12. 10. 2019 11:45 , článok bol aktualizovaný 12. 10. 2019 13:58 | PRAHA/markiza.sk

Karlovi Gottovi dali posledné zbohom. Krajšiu rozlúčku si ani nemohol želať

Jedným z najdojemnejších momentov celej rozlúčky bol prejav hereckej legendy Jiřiny Bohdalovej, ktorá zdôraznila osobnostné vlastnosti i ľudskosť Karla Gotta.

Zádušná omša za Karla Gotta
Zádušná omša za Karla Gotta Foto: Česká televize

Česká republika je ponorená do štátneho smútku. V sobotu (12. októbra) sa rodina a najbližší rozlúčili s milovaným Karlom Gottom, ktorý zomrel v utorok (1. októbra) krátko pred polnocou.

Zádušná omša za legendárneho speváka, ktorý zostane navždy v srdciach a mysliach státisícok ľudí nielen na Slovensku a Česku, sa konala v Katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražskom hrade. Omšu slúžil Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský. Vo svojom príhovore sa poďakoval Bohu za dar života, ktorým bol Gottov život.

Hoci sa najprv hovorilo o tom, že najmladšie dcérky Charlotte Ella a Nelly Sofie sa na zádušnej omši zrejme nezúčastnia, nakoniec prišli dať posledné zbohom milovanému otcovi spolu so svojou mamou Ivanou.

Rodina Karla Gotta
Foto: Česká televize
 

Medzi prítomnými bol premiér ČR Andrej Babiš, Slovenskú republiku zastúpili predseda vlády SR Peter Pellegrini a predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

Posledné zbohom prišli dať Karlovi Gottovi aj herci Bolek Polívka, Miroslav Donutil, Karel Šíp, Kateřina Brožová, speváci Michal David, Aleš Brichta, Janek Ledecký, Helena Vondráčková, Martin Chodur, Miroslav Žbirka, moderádor Leoš Mareš či hokejista Jaromír Jágr.

Celou Katedrálou sv. Víta, Václava a Vojtěcha sa rozliehal hlas českej speváckej divy Lucie Bílej, ktorá zaspievala nádhernú skladbu Ave Maria.

 

Po slovách kardinála Duku zaspievala opäť Lucie Bilá, tentoraz po boku Vojtěcha Dyku. Spoločne zaspievali skladbu Pie Jesu z Requiem Andrewa Lloyda Webbera. Sprevádzal ich Biely zbor spolu s klavíristom Petrom Maláskom.

 

Jedným z najdojemnejších momentov celej rozlúčky bol prejav hereckej legendy Jiřiny Bohdalovej, ktorá zdôraznila osobnostné vlastnosti i ľudskosť Karla Gotta.

„Od rodičov dostal v génoch slušnosť, noblesu a džentlmenstvo,“ povedala a dodala, že Gott bol i "človek z mäsa a kostí", ktorý sa veľakrát mýlil, padol a znovu vstal. Pripomenula, že o príhovor ju požiadal samotný Karel Gott, s ktorým boli "celoživotní kamaráti".

Maestro bol podľa nej neuveriteľne pracovitý a priťahoval k sebe veľké množstvo vynikajúcich umelcov svojej doby. „Lúčenie s Karlom je ťažké, veľmi ťažké. Vedie cez potoky sĺz,“ povedala.

Pozrite si záver prejavu Jiřiny Bohdalovej, ktorá povedala, že by jej Karel neodpustil, keby svoju reč aspoň trošku neodľahčila.

 

Vojaci na konci omše vyniesli rakvu s Gottovými pozostatkami pred katedrálu. Fanúšikovia venovali maestrovi búrlivý potlesk, pretože presne takto by si to sám on určite želal.

Zdroj: Facebook/CT24.cz

Za rakvou sa vytvoril zástup ľudí. Na jeho čele kráčala vdova Ivana Gottová s dvoma dcérami. Približne o 12.30 h sa rozozvučal najväčší zvon v ČR nazvaný Zikmund a zo zvukového záznamu zaznela pieseň Už z hor zní zvon v podaní Karla Gotta.

Najbližšia rodina sa so spevákom rozlúčila v sobotu popoludní v motolskom krematóriu, kam rakvu s jeho pozostatkami previezli po zádušnej svätej omši.

Karli Gottovi dali posledné zbohom
Foto: Profimedia.sk
 

Televízia Markíza odvysielala pri tejto smutnej príležitosti mimoriadnu reláciu s názvom Posledná rozlúčka s Karlom Gottom, ktorú moderovala Zlatica Švajdová Puškárová. Jej hosťami bol Juraj Čurný a Štefan Skrúcaný. V rámci relácie si diváci mohli pozrieť priamy prenos zádušnej omše.

Ak ste si nestihli pozrieť poslednú rozlúčku s Karlom Gottom, môžete tak urobiť teraz.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz