28. 10. 2019 09:21 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Mních z Hare Krišna: Verím v reinkarnáciu tak, ako vy v gravitáciu

Pozrite si ďalšiu časť relácie In/Out s Gabrielou Kajtárovou, v ktorej nazrela do tejto komunity.

In/Out s Gabriel Kajtárovou v chráme komunity Hare Krišna v Abranovciach.
In/Out s Gabriel Kajtárovou v chráme komunity Hare Krišna v Abranovciach. Foto: TV Markíza

Vďaka relácii In/Out redaktorky Gabriely Kajtárovej nazriete hlbšie do ľudí, udalostí či problémov, ktoré rozdeľujú spoločnosť na dva tábory. V ďalšom vydaní nás privítala komunita, ktorá odmieta mäso, omamné látky či nemanželský sex.

Možno ste stretli ich sprievod na ulici. Spievajú, rozdávajú sladkosti, ponúkajú knihy. Vyzerajú šťastne, no mnohí na nich pozerajú ako na sektu. Sú v skutočnosti šťastní? Boli sme sa pozrieť v chráme komunity Hare Krišna v Abranovciach na východe Slovenska. Pozrite si, ako oslavujú najväčší sviatok v roku - narodenie Krišnu.

Hare Krišna sú jedným z najviditeľnejších a najotvorenejších náboženských hnutí, no málokto vie, ako žijú. Vstávajú pred piatou, hodiny strávia odriekaním Mahá-mantry, majú presné pravidlá pre každý svoj deň.

Sú sektou? Posúďte sami.

 

Učenie Hare Krišna priniesol na západ Šríla Prabhupáda v roku 1965, kedy pricestoval z Indie do New Yorku, kde sa rok usiloval o založenie hnutia Hare Krišna úplne sám. Žil jednoducho, prednášal kdekoľvek a kedykoľvek sa naskytla príležitosť. Postupne začal vyvolávať o svoje učenie nepatrný záujem.

Založil spoločnosť International Society for Krishna Consciousness (Medzinárodná spoločnosť pre vedomie Krišnu), skrátene ISKCON, ktorá postupne naberala členov. Dnes má ISKCON viac než tristo chrámov, fariem, škôl, stredísk a milióny stúpencov.