03. 10. 2018 14:53 | LOS ANGELES/Šoubiz

Herecká megahviezda prekvapila. Pozrite, čo sa z nej vykľulo

Pozornosť by mu mali venovať aj milovníci kvalitnej literatúry.

Tom Hanks
Tom Hanks Foto: Profimedia.sk

Herca Toma Hanksa pozná každý filmový fanúšik, no pozornosť by mu mali venovať aj milovníci kvalitnej literatúry. Jeho debutová zbierka poviedok O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch, ktorá práve vyšla v slovenskom preklade, prináša sedemnásť príbehov s poriadnou dávkou človečiny. Hanks v nich dokazuje, že je nielen skvelý herec, ale aj pozorovateľ a autor.

Príbehy spája jedna vec - v každom z nich hrá rolu písací stroj a pisateľ, niekedy úplne nepatrnú, inokedy ústrednú. „Písací stroj slúži na premýšľanie. A písanie listov. Počítač máme na prácu. A ukladanie dokumentov,” hovorí známy zberateľ starých písacích strojov, prečo si ich vybral za nosný prvok zbierky, na ktorej pracoval tri roky.

Tom Hanks vidí do vnútra človeka a píše o ňom s takou naliehavou empatiou a úprimnosťou, že sa čitateľ ťažko ubráni dojatiu či melanchólii. Či už ide o hektickú sexuálnu aféru medzi dvoma najlepšími priateľmi, alebo poviedku o veteránovi z druhej svetovej vojny, ktorý zápasí nielen s fyzickými, ale aj emocionálnymi jazvami, či príbehu o druhotriednom hercovi pohltenom náhlou slávou alebo mladom surferovi, ktorý narazí na otcov tajný život. Toto je len pár ľudí a situácií, ktoré Tom Hanks vykresľuje vo svojej debutovej zbierke. Hanks, známy svojou úprimnosťou a citlivosťou ako herec, s citom a humorom preniká do ľudských životov a odkrýva ich slabosti. “Sú to príbehy o zvláštnom, no nepopierateľnom spojení medzi ľuďmi v rôznych situáciách, o tom, že naše životy závisia od vzájomných stretnutí,“ hovorí oscarový herec a na margo samotného písania dodáva: „Napadala mi jedna uletená vec za druhou, boli to momenty bláznivých vízií a zaostávajúcich prstov, ktoré nedokážu písať tak rýchlo, aby držali krok s obrazmi v mojom mozgu.“

Hanks si za svoje poviedky vyslúžil pochvalné recenzie od čitateľov a kritikov, ale aj od svojich hereckých kolegov a rešpektovaných spisovateľov. „Ukázal sa ako Spisovateľ s veľkým S rovnako prirodzene, ako sa dotýka kláves na starom písacom stroji. V jeho knižke nájdete nielen vtipné príbehy, ale aj tie, čo vo vás zanechajú hlbokú stopu. Zo všetkých cítiť radosť z písania. Každá poviedka je taká bystrá, očarujúca a humánna ako človek sám. Stojím v nemom úžase,“ vyjadril sa britský herec a autor Stephen Fry.

O Hanksovom majstrovstve nepochybuje ani šéfredaktorka vydavateľstva Albatros Media Marta Jankajová: „Pre mňa je to fascinujúci herec aj človek. Keď som zistila, že pripravuje knihu poviedok O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch, doslova som po nej chňapla. Našťastie, podarilo sa!” hovorí o knihe, ktorá patrí medzi prvé publikácie novej vydavateľskej značky Lindeni. „V mori kníh, kde dominuje tvrdosť a neraz vražedná rivalita, sú tu zrazu veľmi ľudské príbehy vyrozprávané s empatiou a humorom. Úprimné a citlivé. Naozaj neobyčajné. Človeka pri čítaní zrazu zaplaví úžasný pocit, že nebyť dokonalý nie je zločin, a to je oslobodzujúce.  A mňa teší – ale neprekvapuje, že Tom Hanks je nielen skvelý herec, ale aj skvelý autor.”

Tom Hanks - O nezvyčajných ľuďoch a písacích strojoch
Foto: Albatros Media
 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz