15. 08. 2016 18:00 | BRATISLAVA/ topina

Markizácke rosničky: Vtedy a dnes!

Čomu sa dnes venujú Paulovičová, Gidová či Jadranka?

Lucia Dohňanská, Ľubica Jurigová a Jadranka Handlovská
Lucia Dohňanská, Ľubica Jurigová a Jadranka Handlovská Foto: TV Markíza

Spomínate si na mená ako Jadranka Handlovská, Lucia Dohňanskána, Ľubica Jurigová, Veronika Paulovičová či napríklad Dominika Gidová? Všetky tieto dievčatá spája jedno - každá z nich sa vám kedysi prihovárala z televíznych obrazoviek Markízy s najnovšími správami o počasí.

Jednou z prvých bola v tej dobe aj veľmi populárna Zuzana Belohorcová. Po úspešnej kariére rosničky pokračovala Zuzana v moderovaní relácie Láskanie. Odvtedy však prešlo veľa rokov a Zuzana dnes spolu s manželom Vlastom a dvoma deťmi žije za veľkou mlákou a venuje sa obchodu s realitami. Zuzana oslávila svoje štyridsiate narodeniny v Las Vegas a vrátila sa ku krátkemu strihu vlasov.

V prvých rokoch televízie ste sa mohli ako s "rosničkou" stretnúť aj s Renátou Štuchalovou, Ľubicou Jurigovou či Luciou Dohňanskou. Rozhodnutie pracovať pre Markízu nebolo pre niektoré z nich až také jednoduché.

S dvomi malými deťmi pracovať 140 km od domova nebolo vôbec jednoduché rozhodnúť sa. Veľkú podporu som však dostala od rodiny," spomína na začiatky, ktoré však vôbec nepatrili Počasiu. „Do Markízy som nastúpila do relácie Vabank, ktorú moderoval Vilo Rozboril. Keďže kedysi býval vo vedľajšom paneláku v Novej Dubnici, odkiaľ pochádzam, dávalo mi to istotu. Po piatich mesiacoch som odišla moderovať Počasie."

Momentálne je Renáta mamičkou už štyroch detí a popri nich toho stíha naozaj dosť. „Zostatok svojho času venujem štúdiu a dobrovoľnej práci v rámci školstva a školskej komunity," dodala Renáta.

Renáta Štuchalová s manželom
Renáta Štuchalová s manželom Foto: archív RŠ
 

Všetci si určite spomínate aj na Jadranku Handlovskú, ktorej okrem televíznych kamier učaroval aj spev. Táto šarmantná speváčka balkánskych piesní vystupuje so svojimi hitmi dodnes. Vyše pätnásť rokov na hudobnej scéne a takmer dve desiatky albumov ju skoro vôbec nezmenili.

Jadranka Handlovská
Jadranka Handlovská Foto: jadrankahandlovska.sk
 

V šľapajach svojho populárneho otca sa vydala aj Veronika Paulovičová. Študovala herectvo, no na televíznej obrazovke začínala ako "rosnička". Diváci Markízy ju o niekoľko rokov neskôr mohli vidieť aj v populárnom seriáli Druhý dych.

Veronika Paulovičová
Veronika Paulovičová Foto: aktuality.sk
 

Svetlá reflektorov si získali aj Dominiku Gidovú, ktorá pôsobila v Markíze ako "rosnička" tri roky. Práve v tej dobe sa stala ešte známejšou vďaka vtipnej scéne s neodbytným fanúšikom, ktorý jej „volal" počas živého vstupu v Teleráne. Dnes je z Dominiky pani Kvasnicová a mamina dvoch zlatíčok. Materstvo si užíva plnými dúškami, no zároveň dodáva, že k tejto práci by sa časom veľmi rada vrátila.

„K práci moderátorky sa chcem určite vrátiť, keď už to bude pri mojich dvoch detičkách možné," zdôverila sa pre markiza.sk, Dominika. Zatiaľ s televíznym svetom udržuje sporadický kontakt, diváci ju mohli vidieť v epizódnej roli v seriáli Chlapi neplačú, či v Susedských prípadoch.

Dominika Gidová s rodinou
Dominika Gidová s rodinou Foto: FB Dominika Gidová
 

Keď spomíname "rosničky", nesmieme zabudnúť ani na Martinu Hornú, neskôr Mečiarovú, ktorá v Markíze začínala ako moderátorka popoludňajšej talk show, neskôr prešla do Počasia a potom bola tvárou Reflexu. Martina si po odchode z Markízy prešla nepríjemným obdobím - s otcom malého Šimonka sa rozviedla.No dnes má opäť dôvod na úsmev, našla si priateľa a pracuje v spravodajskej televízii TA3.

Mirka Almásy, Martina Mečiarová a Veronika Paulovičová v roku 2004
Mirka Almásy, Martina Mečiarová a Veronika Paulovičová v roku 2004 Foto: TV Markíza
 

Barbora Rakovská je naozaj všetalent. Od moderovania, písania textov piesní, skúsila aj tvorbu pre deti. Mnohí asi nevedia, že práve ona je autorkou textu k titulnej piesni úspešného seriálu seriálu Búrlivé víno. Svoj moderátorský talent naplno ukázala po boku Maroša Kramára, s ktorým moderovala talentovú šou.

Aj keď povolanie "rosnička" je skôr typické pre ženy, v Markíze sa vyskytli dve výnimky. Určite si všetci s úsmevom spomínate na nezabudnuteľného a vtipného Juraja Mokrého, ktorý predpovedal počasie každý víkend. To, že sme sa od neho veľa o skutočnej predpovedi nedozvedeli je druhá vec, no aspoň bola zábava.

Okrem Juraja nemôžeme opomenúť "patróna" markizáckeho Počasia - Dr. Jozefa Iľka. Pán Iľko sa Počasiu na Markíze venuje už dlhé roky a každé ráno sa v rannom magazíne Teleráno stará o to, aby sme ráno odišli z domu v tom vhodnom oblečení.

Zoznam markizáckych "rosničiek" nateraz uzatváraj Lenka Vavrinčíková a Mirka Almásy. Lenka nastúpila do televízie v roku 2007. „Na vysokej škole som vtedy študovala žurnalistiku a vrámci redakčnej praxe som nastúpila ako asistentka dramaturga v Teleráne. Ako každý začiatok, aj ten môj bol ťažký. Nové prostredie, ľudia, zabehnutý systém. Bol to krst ohňom."

Lenka sa z Telerána sa vypracovala na moderátorku Počasia. Tejto relácii sa venuje už šesť rokov. „Mám šťastie, že ma moja robota aj baví. To je v dnešnej dobe vzácne. Je súčasťou môjho života, keďže sa ma každý pýta „ Aké bude počasie?", musím byť vždy pripravená a vedieť odpovedať," s úsmevom dodáva Lenka.

Lenka nám prezradila ako vyzerá taký "rosničkovský" deň. Služba im začína v skorých ranných hodinách, keďže hlásia počasie už v Teleráne.

 

Neodmysliteľnou súčasťou tejto relácie je aj Mirka Almásy, ktorá sa divákom prihovára s aktuálnou predpoveďou už takmer sedemnásť rokov. Aj vďaka nej môžete nahliadnuť do procesu výroby tejto relácie, ktorý vôbec nie je taký jednoduchý, ako by sa zdalo...

 

Sme už 20 rokov spolu! Ďakujeme za priazeň!


VIAC Z Šoubiz