18. 09. 2020 07:48 | WASHINGTON/TASR

Zomrel autor románu, na ktorého motívy vznikol oscarový film Forrest Gump

Winston Groom zostane v pamäti vďaka svojmu dielu.

Winston Groom
Winston Groom Foto: File TASR/AP Photo/Anders Krusberg

Vo veku 77 rokov zomrel americký spisovateľ Winston Groom, ktorého román Forrest Gump poslúžil ako predloha rovnomenného hollywoodskeho filmu z roku 1994. Jeho úmrtie podľa agentúry AP oznámila starostka mesta Fairhope v štáte Alabame, kde Groom žil. Guvernérka štátu Alabama Kay Iveyová vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že Groom zostane v pamäti vďaka svojmu dielu.

"Alabama stratila jedného z našich najnadanejších spisovateľov. Aj keď si ho budú pamätať ako tvorcu Forresta Gumpa, Winston Groom bol aj talentovaným novinárom a významným publicistom z oblasti amerických dejín," napísala guvernérka.

Snímka Forrest Gump bola nominovaná na 13 prestížnych cien Oscar udeľovaných americkou filmovou akadémiou, pričom v šiestich kategóriách ho aj získala. Kniha i film rozprávajú príbeh muža, ktorý si kvôli svojmu relatívne nízkemu IQ neuvedomuje významnosť udalostí sa okolo seba. Pri svojej ceste životom stretáva mnoho historických osobností, vrátane troch amerických prezidentov, a je pri mnohých historických udalostiach, ako napr. pri vlámaní sa do hotela Watergate. Film sa podstatne líši od knihy, na ktorej motívy bol nakrútený.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz