktorého k viere priviedla práve sexuálna orientácia.

„To, že som bol iný ako moje okolie, vytvorilo bariéru a zostal som sám. A keď je človek sám a hľadá odpovede na rôzne otázky, tak je viac naklonený k viere ," odkrýva Miroslav svoju cestu k Bohu.

Trvalo mi roky, kým som akceptoval, že som homosexuál

Miroslav mal 15 rokov, keď si začal uvedomovať, že sa niečo deje s jeho telom. Nepriťahovali ho ženy, ale začal sa viac pozerať po mužoch. O pár rokov neskôr začal tolerovať, že je homosexuál.

„Tolerovať, nie akceptovať," prízvukuje. Miroslav sa s tým snažil zdôrazniť, že zmierenie so sebou samým a s vlastnou akceptáciou bolo ešte v nedohľadne. Paradoxne mu k tomu dopomohlo neprijatie k jezuitom, ku ktorým sa chcel pridať v Anglicku.

„Jezuiti v Británii majú vďakabohu kvalitný výberový proces, kde človek musí robiť psychologické testy a rozprávať sa s terapeutom," vysvetlil Miroslav, ktorý postupne začal už aj akceptovať, že je homosexuál.

Keď sa mama dozvedela, že spávam s iným mužom, tak mala infarktové stavy

Akceptovanie samého seba bolo len prvým krokom, teraz to chcel povedať aj svojim najbližším, hlavne matke. Miroslav akurát prežíval svoju prvú veľkú lásku.

„Mama ma raz navštívila a pýtala sa ma, kto je ten chalan? Nezdalo sa jej, že sa tak družne k sebe chováme. Tak som jej povedal, že spolu spávame! Začala mať infarktové stavy," prezrádza.

„Odvtedy prešlo šesť rokov a teraz - už môj bývalý priateľ - jej stále posiela na Vianoce darčeky a ona mu pečie koláče," ilustroval Miroslav situáciu, na ktorej ukazuje, ako sa jeho mama napokon vysporiadala s jeho orientáciou.


Miroslav ešte prezradil, ako vníma cirkev, či si myslí, že sa raz budú môcť homosexuáli brať aj v kostoloch a prečo začal sexuálne žiť až neskoro po tridsiatke. Odpovede už nájdete v priloženom videu.