21. 01. 2019 14:28 , článok bol aktualizovaný 21. 01. 2019 16:34 | PRAHA/nt, TASR

Zomrela Marie Kyselková, legendárna princezná so zlatou hviezdou

Česká hviezda už mala dlhší čas zdravotné problémy.

Princezna se zlatou hvězdou
Princezna se zlatou hvězdou Foto: Československý státní film
Záber z rozprávky Princezná so zlatou hiezdou na čele z roku 1959 - princezná Lada (Marie Kyselková) a princ Miroslav (Josef Zím
Marie Kyselková a Josef Zíma na archívnej snímke z 22. decembra 2009.
Marie Kyselková.

Predstaviteľku jednej z najkrajších a najobľúbenejších rozprávkových princezien, Mariu Kyselkovú (†83), našli doma bez známok života. Smutnú správu potvrdil pre blesk.cz jej kolega a kamarát, herec Ivo Niederle (89), ktorý býval v rovnakom dome a často s ňou trávil čas a pomáhal jej.

Herečke klopala na dvere Niederleho dcéra, ktorá pricestovala za otcom z Ameriky, ale Marie neotvárala. Ivo Niederle to skúsil neskôr. Do bytu sa dostal, ale už bolo neskoro.

"Mal som kľúče, a tak som otvoril. Už ale nedýchala," povedal smutne herec známy napríklad zo seriálu 30 prípadov majora Zemana.

Marie Kyselková
Marie Kyselková Foto: Alexandr Malachovský/CNC/Profimedia
 

Herečka Marie Kyselková mala so zdravím problémy už dlhší čas. Trápili ju neznesiteľné problémy nôh, ktoré začali po operácii chrbtice. Kvôli tomu sa takmer nehýbala a nemohla sa o seba sama postarať. Striedavo tak žila doma vo svojom byte a v liečebni v Bohnicích.

Princezná Lada bola jej jediná úloha

Marie Kyselková sa narodila 20. augusta 1935 v Brne v Československej republike.

Pôvodným povolaním bola zdravotná sestra. Po skončení strednej zdravotnej školy v Brne sa presťahovala do Prahy. Začala sa venovať modelingu a vtedy si ju všimol režisér Jiří Sequens st. V roku 1955 jej ponúkol malú úlohu vo svojom filme Větrná hora. Ako herečka vystupovala v Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo pod Palmovkou). Nasledovali ďalšie filmové úlohy v snímkach Bomba (1957) a Touha (1958).

Svoju jedinú hlavnú úlohu si zahrala v rozprávke Princezná so zlatou hviezdou (1959). Dostala ju vďaka náhode, že zastúpila kolegyňu Miriam Hynkovú, ktorá ochorela. Úloha jej priniesla úspech a princezná v kožúšku z myší je známa dodnes.

Po tomto filme sa už venovala iba rodine a svojim trom deťom. Prvým manželom herečky bol herec Petr Haničinec, s ktorým mala syna Ondřeja. Druhý manžel bol zubárom a mali spolu dve dcéry.

Čiastočne bola neskôr zamestnaná ako informátorka na študentských internátoch v pražskom Strahove. K herectvu sa už nevrátila aj napriek tomu, že po úspechu v rozprávke dostala mnoho ponúk.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz