08. 07. 2021 17:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Biznis so psami na Slovensku narástol do obludných rozmerov. Nelegálne množiarne sú takmer všade

Nelegálne množiarne nemusia byť pod veterinárnou kontrolou. Psy predávajú bez čipu a zmluvy, teda oficiálne neexistujú.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Patríme na popredné miesta v celej EÚ. Dôvod nášho umiestnenia je však veľmi smutný. Zahraničné inštitúcie a médiá pravidelne informujú o tisícoch šteniat, ktoré sú vyvážané zo Slovenska v katastrofálnom stave. Vyrastajú v nelegálnych množiarňach, ktorých sú stovky po celom Slovensku. Minulý rok sme sa tejto problematike začali intenzívne venovať.

Viac sa dozviete v 1. časti reportáže Kristíny Kövešovej.

 

Aby sme ukázali, aký veľký je problém nelegálnych množiarní na Slovensku, takmer rok sme reagovali na množstvo inzerátov o predaji šteniat. Zistili sme, že množstvo Slovákov za účelom zisku produkujú desaťtisíce šteniat na predaj. Oficiálne tieto psy však neexistujú. Väčšina predajcov obchádza zákon a predáva ich bez čipu a zmluvy.

Viac sa dozviete v 2. časti reportáže Kristíny Kövešovej.

 

Feny živoriace pivniciach, šteňatá v zlom zdravotnom stave a bez kontroly predávané v tisícoch do zahraničia. Toto je smutná realita nelegálnych množiarní na Slovensku. Množstvo takto narodených psov vykupujú priekupníci, ktorí ich cez hranice vyvážajú často na vlastnú päsť v kufri auta, prípadne ich odkladajú do rôznych zberných stredísk. Na tomto krutom biznise zarábajú všetci. Opäť sa otvára debata o nutnej zmene legislatívy.

Viac sa dozviete v 3. časti reportáže Kristíny Kövešovej.