13. 07. 2018 16:50 | nt

Zomrel Ivan Fiala. Legendárny horolezec a otec Zuzany Fialovej

Muž, ktorý sa zapísal do histórie, odišiel navždy vo veku 76 rokov.

Zomrel Ivan Fiala
Zomrel Ivan Fiala Foto: TV Markíza

V piatok 13. júla sa Slovensko dozvedelo smutnú správu. Vo veku 76 rokov nás navždy opustil legendárny slovenský horolezec Ivan Fiala. Informuje o tom portál racaweb.sk.  

Otec herečky Zuzany Fialovej sa zapísal do histórie priekopníckymi športovými výkonmi. Absolvoval stovky výstupov v Tatrách, v Alpách napríklad pilier Veveričiek na Cima Ovest, prvovýstup na Blaitiére. Liezol na Pamíre, v Nórsku, v Hidukúši, na Aljaške výstup na Mt. McKinley, v Andách Huascarán a Aconcagua.

Najviac sa preslávil 11. júla 1971, kedy s Michalom Orolinom vystúpili ako prví horolezci vtedajšieho Československa a celého východného bloku na vrchol osemtisícového Nanga Parbat (8 125 m.n.m.).

Ivan Fiala pri prvom stretnutí s rodinou po päťmesačnom pobyte v zahraničí
Ivan Fiala pri prvom stretnutí s rodinou po päťmesačnom pobyte v zahraničí Foto: ČSTK - B. Palkovič
 

Absolvoval obe výpravy na Makalu. Počas prvej strávil spolu so Psotkom týždeň pri umierajúcom Kounickom, ktorého sa neúspešne pokúsil zniesť. Na druhej v roku 1976 dosiahol južný vrchol Makalu (8010 m). Spoluorganizoval aj dve výpravy na Mount Everest v 80. rokoch. 

Jeho prvou manželkou bola Renáta Fitošová. Mali spolu dve dcéry Renátu a Zuzanu.

Ivana Fialu ste mohli na obrazovkách televízie Markíza naposledy vidieť v seriáli Jána Tribulu, kde so Zuzanou Fialovou vystúpili na Gerlach.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z markiza