23. 10. 2015 12:56 | BRATISLAVA/ PR článok

Hanečka v úlohe modela, Sršňová na móle s vyčesanými pudlami

Štvrtkový prehliadkový deň bol plný farieb, nádherných módnych kreácií, klobúkov a zaujímavých módnych prehliadok.

fashion live.jpg
fashion live.jpg Foto: Marek Rebroš
Boris Hanečka
Boris Hanečka
Boris Hanečka

Druhý deň prestížneho módneho podujatia Fashion LIVE! 2015 priniesol mnoho nečakaných momentov. Lenka Sršňová, ktorú mnohí poznajú najmä vďaka jej uleteným farebným modelom, sa postarala o poriadnu show. Jej prehliadku s názvom BonBon otvorili dva veľké vyčesané pudle kráľovské. V kreativite nezaostával ani Boris Hanečka, keď vykročil na mólo v úlohe modela.

Štvrtkový prehliadkový deň bol plný farieb, nádherných módnych kreácií, klobúkov a zaujímavých módnych prehliadok. V poobedných hodinách sa predstavili absolventi Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v kolektívnej prehliadke Ateliéru 343. Neskôr si mali návštevníci možnosť vychutnať prezentáciu originálnych klobúkov od dizajnérky Eleonóry Gaškovej. Nasledovali prehliadky obľúbenej značky WE ARE NOT SISTERS, Jaroslavy Procházkovej a značky Donna Rosi. V neskorých večerných hodinách sa módni „fajnšmekri" prišli pozrieť na svojich obľúbencov - Michaelu Ľuptákovú, Lenku Šršňovú a Borisa Hanečku.

15:00 - ATELIÉR 343

343_FL2015.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Ateliér odevného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení nesie tri generácie odevných dizajnérov, ktorí sa postupne etablujú na slovenskej módnej scéne. Označenie Ateliéru 343 sa postupne dostáva do povedomia ako známa značka. Na Fashion LIVE! predstavili svoje kolekcie talentovaní dizajnéri Terézia Feňovčíková, Jakub Straka, Octavia Mckenzie, Zuzana Kedroňová, Lucia Švecová, Terézia Šišková, Kristína Poláčková a Emma Klein. Rôznorodosť kolekcií potvrdzuje zrod pestrých štýlov na slovenskej módnej scéne.

16:00 - ELEONÓRA GAŠKOVÁ

gaskova_FL2015-12.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Eleonóra Gašková sa vo svojej remeselnej tvorbe zameriava hlavne na klobúky. Vo svojej novej kolekcii je tento štýlový doplnok obohatený o kované korzety, nohavice širokého strihu a ozdobné mašle, slúžiace ako opasky zo železa. Cieľom dizajnérky bolo poukázať nato, že aj klobúky môžu byť odvážnejšie a extravagantnejšie, nie len v klasickej forme.

Vychádza z tvaru akým je kruh, ovál, polmesiac, ale aj hrany či kocky. Všetky klobúky sú v štýle Bauhaus, ktorý bol hlavnou inšpiráciou kolekcie. Klobúky sú vyrábané zo 100% králičej plsti.

17:00 - WE ARE NOT SISTERS

sisters_FL2015-15.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Pod značkou We Are Not Sisters tvoria spoločne dve produktové dizajnérky Lucia Jarošová a Tamara Markovičová Tothová. WRNS kladie dôraz na detail, produkciu sústreďuje na Slovensku a v duchu slow-fashion je starostlivo vybraná každá látka či komponent - všetko s jasným pôvodom, všetko vyrobené v Európe. Aktuálna kolekcia s názvom „Static Tensions" prekvapila svojou odlišnosťou v porovnaní s predošlou kolekciou. Cieľom bolo vytvoriť oblečenie, ktoré je skutočne určené na nosenie, aby žilo, dýchalo a menilo sa s jeho nositeľom. Využívané materiály sú výhradne z prírodných materiálov s prínosom hodvábu, vlny a 100% bavlny. Modely krásne dotvorili topánky od značky TOMS, ktorá takisto dbá o udržateľnosť a šíri osvetu dlhodobou kampaňou One for One.

18:00 - JAROSLAVA PROCHÁZKOVÁ

prochazkova_FL2015-34.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Návrhárka Jaroslava Procházková študovala VŠUP v Prahe, kde si osvojila kvalitnú remeselnú tvorbu. Značka sa zaoberá úpletovou módou pre náročnú klientelu, ktorá má záujem o nadčasový štýl, čistotu dizajnu, výraznú a kultivovanú farebnosť či kvalitné spracovanie. Typickým znakom tvorby je výrazná silueta, jednoduchosť a elegancia, ktorá obsahuje praktickú podobu pohodlia. Dôležitou súčasťou služieb je tvorba na zákazku. Pripravovaná kolekcia s názvom „...serene provocation..." je mnohogeneračná. Jednotlivé kolekcie dizajnérky na seba nadväzujú, dajú sa navzájom kombinovať, doplňovať a obohacovať. Podmienkou tvorby je vysoko kvalitné spracovanie, príjemné materiály a voľne visiaci strih. Jednotlivé kúsky sa vyznačujú jednoduchosťou, pričom sú výnimočné a neprehliadnuteľné.

19:00 - DONNA ROSI

donna_FL2015-22.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Značku Donna Rosi založila koncom roka 1989 Milka Harmathová, keď otvorila malú krajčírsku dielňu, ktorá neskôr zaujala stabilné miesto na poli slovenskej módy. Tvorba je zameraná výlučne na kvalitnú malosériovú konfekciu, ktorá uspokojí každého, kto si potrpí na kvalitu šitia, materiál a originalitu. Najnovšia kolekcia SS2016 sa nesie v ľahkých a mimoriadne pohodlných materiáloch, ktoré sú v púdrových odtieňoch.

Dôležitá je využiteľnosť vzorov, preto sú všetky nové potlače vhodné na spoločenské príležitosti, no zároveň aj do práce. Pret-a-porter kolekcia pozostáva z klasických kúskov ktorými sú šaty, saká, nohavice a sukne.


20:00 - MICHAELA ĽUPTÁKOVÁ

luptakovaa_FL2015-5.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Pre návrhárku Michaelu Ľuptákovú je móda radosťou a tak vníma aj styling svojich jednotlivých modelov. Odev môže byť v jej očiach nositeľné umenie, ktoré nám je fyzicky najbližšie, keďže sa nás doslova dotýka. Nová zimná kolekcia WAWE uchvacuje svojou sochárskou hmotou a kontrastom štruktúr materiálov. Tie sú jemné a splývavé, no zároveň tvoria nadýchané masy, v ktorých sa zababušíte pred zimou. Jedinečná kolekcia je nabitá radostnou ženskosťou, ktorú jej nositeľky určite ocenia.

21:00 - LENKA SRŠŇOVÁ

srsnova_FL2015-24.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Lenka Sršňová patrí k súčasnej generácii mladých slovenských dizajnérov s neprehliadnuteľným rukopisom. V tvorbe rada využíva intenzívne farby, výrazné vzory a veľký dôraz kladie na detail, humor a symboliku. Móda, ktorú Lenka vytvára, je šťavnatá, plná energie a radosti zo života. Na Fashion LIVE! mali diváci možnosť tešiť sa zo záplavy farieb a veselej energie v novej kolekcii BonBon 2016. Tento raz si návrhárka posvietila na farebné bonbóniky, bodky a kruhy, ktoré sú rozohrané do pestrofarebných dezénov a premyslených strihov. Aj tento rok spolupracovala s textilnou dizajnérkou Michaelou Bednárovou, ktorá vytvorila bonbónové dezény. O logo a grafiku sa postaral dizajnér písma Ondrej Jób. Animáciu k prehliadke vytvoril Andrej Kolenčík a o hudobný doprovod kolekcie sa postaralo hudobné duo slu:t. Sladkou čerešničkou na kolekcii sú originálne tenisky s dezénom bonbon, ktoré vznikli ako limitovaná edícia v spolupráci so značkou Tikoki. Zaujímavým prvkom počas prehliadky bol nepochybne psí sprievod v podobe dvoch pudlov.

22:00 - BORIS HANEČKA

hanecka_FL2015-54.jpg
Foto: Marek Rebroš
 

Boris Hanečka patrí na Slovensku k najuznávanejším módnym návrhárom s klientelou aj medzi známymi osobnosťami. S módou sa rád hrá, a preto je pre jeho tvorbu charakteristická rafinovanosť a skryté významy. Každý kus odevu z jeho dielne nesie v sebe príbeh alebo konkrétnu myšlienku. V najnovšej kolekcii spojili Boris a dizajnérka Dana Voda svoje sily, a vytvorili nositeľnú, no zároveň prístupnú dámsku kolekciu. Hlavným prvkom boli úplety, v detailoch odevu aj kožušina a flitre.

Doplnky vo forme tašiek a ozdôb na hlavách dotvárali celkový vizuál. Kolekcia bola zasvätená deviatim múzam, kde každá vnáša do tvorby niečo nové a jedinečné. Inšpiračným motívom boli slnečné hodiny, ktorých tiene podnietili strihy jednotlivých modelov. Symbolizujú čas, ktorý ohraničuje mladosť. Tá je podľa dizajnéra veľmi preceňovaná. Žena je totiž krásna v každom veku, tvrdí Boris Hanečka.VIAC Z Šoubiz