02. 12. 2016 11:32 | USA/ nt

Šťastný Charlie Sheen. Podrobil sa experimentu, potlačili uňho vírus HIV

Herec sa zapojil do klinickej štúdie, ktorá testovala nový liek na HIV.

Šťastný Charlie Sheen. Podrobil sa experimentu, potlačili uňho vírus HIV
Šťastný Charlie Sheen. Podrobil sa experimentu, potlačili uňho vírus HIV Foto: Profimedia.sk

Americký herec Charlie Sheen exkluzívne pre britský Daily Mail zverejnil informáciu, že sa vedcom podarilo úplne potlačiť vírus HIV v jeho tele. Vďaka experimentálnej injekcii v rámci klinickej štúdie, do ktorej sa hviezda Dva a pol chlapa zapojila začiatkom tohto roka. V klinickej štúdii skúmali účinok lieku s názvom PRO-140.

Herec sa o informáciu podelil v predvečer Svetového dňa AIDS. Má ísť o obrovský pokrok vo výskume liečby HIV.

Na rozdiel od tradičnej antiretrovirálnej liečby (ART), ktorá spočíva v dennom užívaní koktejlu liekov, Sheenovi podávali injekciu raz týždenne bez vedľajších účinkov. 

Charlie Sheen dostal v utorok od vedúceho klinickej štúdie správu, v ktorej mu potvrdil, že dosiahli potlačenie vírusu HIV. Inými slovami, v jeho testoch prítomnosť vírusu nezistili, čo je sľubnou vyhliadkou pre ľudí s HIV/ AIDS.

Dobrá správa prišla po viac ako roku, odkedy sa 51-ročná hviezda verejne priznala, že má HIV. O informáciu sa teraz podelil preto, aby v Svetový deň boja proti AIDS zvýšil povedomie o tomto ochorení.

V rozhovore pre Daily Mail Sheen povedal, že sa nikdy necítil taký silný a sebaistý v otázke jeho zdravotného stavu a dúfa, že túto liečbu schvália a zabráni sa tak stigmatizácii ľudí nakazených vírusom HIV.

"Je to neuveriteľne úžasní. Myslím na to, ako som sa cítil v ten deň, keď mi oznámi, že mám HIV a ako sa cítim teraz. V jednej chvíli ste na ceste do záhuby a v iný do raja. Je to úžasné. Myslel som si, že budem navždy odkázaný na koktejl liekov, ale pozrite sa na mňa teraz," povedal herec. "Som vďačný, že ma oslovili géniovia z CytoDyn, že toto vynašli," dodal Sheen.

PRO-140 je vyrobené z protilátky a nie syntetických chemických látok. Liek sa viaže na receptor proteínu na povrchu imunitných buniek, ktorý vírus HIV využíva ako bránu pre vstup a infikuje bunky. Štúdia ukázala, že keď je táto "brána" blokovaná, HIV už nemá iný prístup do bunky. Keďže tento liečebný proces blokuje množenie vírusu, znižuje jeho výskyt v tele.

Injekcia ale nefunguje pri všetkých kmeňoch HIV, len na kmeň R5. Ten však má podľa štatistík približne 70 percent ľudí.VIAC Z Šoubiz