02. 12. 2019 09:10 | USA/David Grich

Last Christmas je príjemnou oddychovkou. Naozaj si ale tvorcovia dovolili toto?!

Pri takomto veľkorozpočtovom počine je to priam neodpustiteľné.

profimedia-0485033162.jpg
profimedia-0485033162.jpg
Henry Golding vo filme Last Christmas
Emilia Clarke a Henry Golding vo filme Last Christmas
Emilia Clarke vo filme Last Christmas

Najkrajšie sviatky v roku sa nezadržateľne blížia. Pamiatka zosnulých sa dokonca vďaka obchodným reťazcom ocitla kdesi na úplnej periférii, keďže vianočné motívy na nás vyskakovali už od začiatku novembra. Moralizovať ale radšej nebudeme...

Ak sa vám doteraz z nejakých nepochopiteľných príčin nepodarilo navodiť si pravú vianočnú atmosféru, pokúsiť sa o to môžete vďaka filmovej novinke Last Christmas. Podarí sa vám to hneď z niekoľkých dôvodov. Tým najopodstatnenejším sú nepochybne skladby Georga Michaela, ktoré absolútne nenútene dotvárajú vianočnú náladu. Okrem piesní ako Freedom! 90', Faith či Wake Me Up Before You Go Go, si ešte aj potom, čo odídete z kina budete pospevovať Last Christmas, ktorá vo filme zaznie hneď niekoľkokrát, ale absolútne to neprekáža.

Nádherný Londýn

V prípade, že (podobne ako ja) milujete Londýn, si tento film určite nemôžete nechať ujsť. Impozantné veľkomesto hrá jednu z hlavných postáv (väčšina scén je exteriérových), a tak sa za pár eur, ktoré miniete za vstupenku, v podstate cez plátno prenesiete do predvianočného hlavného mesta Anglicka. Tvorcom v tomto prípade nemožno nič vytknúť.  Schválne však podotýkam, že v tomto...

Paul Feig, ktorý romantickú komédiu režíroval, zasa na konte nemá žiadne veľké filmové skvosty (čo si budeme hovoriť...). Drsňačky s Melissou McCarthy a Sandrou Bullock či Krotitelia duchov (opäť s Melissou McCarthy, ktorú ja osobne vôbec nemusím) veľa vody nenamútili a od poslednej snímky Nebezpečná láskavosť sa tiež očakávalo podstatne viac a celkový dojem z filmu sa nepodaril dosiahnuť ani vďaka krásnej Blake Lively. Späť však k snímke Last Christmas...

Fakty nepustia

Nemusíte byť žiadni historici, celkom postačí, ak ste na hodinách dejepisu dávali pozor. Milovníci dejín však tento fakt tvorcom určite neodpustia. Hneď v prvých minútach filmu sa totiž s hlavnými hrdinami dostávame do Juhoslávie v roku 1999 a scény, v ktorej ešte malá Kate (dospelú si zahrala Emilia Clarke) vystupuje pred publikom. Juhoslávia však v roku 1999 už dávno neexistovala. Dosť veľký "prúser", čo poviete? Nuž, aj to sa stáva, hoci pri takomto veľkorozpočtovom počine je to priam neodpustiteľné.

Pozitíva sme aj napriek tomu našli

Kate (Emilia Clarke) a Tom (Henry Golding) neubližujú a pomerne ladne sa počas 103 minút dostávajú divákom pod kožu. Kate, ktorá pred rokom podstúpila operáciu, sa síce druhýkrát narodila, svoj život však nežije, ale prežíva. Po celý rok pracuje ako škriatok asi v najgýčovejšom obchode s vianočnými ozdobami, aký ste kedy videli a maximálne ju to otravuje. Odíde z domu, vzťahy s rodinou sú na bode mrazu a ani sa to nesnaží napraviť. Až jedného dňa stretne šarmantného čudáka Toma, ktorý sa zasa postupne dostane pod kožu jej a ktorému sa podarí zmeniť jej názor na život. Emilia Clarke je naozaj fajn baba, ktorá pôsobí mimoriadne ľudsky a nádherne obyčajne. Z jej prehnane tancujúceho obočia by však mohla čo-to ubrať.

Okrem Emilie a Henryho nemožno nespomenúť Emmu Thompson, ktorá sa na filme podieľala aj scenáristicky. Pri nej zrejme objektívny nebudem (aj napriek nespočetným postavám, ktoré stvárnila, bude pre mňa, ako pre fanúšika Harryho Pottera, navždy profesorka Trelawneyová). Hoci mnohí označujú jej herecký výkon za nemožný (keďže tvorcovia okrem srbského herca Borisa Isakovića do postáv utečencov z Juhoslávie obsadili výlučne anglicky hovoriacich hercov, a tak nepôsobia príliš uveriteľne), práve Thompson mňa rozosmiala hneď niekoľkokrát. Moment, kedy začne spievať chorvátsku uspávanku so silným východoeurópskym prízvukom, bol pre mňa vrchol (a očividne aj podľa osadenstva v kine, keďže sa všetci smiali spolu so mnou).

Odmysliac si niekoľko faktografických chýb a pomerne očakávaný dej, ktorý sme už na plátne videli niekoľkokrát, je Last Christmas presne takým filmom, akým som očakával, že bude. Nič viac a nič menej. Až na ten predvídateľný záver, ktorý pozornému divákovi napadne v pomerne dostatočnom predstihu. Mne osobne však ani napriek tomu vôbec neprekážal. Prezrádzať viac nebudem a recenziu radšej ukončím úryvkom z titulnej piesne:

Last Christmas I gave you my heart,
but the very next day you gave it away...

Aj napriek všetkému za mňa príjemných 7/10.

Film Last Christmas s piesňami Georga Michaela je v kinách od 28. novembra.


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz