02. 10. 2019 10:21 | PRAHA/zv

Česká vláda schválila štátny pohreb Karla Gotta: Manželka odcestovala do zahraničia

Ivana Gottová nezvládla obrovský mediálny tlak.

Karel Gott.
Karel Gott.

Najvýznamnejší a najpopulárnejší spevák v dejinách československej hudby, milovaný manžel Ivanky a otec štyroch detí Karel Gott nás navždy opustil. Maestro odišiel vo veku 80 rokov v utorok krátko pred polnocou. Podľa slov manželky Ivanky zomrel v tichosti v spánku, doma, v kruhu najbližších.

Pozrite si reportáž TV Markíza

 

Premiér Andrej Babiš navrhol, aby sa Česko rozlúčilo so 42-násobným zlatým slávikom formou štátneho pohrebu. V stredu poobede zasadla vláda, ktorá s jeho návrhom súhlasila a teraz čakajú na vyjadrenie rodiny. Ak jeho najbližší prikývnu, Karel Gott bude prvá nepolitická osobnosť, s ktorou sa krajina rozlúči na najvyššej úrovni.

Štátny pohreb sa totiž doteraz v Česku konal len, keď zomrel panovník a prezident. České médiá ďalej uviedli, že v deň pohrebu bude taktiež vyhlásený štátny smútok.

"Čakáme na vyjadrenie rodiny. V deň pohrebu Karla Gotta bude tak či onak vyhlásený štátny smútok. Štátna vlajka na úradoch a verejných budovách budú spustené na pol žrde," vyjadril sa Andrej Babiš.

Čaká sa tak na vyjadrenie rodiny. Podľa informácií televízie NOVA manželka Karla Gotta Ivana Gottová odcestovala s dcérami do zahraničia. Podľa spevákovho dlhoročného kamaráta a spolupracovníka Jana Adama je vystavená obrovskému mediálneho tlaku.

Boj s chorobou

Božského Káju trápilo už dlhodobo zdravie. V novembri 2015 mu diagnostikovali zhubné nádorové ochorenie lymfatických uzlín, takzvaný Non-Hodgkinov lymfóm. Okamžite začal cielenú onkologickú liečbu a taktiež zrušil všetky svoje naplánované koncerty. Po šiestej chemoterapii ukázali následné vyšetrenia, že jeho nádorové ochorenie úplne zmizlo.

Medailón TV Markíza

 

Neskôr sa ale pridružili ďalšie problémy a niekoľkokrát ho museli hospitalizovať. V novembri minulého roku mu diagnostikovali zápal dýchacích ciest. V januári zrušil veľkolepý koncert v O2 aréne k jeho 80. narodeninám.

Na jeseň tohto roku prišla zo susedného Česka ďalšia znepokojivá správa. Speváka postihla akútna leukémia, s ktorou bol odhodlaný bojovať. Boj ale nakoniec prehral...

 

Najzlatší zo všetkých zlatých

Nie je žiadne tajomstvo, že Karel Gott si na počiatku kariéry vybral úplne iné povolanie. Karel bol totiž vyučený elektrikár. S hudbou začal v roku 1958 vďaka súťaži Hľadáme nové talenty. Na scéne bol viac ako 50 rokov, bol držiteľom 42 slávikov, vlastnil okolo 60 zlatých, dve strieborné a sedem diamantových platní.

Spevák predal viac ako 135 miliónov nosičov, vydal okolo 400 platní, nahral viac ako 2600 piesní, z čoho bolo okolo 300 duetov. Bol taktiež najbohatšou česko-slovenskou celebritou a jeho majetok sa odhaduje na viac ako 900 miliónov českých korún.

Karel bol kedysi najobletovanejší starý mládenec a aj keď ho chcela mať každá, áno nakoniec povedal 7. januára 2008 dlhoročnej priateľke Ivane Macháčkovej v Las Vegas.

Manželia majú spolu dcérky Charlottu Ellu a Nelly Sofiu. Z predchádzajúcich vzťahov má spevák však ešte dievčatá Dominiku a Luciu. Portrét Karla Gotta je aj na pamätnej eurobankovke, ktorá sa začala predávať v deň jeho narodenín v Prahe.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz