25. 02. 2019 05:50 | LOS ANGELES/dg

Najlepší film je obrovským prekvapením, najviac cien získal Bohemian Rhapsody

Najočakávanejšia filmová noc roka je za nami. Pozrite si prehľad víťazov.

Poznáme víťazov 91. ročníka Oscarov
Poznáme víťazov 91. ročníka Oscarov Foto: Chris Pizzello/Invision/AP

Najočakávanejšia filmová noc roka je za nami. V poradí 91. ročník odovzdávania najprestížnejších filmových cien sa aj tento rok konal v losangelskom Dolby Theatre. Tohtoročné udeľovanie Oscarov sa po 30 rokoch zaobišlo bez hlavného moderátora.

Snímka Bohemian Rhapsody premenila najviac nominácií na Oscara na víťazstvo. Nominovaná bola v piatich kategóriách a na konte má štyri zlaté sošky.

Najlepším filmom sa prekvapivo stala snímka Zelená kniha. Mnohí totižto tipovali na víťaza čierno-bielu snímku Roma od Alfonsa Cuaróna.

Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stal Rami Malek za stvárnenie Freddieho Mercuryho, najlepšou herečkou je Olivia Colman za snímku Favoritka. Tipom na víťaza v tejto kategórii bola herečka Glenn Close, ktorá má na konte až sedem nominácií na Oscara, zatiaľ však nepremenila žiadnu na víťazstvo.

Film Favoritka mal spolu s filmom Roma najviac nominácií na Oscara (10), zlatú sošku získal však len jednu.

Živý prenos z Noci Oscarov ste mohli sledovať na stanici Doma s moderátorom Romanom Juraškom a jeho hosťami - stylistkou Zuzanou Kanisovou, filmovým kritikom Petrom Konečným a redaktorom Borisom Pršom.

PREHĽAD VÍŤAZOV 91. ROČNÍKA OSCAROV:

Najlepší film – Zelená kniha

Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe – Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe – Mahershala Ali (Zelená kniha)

Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe – Olivia Colman (Favoritka)

Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe – Regina King (If Beale Street Could Talk)

Najlepšia réžia – Alfonso Cuarón (Roma)

Najlepšia výprava – Čierny panter

Najlepšia kamera – Alfonso Cuarón (Roma)

Najlepší strih – Bohemian Rhapsody

Najlepší strih zvuku – Bohemian Rhapsody

Najlepší mix zvuku – Bohemian Rhapsody

Najlepšia filmová hudba – Čierny panter

Najlepšia filmová pieseň – Shallow (Zrodila sa hviezda)

Najlepší cudzojazyčný film - Roma

Najlepší dokumentárny film – Free Solo

Najlepší krátky dokumentárny film – Period. End of Sentence.

Najlepší animovaný film – Spider-Man: Paralelné svety

Najlepší krátky animovaný film - Bao

Najlepší krátky hraný film - Skin

Najlepšie vizuálne efekty – Prvý človek

Najlepšie masky – Vice (Greg Cannom, Kate Biscoe, Patricia Dehaney)

Najlepšie kostýmy – Čierny panter (Ruth Carter)

Najlepší pôvodný scenár – Zelená kniha

Najlepší adaptovaný scenár - BlacKkKlansman

Minúta po minúte z Noci Oscarov 2019:

05:14 Moment, na ktorý všetci čakali... Julia Roberts odovzdáva najočakávanejšie ocenenie celých Oscarov. Najlepším filmom sa prekvapivo stala snímka Zelená kniha, ktorá má na konte celkovo tri Oscary. Víťazom gratulujeme!

 

05:07 Ocenenie za najlepšiu réžiu odovzdal minuloročný držiteľ Oscara v tejto kategórii Guillermo del Toro. Oscara si odniesol Alfonso Cuarón za film Roma.

 

04:58 Najlepšou herečkou v hlavnej úlohe sa stala Olivia Colman za film Favoritka. Snímka mala na konte desať nominácií, na víťazstvo zatiaľ premenila iba jednu. Oscara odovzdali Frances McDormand a Sam Rockwell.

„Toto je naozaj celkom stresujúce. To je ohromná sranda. Mám Oscara! OK, chcem sa poďakovať mnohým ľudom, ak na niekoho z vás zabudnem, nájdem si vás a vyobjímam vás,“ začala ďakovnú reč.

„Ale Yorgo, môj najlepší režisér a najlepší film, a s Emmou a Rachel, dvomi najkrásnejšími ženami na svete, do ktorých som sa zamilovala a chodila každý deň do práce, teda, dokážete si to predstaviť, nebolo to utrpenie,“ pokračovala.

„Byť v tejto kategórii s týmito výnimočnými ženami... Glenn Close, tak dlho si mojím idolom a nechcela som, aby to takto dopadlo. Si úžasná a veľmi ťa milujem,“ neskrývala emócie Olivia.

Následne sa poďakovala svojim agentom Lindy King, Olivii Homan a Hildy Gottlieb a svojej hovorkyni Bryne Rifkin. „Všetkých vás ľúbim. Ďakujem ti, Lindy King, moja agentka, ktorá sa ma pred 20 rokmi ujala, ďakujem ti veľmi pekne. A takisto Olive a Hildy a Bryne, ktoré ma prinútili urobiť veci, na ktoré som povedala nie, ale mali pravdu.“

„Mojej mame a môjmu otcovi, veď vy viete. A mojim deťom, ktoré sú doma a sledujú to. Teda, ak sa nepozerajú, tak výborne, ale dúfam, že sa pozeráte. Toto sa už viackrát nezopakuje,“ povedala, načo sa hostia v publiku začali smiať.

Pripomenula, že v minulosti pracovala ako upratovačka a svoju prácu milovala. „A hocijakému malému dievčatku, ktorá si nacvičuje ďakovnú reč, nikdy neviete. Pracovala som ako upratovačka a svoju prácu som milovala, strávila som celkom dosť času tým, že som si toto predstavovala,“ povedala.

Nakoniec sa poďakovala svojmu manželovi, Edovi Sinclairovi: „Ďakujem tebe, môjmu manželovi Edovi, môjmu najlepšiemu priateľovi. Tak veľmi ťa milujem... 25 rokov ma podporuješ zo všetkých najviac, bude plakať! Ach, ďakujem ti veľmi pekne... Lady Gaga!“ a speváčke v hľadisku poslala bozk, ktorá jej ho vrátila.

 

04:45 Najlepším hercom v hlavnej úlohe sa stáva Rami Malek za film Bohemian Rhapsody!

Tridsaťsedemročný herec s egyptskými koreňmi v ďakovnej reči najprv poďakoval svojej matke. Neskôr sa zamyslel nad tým, čo by bol povedal svojmu mladšiemu ja.

„To dieťa zápasilo so svojou identitou... Myslím na všetkých, ktorí s tým bojujú. Urobili sme film o mužovi gejovi, imigrantovi, ktorý žil svoj život bez toho, aby sa niekomu ospravedlňoval. Fakt, že Freddieho a jeho príbeh dnes večer oslavujem s vami, je dôkaz toho, že presne po takýchto príbehoch dychtíme,“ povedal Rami.

Následne sa opäť vrátil k svojmu pôvodu a rodičom. „Som synom imigrantov z Egypta. Som prvá generácia Američanov a časť môjho príbehu sa píše práve teraz a je nemôžem byť viac vďačný. Tento moment je niečo, čo si budem vážiť do konca svojho života,“ dodal.

 

04:39 Na pódium prišla speváčka a herečka Barbra Streisand.

04:30 Nasleduje spomienka na všetkých tých z filmového priemyslu, ktorí nás navždy opustili. Hudbu, ktorú ste mohli počuť, zložil John Williams.

04:27 Megahit Zrodila sa hviezda má prvého Oscara! Najlepšou filmovou piesňou sa stala skladba Shallow. Lady Gaga je dojatá.

 

04:23 Film Čierny panter má na konte tretieho Oscara. Tentoraz ho získal za najlepšiu filmovú hudbu. Ocenenie si prevzal Ludwig Goransson.

04:15 Oscara za najlepší adaptovaný scenár si vyslúžili Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott a Spike Lee za film BlacKkKlansman.

04:11 Oscara za najlepší pôvodný scenár si odnášajú Nick Vallelonga, Brian Currie a Peter Farrelly za film Zelená kniha. Snímka má na konte už dve sošky.

04:07 Najlepším krátkym hraným filmom sa stáva snímka Skin.

04:02 Najočakávanejšie vystúpenie večera je za nami. Lady Gaga a Bradley Cooper si vyslúžili standing ovation!

 

03:57 V kategórii Najlepšie vizuálne efekty zvíťazil film Prvý človek.

03:50 Módny stylista a fotograf Lukáš Kimlička sa v týchto chvíľach nachádza na after party Sira Eltona Johna, ktorá je spojená s Oscarmi. Wow!

Lukáš Kimlička na oscarovej afterparty
Foto: Instagram/lukaskimlicka
 

03:47 Najlepším krátkym dokumentárnym filmom sa stal film Period. End of Sentence.

03:44 Najlepším krátkym animovaným filmom sa stáva Bao.

03:33 Ďalšie vystúpenie uviedla čerstvá držiteľka Grammy Kacey Musgraves. Pieseň s názvom When A Cowboy Trades His Spurs for Wings zaspievala dvojica Tim Blake Nelson a Willie Watson.

03:31 Najlepším animovaným filmom sa stáva Spider-Man: Paralelné svety.

03:23 Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stáva Mahershala Ali za film Zelená kniha, ktorý tak má na konte prvého Oscara.

Mahershala Ali si odnáša Oscara
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

03:20 Na pódium prišla Charlize Theron a Daniel Craig. Dvojica predstavila nominácie v kategórii Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

Daniel Craig a Charlize Theron
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

03:18 Víťazom v kategórii Najlepší strih sa stáva John Ottman za film Bohemian Rhapsody.

John Ottman
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

03:09 Prichádza tretie spevácke vystúpenie večera - skladbu The Place Where Lost Things Go z filmu Návrat Mary Poppins zaspievala Bette Midler. Pieseň uviedol herec Keegan-Michael Key, ktorý sa na pódium spustil zhora podobne ako Emily Blunt vo filme Návrat Mary Poppins.

Keegan-Michael Key sa spustil na lanách
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

03:06 Najlepším cudzojazyčným filmom sa stáva snímka Roma. Ide o druhú sošku Oscara pre tento film.

03:04 „Nie je ľahké byť kráľovnou,“ zavtipkovala Queen Latifah a uviedla krátku ukážku filmu Favoritka.

02:59 A hneď ďalší Oscar pre snímku Bohemian Rhapsody! Tentoraz za najlepší mix zvuku.

02:55 Snímka Bohemian Rhapsody získava prvú sošku Oscara, a to za najlepší strih zvuku.

02:52 Serena Williams uviedla krátku ukážku z filmu Zrodila sa hviezda (A Star Is Born).

02:47 Anglická herečka Emilia Clarke uviedla na pódiu speváčku Jennifer Hudson, ktorá vystúpila s piesňou I'll Fight. Je to druhé spevácke vystúpenie počas galavečera.

Jennifer Hudson - I'll Fight
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

02:44 Režisér Alfonso Cuarón si odnáša Oscara za najlepšiu kameru vo filme Roma. Ide o prvú sošku pre túto čierno-bielu snímku, ktorá je nominovaná na Oscara celkovo desaťkrát.

Alfonso Cuarón si odnáša Oscara za najlepšiu kameru
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

02:35 Oscara v kategórii Najlepšia výprava si odniesla Hannah Beachler za Čierneho pantera. Snímka má na konte už dve sošky. Ocenenie odovzdali Jennifer Lopez a Chris Evans.

02:30 Oscary pokračujú raketovou rýchlosťou. Sošku za najlepšie kostýmy si odniesla Ruth Carter za film Black Panther. Ide o prvého Oscara pre marvelovskú snímku, ktorá je nominovaná v siedmich kategóriách. Cenu odovzdala Melissa McCarthy a Brian Tyree Henry, ktorí prišli na pódium v smiešnych maskách.

Melissa McCarthy a Brian Tyree Henry
Foto: Chris Pizzello/Invision/AP
 

02:26 V kategórii Najlepšie masky zvíťazili Greg Cannom, Kate Biscoe a Patricia Dehaney za film Vice. Ide o prvého Oscara pre túto snímku, ktorá je nominovaná celkovo v ôsmich kategóriách.

02:17 Najlepším dokumentárnym filmom sa stal film Free Solo.

02:15 Nominácie v kategórii Najlepší dokumentárny film uviedla Helen Mirren a Jason Momoa.

02:11 Poznáme prvého víťaza tohtoročných Oscarov. Sošku v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe získala Regina King za snímku If Beale Street Could Talk. Sošku odovzdala trojica žien Tina Fey, Maya Rudolph a Amy Poehler, ktoré sršali humorom. Poznamenali, že nie sú moderátorky a práve preto budú na pódiu čo najdlhšie, aby si všetci mysleli, že nimi sú.

02:00 Deväťdesiaty prvý ročník odovzdávania Oscarov odštartovala skupina Queen so spevákom Adamom Lambertom jedným z najväčších hitov We Will Rock You. Vystúpenie pokračovalo skladbou We Are The Champions.

 

01:48 V Dolby Theatre nechýba speváčka a herečka Jennifer Lopez.

Jennifer Lopez
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

01:43 Do začiatku živého prenosu odovzdávania Oscarov ostávajú posledné minúty. Medzi prítomnými hosťami je už aj speváčka Lady Gaga, ktorá prišla v čiernych šatách od Alexandra McQueena.

Lady Gaga
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:42 Rozhovor z červeného koberca má za sebou herec Bradley Cooper, ktorý, ako povedal, sa veľmi teší na vystúpenie. Počas večera zaspieva spoločne s Lady Gaga pieseň Shallow z filmu Zrodila sa hviezda. Bradley prišiel na odovzdávanie Oscarov s partnerkou, modelkou Irinou Shayk.

Bradely Cooper a Irina Shayk
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:33 Ryan Seacrest spovedá herca Ramiho Maleka, ktorý je nominovaný v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za stvárnenie Freddieho Mercuryho vo filme Bohemian Rhapsody. Ramiho sprevádza priateľka a herecká kolegyňa Lucy Boynton.

Lucy Boynton a Rami Malek
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

01:30 Do Dolby Theatre v LA prišla Emma Stone (30), ktorej outfit na minuloročných Oscaroch patril medzi najdiskutovanejšie. Herečka je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Favoritka.

Emma Stone
Emma Stone Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:21 Rozhovor z červeného koberca absolvuje aj Glenn Close.

01:12 Charlize Theron (43) prekvapila zmenou imidžu. Na odovzdávanie Oscarov prišla ako brunetka.

Charlize Theron
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

01:07 Rozhovor má za sebou aj herečka Melissa McCarthy, ktorá na otázku, čo urobí, keď vyhrá Oscara, odpovedala, že si kúpi väčšie dvere.

01:00 Na odovzdávanie prišla aj herečka Helen Mirren (73), ktorá patrí k najväčším dámam Hollywoodu.

Helen Mirren
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:52 Ashley Graham neodolala a s Melissou McCarthy si urobila selfie.

Ashley Graham a Melissa McCarthy
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:44 V červenej róbe prišla speváčka a herečka Jennifer Hudson, ktorá takto pózovala fotografom. Počas večera vystúpi so skladbou I'll Fight.

Jennifer Hudson
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:42 Na červenom koberci nechýba Glenn Close, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme Žena.

Glenn Close
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:33 Druhým respondentom je americký spevák a herec Adam Lambert, ktorého spovedá plus-size modelka Ashley Graham.

00:32 Prvý rozhovor z červeného koberca absolvovala raperka a herečka Awkwafina.

00:26 Na červenom koberci je už aj Melissa McCarthy, ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za film Can You Ever Forgive Me?. Herečka prišla v nohaviciach.

Melissa McCarthy
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

00:15 Dorazila americká herečka Octavia Spencer (46), ktorá si zahrala vo filme Podoba vody, ktorý sa stal najlepším filmom 90. ročníka Oscarov.

Octavia Spencer
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

00:00 Na červenom koberci sa to začína zapĺňať hlavnými hviezdami večera. Nechýba herec Willem Dafoe (63), ktorý je nominovaný na Oscara v kategórii Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe za snímku At Eternity's Gate. Sprevádza ho manželka Giada Colagrande (43).

Willem Dafoe a Giada Colagrande
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:59 Medzi hosťami je už aj mexická herečka Yalitza Aparicio (25), ktorá je nominovaná v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za čierno-biely film Roma od režiséra Alfonsa Cuaróna.

Yalitza Aparicio
Foto: Richard Shotwell/Invision/AP
 

23:53 Do Dolby Theatre v Los Angeles dorazil americký spevák a herec Adam Lambert (37), ktorý počas galavečera vystúpi so skupinou Queen.

Adam Lambert
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:45 Na červenom koberci je už aj americká herečka a modelka Laura Harrier (28), ktorá si zahrala vo filmoch Spider-Man: Far From Home či Spider-Man: Homecoming. V snímke BlacKkKlansman, ktorá je nominovaná na Oscara v šiestich kategóriách, stvárnila postavu Patrice.

Laura Harrier
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:35 Dorazila anglická herečka Emilia Clarke (32), ktorá si zahrala hlavnú úlohu v romantickej dráme Predtým, než som ťa spoznala.

Emilia Clarke
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:21 Na červenom koberci je už aj americká plus-size modelka Ashley Graham (31), ktorá prišla v čiernej róbe.

Ashley Graham
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

23:00 Do losangelského Dolby Theatre prichádzajú prví hostia, medzi nimi aj moderátor Ryan Seacrest.

Ryan Seacrest
Foto: Jordan Strauss/Invision/AP
 

22:55 Na Noc Oscarov je všetko nachystané. Aj takto vyzerali prípravy na 91. ročník udeľovania najprestížnejších filmových cien:


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz