17. 05. 2019 18:55 | David Grich

Fotí najväčšie svetové filmové hviezdy: Nebudete veriť, akí sú v skutočnosti

Pozrite si rozhovor s fotografkou Zuzanou Mináčovou, ktorá je už 50 rokov súčasťou Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch.

Zuzana Mináčová na fotkách s hosťami MFF KV
Zuzana Mináčová na fotkách s hosťami MFF KV Foto: súkr. archív Z. Mináčovej/Film Servis Festival Karlovy Vary

Zuzana Mináčová je neodmysliteľnou súčasťou Medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch (MFF KV) už celých 50 rokov. Keďže tento rok sa uskutoční v poradí 54. ročník tohto prestížneho filmového festivalu, ako profesionálna fotografka bola pri ňom takmer od úplného začiatku. Svojím objektívom mala možnosť zachytiť svetové hviezdy, akými sú Michael Douglas, Franco Nero, Antonio Banderas, Morgan Freeman, Robert de Niro, Danny de Vito, Jude Law, Gina Lollobrigida, Helen Mirren, Sharon Stone, Scarlett Johansson, Keira Knightley a množstvo ďalších.

Ako redaktor som mal možnosť zažiť atmosféru filmového festivalu v Karlových Varoch minulý rok vôbec po prvý raz. Priznám sa, že keď som videl pani Mináčovú na červenom koberci počas otváracieho ceremoniálu, neveril som vlastných očiam. Videl som pred sebou ženu vo vysokom veku, ktorá chtiac-nechtiac vyčnievala z davu ostatných fotografov o desiatky rokov mladších - a to svojou energiou, zanietenosťou a zmyslom pre zachytenie emócie.

Zatiaľ čo ostatní fotografi stáli za zátarasami, ona mala priamy kontakt s pozvanými hosťami, ktorí sa prešli po červenom koberci pred vstupom do hotela Thermal. Najviac na mňa zapôsobila v momente, keď na anglicky hovoriacich hostí hovorila slovenčinou. Hoci jej nikto z nich s najväčšou pravdepodobnosťou nerozumel, každý robil presne to, čo chcela. A jej sa podarilo presne to, bez čoho ich nenechala odísť – získať fotografie, z ktorých ide emócia.

Keď sa na druhý deň konala tlačová konferencia s americkým hercom Timom Robbinsom (Vykúpenie z väznice Shawshank), získala si ma druhýkrát. Počas tlačovky, na ktorej novinári kládli otázky hlavnej hviezde otváracieho ceremoniálu MFF KV, sa niekoľkokrát postavila zo stoličky a prišla tesne pred Tima Robbinsa, aby ho zachytila svojím fotoaparátom – presnejšie, aby zachytila emóciu. Z miestnosti sa zakaždým ozval šum a neláskavé povzdychy, keďže pani Mináčová, pochopiteľne, vošla do záberu prítomným kameramanom. Najviac sa mi však na nej páčilo, že si s istou dávkou príjemnej sebeckosti išla za svojím a nič iné ju v tej chvíli nezaujímalo. Vtedy som vedel, že s ňou musím urobiť rozhovor. A podarilo sa. A ja mám vďake nej za sebou jeden z najlepších a najpríjemnejších (ak nie najlepší a najpríjemnejší) rozhovorov, aké som počas svojej práce mal možnosť urobiť.

Poďme však pekne od začiatku...

„Prvýkrát som sem prišla v ´68, boli to také roky uvoľnenia, kedy sme si naivne mysleli, že sa tu tie pomery veľmi zlepšia. Myslel si to aj svet, a tak sem prišiel význačný americký herec Tony Curtis (Niekto to rád horúce) a skutočne vtedy veľký krásavec. Bol tu s ním predpoludňajší brunch o jedenástej. Ako začiatočník som nedostávala nikde pozvánky. Bola tu redaktorka Agneša Kalinová, tá ma tam prepašovala,“ povedala. „Vedela som, že rodičia Tonyho Curtisa pochádzajú z Košíc, a tak som si povedala, že doma určite hovorili maďarsky. Tak som naňho začala hovoriť maďarčinou, on sa tak strašne zabavil a ako začiatočníkom praje šťastie, tak so strašne zlým technickým vybavením sa mi tie fotografie podarili a aj som mu ich poslala, aj sme si vymenili niekoľko dopisov, a tým sa v podstate skončili tie pekné šesťdesiate roky,“ zaspomínala si počas rozhovoru pani Mináčová.

Zaujímalo nás, čo jej počas 50-ročného fotografovania svetových hviezd na filmovom festivale v Karlových Varoch najviac utkvelo v pamäti. „Aby som povedala úprimne, tie veci, ktoré sa vám podaria, tie splynú. Ale tie veci, čo sú prúsery a čo sa nepodarí, to vám zostane v pamäti,“ povedala.

Fotografka, ktorá 26. septembra tohto roku oslávi 88. narodeniny, nezabudla, čo prišlo po skončení 60. rokov, kedy sa festival konal na striedačku v Karlových Varoch a Moskve. „Kto neskúsil Moskvu, ten nevie vôbec, ani dodnes, čo je život. Som presvedčená, že aj dnes, keď tam sú tie majstrovstvá sveta, že je tam bordel, že nič nesedí, že nič nefunguje. Oni sú také organizačné antitalenty a takí bordelári, že to, čo som zažila v Moskve, boli hrozné zážitky, ale hrozne veselé na rozprávanie,“ nedávala si servítku pred ústa.

Skutočný festival začal až o niekoľko rokov neskôr. Zásluhu má na tom podľa jej slov Jiří Bartoška. Ten je od roku 1994 prezidentom MFF KV. „Bartoška ma stretol v Prahe na ulici. Povedal mi, či by som s ním išla robiť festival. Ja som sa veľmi tešila, pretože som už dva roky bývala v Prahe a nikto ma nikam nevolal. Vedúcim tlačového oddelenia tu bol pán Melounek a on povedal: „Už ju nemôžeš nikam volať, má vyše 60 rokov, ona je príliš stará, aby to robila, nemôže sem prísť,“. Prvý rok musel preto Bartoška za mňa zabojovať, aby som vôbec prišla na festival,“ povedala s úsmevom. A na MFF KV fotí dodnes.

Pozrite si rozhovor s fotografkou Zuzanou Mináčovou, ktorá otvorene porozprávala o tom, ako sa správajú svetové hviezdy, ktoré mala možnosť stretnúť práve vďaka Medzinárodnému filmovému festivalu. V poradí 54. ročník MFF KV sa uskutoční od 28. júna do 6. júla 2019.

Pozn. red.: Rozhovor so Zuzanou Mináčovou bol nakrútený počas 53. ročníka MFF KV.

 

Pozrite si autentické zábery zo stretnutia Zuzany Mináčovej so svetovými hviezdami na MFF KV, ktoré sú súčasťou dokumentu s názvom Očima fotografky od jej syna, režiséra Mateja Mináča.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z markiza