30. 01. 2019 12:03 | BRATISLAVA/TV Markíza

Najnovší dokument o Jacksonovi šokuje. Diváci odchádzali zmätení a znechutení

Film publikovali aj napriek silnému tlaku zo strany Jacksonovcov, ktorí popierajú všetky obvinenia na adresu kráľa popu.

Michael Jackson
Michael Jackson Foto: Profimedia.sk

Kontroverzný dokument Leaving Neverland, ktorý podrobne opisuje, ako spevák Michael Jackson sexuálne obťažovať neplnoletých chlapcov, opisujú kritici ako ničivé, silné a presvedčivé zobrazenie sériového predátora.

Štvorhodinový film, ktorý sa sústredí na svedectvo dvoch obetí Wada Robsona a Jamesa Safechucka, zanechal po premiére na festivale Sundace v Park City v Utahu v divákoch silný a zlý pocit.

Viacero divákov hneď po premiére vyjadrilo svoje pocity na Twitteri. Boli v šoku a silno znepokojení zo snímky, ktorú na jar uvedie na obrazovkách aj televízia HBO.

"Michaela Jacksona už nikdy nebudete počúvať rovnakým spôsobom. V skutočnosti ho už nikdy nebudete chcieť počuť," napísal David Ehrlich z Indiewire.


Film publikovali aj napriek silnému tlaku zo strany Jacksonovcov, ktorí popierajú všetky obvinenia na adresu kráľa popu.

Robson (36) a Safechuck (40) už roky tvrdia, že ich Jackson obťažoval a znásilňoval na Neverland ranči. V tom čase mali sedem a desať rokov.

"Možno nie je tajomstvom, že Michael Jackson sa nesprával práve najvhodnejšie k viacerým mladým chlapcom, ale na tie detaily uvedené v štvorhodinovom filme Dana Reeda nie je možné pripraviť sa," uviedol kritik Ehrlich.

Jimmy Safechuck
Foto: Profimedia.sk
 

"Jedna vec je, že roky sme to o ňom počúvali. Ale je iné počuť hrozivo detailné svedectvá od dvoch najznámejších spevákových obetí o tom, ako ich vytrhol z ich reality, rozdelil ich rodiny a prejavoval im svoju lásku odpornými spôsobmi sexuálneho aktu," dodal filmový kritik s odvážnym tvrdením, že Leaving Neverland odstraňuje akékoľvek pochybnosti o tvrdeniach Robsona a Safechucka. 

Ďalší kritik Owen Glieberman z Variety sa taktiež prikláňa na stranu obetí. "Sexuálne aktivity opisujú tak detailne, že nám len potvrdzujú hrôzy, ktoré spôsobila choroba Michaela Jacksona. Bol to pedofil, ktorý sa vydával za ochrancu detí," napísal.

Wade Robson
Wade Robson Foto: Profimedia.sk
 

Poukazuje tiež ale na jednu nejasnosť z minulosti. Faktom totiž ostáva, že to boli práve Robson a Safechuck, ktorí pred rokmi svedčili počas prvého procesu s Jacksonom v jeho prospech. "Film ale veľmi jasne vysvetľuje, ako sa to stalo," upozornil.

Kritik Daniel Fienberg z The Hollywood Reporter nie je až taký presvedčený. Svoju recenziu na film začína slovami: "nebezpečne komplikovaný projekt na preskúmanie". "Režisér dokumentu vie, že Leaving Neverland nikdy nevyhrá. Jackson je mŕtvy, jeho fanúšikovia ho fanaticky milujú. Čo ale chce režisér dosiahnuť, je to, že ponúkol obetiam bezpečené miesto na to, aby sa podelili o svoje skúsenosti spôsobom, akým to vyhovuje im," píše.

Vyjadrenie rodiny Jacksonovcov:

Rodina verejne zareagovala po premiére dokumentu na filmovom festivale Sundance. Podľa nich ide o verejné lynčovanie a sú presvedčení o tom, že spevák je nevinný.

Michaela Jacksona, ktorý zomrel v roku 2009, súd vyhlásil za nevinného v prípade obťažovania 13-ročného chlapca na ranči Neverland v roku 2005.

Jacksonovci zúria, že médiá sa bez dôkazov rozhodli veriť dvom klamárom a uprednostnili ich svedectvá pred svedectvami stoviek rodín a priateľov z celého sveta, ktorí trávili čas s Michaelom. Mnohí z nich zažili jeho legendárnu láskavosť a veľkorysosť.

"Toto verejné lynčovanie nemôžeme nechať len tak," hovorí rodina v stanovisku.


VIAC Z Šoubiz