26. 05. 2017 22:26 | LIVERPOOL/TASR

Legendárny "Seržant Pepper" od The Beatles oslavuje 50 rokov

Album zaznamenal úspech u kritikov aj v predajnosti; celkovo sa ho predalo 32 miliónov kusov. V roku 1968 získal štyri ceny Grammy vrátane Albumu roka.

Súsošie legendárnej hudobnej skupiny The Beatles na nábreží rieky Mercey v anglickom Liverpoole.
Súsošie legendárnej hudobnej skupiny The Beatles na nábreží rieky Mercey v anglickom Liverpoole. Foto: TASR/AP

Hudobní fanúšikovia po celom svete si dnes pripomínajú 50 rokov od vydania albumu Sgt. Pepper's Lonely Heart Club Band, ôsmeho štúdiového počinu britskej rockovej skupiny The Beatles. Album je všeobecne považovaný za jeden z najvplyvnejších v dejinách modernej hudby. Informuje o tom magazín Rolling Stone.

Album sa vyznačuje inovatívnymi skladateľskými postupmi aj zvukovou produkciou, grafickým dizajnom či premostením kultúrnych rozdielov medzi populárnou hudbou a vysokým umením. Experimentálne kompozície vznikli s vedomím, že skupina už nebude musieť skladby hrať na koncertoch, ktorých sa vzdala rok predtým.

Album zaznamenal úspech u kritikov aj v predajnosti; celkovo sa ho predalo 32 miliónov kusov. V roku 1968 získal štyri ceny Grammy vrátane Albumu roka - po prvý raz vôbec v tejto kategórii zvíťazila rocková platňa. "Seržant Pepper" na dlhú dobu obsadil prvé miesta hudobných rebríčkov v Británii aj v Spojených štátoch.

Z albumu pochádzajú skladby ako Lucy in the Sky with Diamonds, With a Little Help from My Friends, A Day in the Life či eponymná Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Pri príležitosti 50. výročia vydania albumu vychádza jeho deluxe verzia so stereo mixami, množstvom alternatívnych verzií piesní i s dokumentárnym filmom.


VIAC Z Šoubiz