29. 01. 2018 12:00 | USA/nocoscarov.markiza.sk

Najlepšie filmy roku 2017. Tipnite si, ktorý získa Oscara

Hlasujte v ankete vnútri článku, ktorý film podľa vás vyhrá tento rok Oscara.

Najlepšie filmy roku 2017. Tipnite si, ktorý získa Oscara
Najlepšie filmy roku 2017. Tipnite si, ktorý získa Oscara Foto: Profimedia.sk

Americká akadémia filmových umení a vied zverejnila v utorok 23. januára nominácie na tohtoročné Oscary, ktoré slávnostne odovzdá v hollywoodskom Dolby Theatre už 4. marca.

Najväčším favoritom 90. ročníka odovzdávania cien je snímka Podoba vody (The Shape of Water). Film režiséra Guillerma del Tora je nominovaný až v 13 kategóriách.

K snímkam s najvyšším počtom nominácií patrí aj dráma z druhej svetovej vojny - Dunkirk (osem nominácií) a temná komédia Tri billboardy kúsok za Ebbingom (sedem nominácií).

Toto je deväť filmov nominovaných na Oscara v kategórii Najlepší film:

Get Out (Uteč)

Tisícky ľudí prosili akadémiu o nomináciu filmu Uteč, hoci to nie je úplne oscarový typ filmu – ide o mix komédie a hororu a z doterajších rokov je jasné, že Akadémia vidí najradšej medzi nomináciami drámy, nie horory.

Dej príbehu sa točí okolo mladého páru Afroameričana Chrisa a jeho priateľky, belošky Rose (farba pleti je jedným z motívov a zápletiek filmu). Tí sa rozhodnú stráviť víkend u Rosiných rodičov, ktorí sa začnú ku Chrisovi správať nanajvýš pozoruhodne. Chris začne trpieť paranojou, strachom a divák sa k nemu pridá – doslova sa nakláňa poza rohy plátna v kine, aby zistil, kto ho prenasleduje. Rozuzlenie je šialené, film je mrazivo zábavný.

Film mal rozpočet „len“ 4,5 milióna dolárov (v porovnaní s Dunkirkom – 100 miliónov dolárov). Nakrútený bol za 23 dní.


Dunkirk

Snímka má osem nominácií, ide o vojnovú drámu režisérskeho vizionára Christophera Nolana, ktorý vychádza z udalostí evakuácie obkľúčených francúzskych, britských a belgických vojakov z pláže francúzskeho mestečka Dunkirk v roku 1940 počas druhej svetovej vojny.

Film podľa režisérových slov nemá hlavného hrdinu – hlavným hrdinom je hudba Hansa Zimmera, ktorá je komponovaná na pozadí tikania Nolanových hodiniek. Zaujímavosťou je, že Nolan vraj chcel celý film improvizovať - ísť bez scenára, nakoniec však rýchlo napísal 76-stranový scenár. Do filmu obsadil aj britského speváka a bývalého člena skupiny One Direction Harryho Stylesa. Pri výbere ale absolútne netušil, o koho ide – povedal len, že sa na rolu naozaj hodí. Najväčším paradoxom je, že ide o prvú nomináciu pre Christophera Nolana ako režiséra.


Call Me by Your Name (Daj mi tvoje meno)

Romantická dráma z prostredia idylky letného Talianska. Umeleckú rodinku príde navštíviť mladý archeológ Oliver – veľký fešák, ktorý zaujme väčšinu mladých dievčat – a strhne aj pozornosť 17-ročného Elia, ktorý síce s láskou k nemu bojuje, no napokon sa Oliverovi zo svojich citov vyzná. Je to veľmi jemná, smutná a intenzívna dráma o láske, ktorá na premiére v New Yorku zožala 10-minútový standing ovation.

Armie Hammer a Timothée Chalamet mali jedinú skúšku, kým ich režisér obsadil – spočívala v tom, že sa mali váľať po tráve a bozkávať, až kým ich režisér nezastaví. Režisér (Luca Guadagnino) ich nezastavoval a nezastavoval, napokon prestali a zistili, že odišiel na obed.


Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Tri billboardy kúsok za Ebbingom)

Film má sedem nominácií, podľa mnohých absolútny favorit. Je to veľmi temná čierna komédia o matke, ktorej leží v žalúdku miestny šerif za nedostatočnú snahu vyriešiť vraždu jej dcéry. Nahnevá sa natoľko, že dá vytvoriť obrovské červené billboardy, na ktorých priamo napadne šerifa a jeho nekonanie. To spustí lavínu udalostí – vojnu medzi políciou a matkou Mildred. Väčšinou ide o smiech cez slzy a zhrozenie.

Neskutočný výkon podala herečka Frances McDormand, pre ktorú režisér Martin McDonagh napísal rolu. Ten vraj ani nezvažoval inú herečku. Zaujímavosťou je, že Mildred má celý film jedno jediné oblečenie – modrú pracovnú kombinézu. Martin McDonagh je tiež známy tým, že sa v každom jeho filme vyskytne biely zajac – živý či umelý (Sedem Psychopatov, V Bruggách, aj Tri billboardy kúsok za Ebbingom) 


The Shape of Water (Podoba vody)

Snová rozprávková dráma Gullerma del Tora získala najviac nominácií (13). V utajovanom americkom laboratóriu sa vykonávajú experimenty na zvláštnom obojživelnom vodnom monštre z Amazónie.

Podoba vody je príbehom nemej upratovačky Elisy, ktorá sa do vodného monštra zaľúbi a rozhodne sa ho zachrániť. Guillermo del Toro je režisér, ktorého herci naozaj milujú. Octavia Spencer (nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe) dokonca povedala, že by hrala aj stôl, keby ju o to Guillermo požiadal. Octavia po nakrúcaní brala za režisérom rôzne rekvizity, ktoré používal a prosila ho, či by si ich nemohla vziať ako suveníry.


Lady Bird

Citlivá komédia o dievčine z chudobných pomerov, ktorá sama seba počastovala prezývkou Lady Bird a odmieta reagovať na svoje meno Christine. Neuveriteľne talentovaná herečka Saoirse Ronan je opäť v najlepšej forme (na konte má už tri nominácie na Oscara) – hrá nepríjemnú, nahnevanú, ale zároveň citlivú vtipnú tínedžerku s umeleckou dušou. Vo filme sledujeme jej príbeh, prvé lásky, túžbu vymaniť sa z chudobných pomerov, hádky s matkou – jednoducho príbeh, ktorý by nebol ničím výnimočný, keby ho do rúk nevzala režisérka Greta Gerwig a top herecké obsadenie.

Greta Gerwig – talentovaná filmárka a herečka je iba piatou ženou nominovanou v kategórii Najlepší režisér. Ide o jeden z najväčších hereckých mladých talentov, hrá už od detstva – zaujímavosťou je, že prvý bozk v živote si odbila na pľaci s hereckým kolegom. Jej meno znamená v hovorovej írčine Sloboda a priezvisko znamená malý tuleň.


Darkest Hour (Najtemnejšia hodina)

Gary Oldman si strihol jednu z najväčších osobností 20 storočia, Winstona Churchilla, ktorý na počiatku druhej svetovej vojny musí urobiť zásadné rozhodnutie – hrozba nemeckej invázie je bezprostredná a on musí presvedčiť skeptický a rozhnevaný parlament, stmeliť národ a bojovať proti nemeckým a Hitlerovym návrhom.

Predstaviteľ krstného otca Harryho Pottera Siriusa Blacka, ktorý na počudovanie ešte nemá žiadneho Oscara, musel pre protetické masky, prirobený podbradok a desiatky kíl tuku navyše stráviť v maskérni až 200 hodín. Ďalšou daňou, ktorú si film vypýtal, bolo priotrávanie nikotínom, keďže Gary musel vyfajčiť štyri stovky cigár. Gary tiež strávil neuveriteľný jeden rok denným štúdiom Churchilla, aby film dokázal poriadne precítiť.


The Post (The Post: Aféra v Pentagone)

Film režiséra Stevena Spielberga s hereckými esami Tomom Hanksom a Meryl Streep oplýva tradičnou oscarovou tematikou – rozpráva príbeh novinárov z The Washington Post a New York Times, ktorí sa rozhodli zverejniť správu Pentagon Papers o angažovanosti americkej vlády do vojny vo Vietname. Vláda sa, samozrejme, snažila niekoľko rokov tieto fakty ututlať, takže zverejnenie dokumentov pochopiteľne vyvolalo vojnu medzi mocou a tlačou.

Zaujímavosťou je, že Steven Spielberg nikdy nerobí skúšky so svojimi hercami. Meryl o tom nevedela a ostala veľmi prekvapená, keď išlo všetko „naostro“.

Meryl Streep je rekordmankou - na konte má 21 nominácií na Oscara, držiteľkou je ale len troch zlatých sošiek. Tom Hanks má doma dva Oscary.


Phantom Thread (Niť z prízrakov)

Film o láske, móde a toxickej posadnutosti - v hlavnej úlohe Daniel Day Lewis nás prenesie do čias povojnového Londýna, v ktorom bol (z hľadiska módy) najväčší úspech vlastniť šaty od módneho návrhára Reynoldsa Woodcocka. Reynolds Woodcock bol ozajstným módnym géniom, čo si však vybralo daň v podobe jeho emocionálnej prázdnoty – k ženám sa totiž dokázal správať ako k posledným slúžkam (vedel vyhodiť milenku či múzu za to, že hlasnejšie mazala hrianku maslom). Reynolds však objaví servírku Almu, ktorá so sebou nenechá tak ľahko mávať a nie je taká submisívna, ako by sa mohlo zdať.

Daniel má vo vrecku nomináciu aj za herca v hlavnej úlohe, na konte už má troch oscarov.

 

 

 


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz