27. 08. 2019 06:27 | NEW YORK/TASR

Zomrela návrhárka (†58), ktorú preslávila Michelle Obamová

Najznámejšími boli citrónovožlté šaty, ktoré mala Obamová na manželovej inaugurácii.

Módna návrhárka kubánskeho pôvodu Isabel Toledová na archívnej snímke 25. augusta 2010.
Módna návrhárka kubánskeho pôvodu Isabel Toledová na archívnej snímke 25. augusta 2010. Foto: AP Photo/Lynne Sladky

Vo veku 58 rokov zomrela Isabel Toledová, americká módna návrhárka kubánskeho pôvodu s avantgardným vkusom, ktorá navrhla niekoľko šiat pre Michelle Obamovú. Patrili medzi ne aj slávne citrónovožlté, ktoré si niekdajšia americká prvá dáma obliekla v roku 2009 na inauguráciu svojho manžela do prezidentského úradu.

Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie, ktoré médiám mailom zaslal Toledovej módny dom. Podľa tejto správy podľahla návrhárka rakovine prsníka. Bližšie podrobnosti o jej úmrtí neboli bezprostredne známe.

Toledová predstavila svoju prvú kolekciu už v roku 1985. Pozornosť však na seba pritiahla až po tom, ako niektoré z jej šiat začala nosiť Michelle Obamová. Najznámejšími boli práve jemne citrónovožlté šaty s farebne zladeným kabátom, ktoré si Obamová obliekla v roku 2009 na inauguráciu svojho manžela do prezidentského úradu.

Žlté šaty, ktoré mala oblečené Michelle Obamová na prvej inaugurácii manžela Baracka. (20. januára 2009)
Žlté šaty, ktoré mala oblečené Michelle Obamová na prvej inaugurácii manžela Baracka. (20. januára 2009) Foto: AP Photo/Charles Dharapak
 

Toledová sa narodila v roku 1961 na Kube. Ako tínedžerka sa presťahovala do amerického štátu New Jersey, kde vyštudovala strednú školu a zoznámila sa so svojím manželom a neskorším spolupracovníkom, maliarom Rubenom Toledom. Neskôr navštevovala módne univerzity v New Yorku, štúdium však neukončila.

V roku 2006 sa Toledová stala kreatívnou riaditeľkou módneho domu Anne Klein, pomenovanom po americkej návrhárke. Pod touto značkou mala vo februári 2007 v rámci newyorského týždňa módy aj svoju prvú prehliadku. S týmto módnym domom sa však zakrátko rozišla a vrátila sa k práci už len pod vlastným menom.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz