Live
Sledujte NAŽIVO: Kollár a Matovič o hlasovaní o dôchodkoch žien ročníkov 1957 až 1963
Sledujte tu
09. 05. 2019 10:28 | BRATISLAVA/dg

Harry a Meghan dali synovi netradičné meno. Má však hlboký význam

Takýto výber mena nečakal nikto.

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu na fotke so synom
Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu na fotke so synom Foto: Profimedia.sk

Princ Harry a Meghan Markle sú od skorého pondelkového rána šťastnými rodičmi svojho prvého potomka. Vojvodkyni a vojvodovi sa narodil chlapec o 5.26 h ráno a po narodení vážil 3,26 kilogramu.

O dva dni neskôr, v stredu 8. mája, predstúpili Harry a Meghan so synom v náručí pred vybrané médiá a fotky bábätka okamžite zaplavili všetky sociálne siete. Ešte v ten deň podvečer zverejnili prostredníctvom nádhernej fotografie aj jeho meno. Syn Meghan Markle a princa Harryho sa volá Archie Harrison Mountbatten-Windsor.

V stávkových kanceláriách pritom viedli mená ako Alexander, Arthur, Albert, Philip či James.

Zdroj: Twitter/RoyalFamily

Význam mena prvého potomka princa Harryho a Meghan Markle

Meno Archie má nemecký pôvod a znamená "úprimný" či "odvážny". Archie je skrátenou verziou mena Archiebald, no dnes sa často používa ako samostatné meno.

Vo Veľkej Británii je toto meno populárnejšie než v Spojených štátoch. V roku 2017 bolo na 18. mieste v rebríčku najobľúbenejších chlapčenských mien v Anglicku a Walese (v tom roku dostalo meno Archie 2 803 chlapcov). Od roku 2003 je stále v rebríčku TOP 50 najobľúbenejších mužských mien.

Meno Harrison má aborigénsky pôvod a v preklade znamená "Henryho syn" alebo "Harryho syn". Pôvodne sa používalo ako priezvisko.

V Spojených štátoch je o čosi populárnejšie než v Spojenom kráľovstve, kde sa v roku 2017 umiestnilo na 34. mieste v rebríčku najobľúbenejších chlapčenských mien.

„Je to meno, ktoré Meghan dobre pozná. Archie znie britsky, zatiaľ čo Harrison je viac americké meno. Prvý Harrison, ktorý vám napadne, je Harrison Ford,“ hovorí šéfredaktorka magazínu Majesty a odborníčka na kráľovskú rodinu Joe Little.

Ako prvorodený syn vojvodu zo Sussexu môže Archie dostať titul gróf z Dumbartonu, čo je jeden z Harryho vedľajších titulov, alebo sa z neho môže stať Lord Archie Mountbatten-Windsor.

Spravodajský portál BBC však tvrdí, že Harry a Meghan si pre svojho syna zvolili jednoduché oslovenie pán (Master).

Priezvisko Mountbatten-Windsor vzniklo v roku 1960, a to spojením priezvísk princa Filipa a kráľovnej Alžbety II.

Toto nie po prvý raz, kedy kráľovské dieťa dostalo meno, ktoré nie je typické pre kráľovskú rodinu. Meno kráľovninej prvej pravnučky - Zara Phillips - spôsobilo pomerne veľkú senzáciu po tom, čo ho oznámili, dodáva Joe Little.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz