02. 03. 2020 12:19 | BRATISLAVA/Šoubiz

Slovenská smotánka na gala: Z kráľovnej večera sme onemeli!

Táto dáma nás za každým očarí.

Historická budova SND
Historická budova SND Foto: Ples v opere
Mária Kráľovičová
Mária Kráľovičová
Mária Kráľovičová

V nedeľu večer oslávilo Slovenské národné divadlo sté narodeniny. Galavečer s názvom ...tak sme my... uviedla naša národná scéna v historickej budove divadla. Do programu prispeli všetky tri umelecké súbory.

Hostia v hľadisku aplaudovali pri áriách z opery Norma, Maryša, Lucia z Lammermooru, Krútňava, Don Carlo, Tichý bič, Biela nemoc či Rigoletto, pri častiach baletných inscenácií Labutie jazero, Gizelle, aj pri úsekoch činoherných inscenácií Mizantrop, Vojna a mier či Dobrodružstvo pri obžinkoch.

Do budovy SND prišli najlepší herci a herečky a aj významné osobnosti zo slovenskej kultúry. Medzi nimi nechýbali ani 92-ročná diva Mária Kráľovičová, ktorá nám svojou eleganciou a gráciou vyrazila dych. Takto vyzerá skutočná kráľovná večera!

FOTKY NÁJDETE V GALÉRII.

"Slovenské národné divadlo vzniklo trocha inak ako ostatné národné divadlá v našom regióne. Bol to výsledok politického rozhodnutia, ale po sto rokoch môžeme povedať, že prezieravého. Otcom tejto myšlienky bol Vavro Šrobár, vtedajší minister pre správu Slovenska. Mnohí neverili, že to bol dobrý nápad, pretože Bratislava bola vtedy trojjazyčné mesto, kde prevažovala nemčina a maďarčina, nebola tu takmer žiadna tradícia po slovensky hovoriaceho a hraného divadla. Napokon sa ukázalo, že tá vizionárska myšlienka bola života schopná. Po sto rokoch môžeme s istou hrdosťou povedať, že SND je reprezentatívnou scénou Slovenskej republiky a tvorí významný symbol identity Slovákov," priblížil generálny riaditeľ Peter Kováč.

Históriu Slovenského národného divadla začal pred sto rokmi písať český divadelný súbor v bratislavskej budove Mestského divadla, kde dovtedy hrávali maďarské a nemecké súbory. Po mnohých komplikáciách tu začala pod hlavičkou SND pôsobiť Východočeská divadelná spoločnosť pod vedením Bedřicha Jeřábka. Práve v týchto priestoroch dnešnej historickej budovy SND sa 1. marca 1920 uskutočnila premiéra opery Hubička českého skladateľa Bedřicha Smetan


VIAC Z Šoubiz