07. 01. 2021 14:20 |

Na začiatku nového roka nás opustil ďalší slovenský herec

Česť jeho pamiatke.

Ilustračná snímka (horiaca svieca)
Ilustračná snímka (horiaca svieca) Foto: shutterstock.com/BenzSuthep

Nový rok 2021 máme len pár dní a už nám stihol vziať ďalšiu hereckú legendu. V nedeľu (3. januára) nás navždy opustil slovenský herec Zoltán Hlaváč. Dvadsiateho februára by oslávil 83. narodeniny. O smutnej správe informovalo Divadlo Andreja Bagara v Nitre, kde pôsobil dlhé roky.

Zoltán Hlaváč sa narodil 20. februára 1938 v Lúčnici nad Žitavou. V roku 1962 absolvoval herectvo na VŠMU v Bratislave. Hneď po skončení štúdia sa stal členom umeleckého súboru Krajového divadla Nitra. Jeho prvou postavou bol Fiore v Candoniho dráme Túžba sobotňajšieho večera, kde si zahral po boku Adely Gáborovej a Magdy Pavelekovej. Jeho herecký výkon si všimla aj divadelná kritika, ktorá ocenila najmä jeho hravosť a prirodzenosť v herectve. Následne sa predstavil v Shakespearovej tragédii Othello či v Čapkovej hre Vec Makropulos. V ďalšej sezóne divadelná kritika vyzdvihla jeho postavu Jana v hre Drak je drak alebo Ako Žužličania k rozumu prišli a zaujal aj ako Švanda v hre J. K. Tyla Strakonický gajdoš. V 60. rokoch účinkoval vo viacerých inscenáciách v réžii Karola Spišáka: Škriepky v Chiozze, Pygmalion, Nebo na zemi, Pani Bovaryová, Matka a Smrť Ďurka Langsfelda. V auguste 1968 dal najavo svoj odmietavý postoj k príchodu spojeneckých vojsk, v dôsledku čoho bol menej obsadzovaný a po odmietnutí účinkovať v predstavení pre sovietske vojsko bol z divadla prepustený. Až v roku 1973 sa stal opäť interným členom Krajového divadla Nitra, kde pôsobil ešte do roku 1984.

Tieto udalosti však navždy poznačili jeho ďalší osobný aj herecký život a Zoltán Hlaváč sa verejnosti predstavoval zväčša už len v menších postavách. Hneď po jeho návrate do divadla zaujal vtipným spracovaním postavy Kudimova vo Vampilovej komédii Starší syn. Neskôr v 70. rokoch spolupracoval s režisérom Karolom Spišákom na inscenáciách Jánošík abo Na skle maľované, Surovô drevo, Mária Stuartová, účinkoval tiež v inscenáciách Návšteva starej dámy a Muž ako muž v réžii Miloša Hynšta. S režisérom Jozefom Bednárikom naštudoval oceňované inscenácie Titus Andronicus a Trójanky.

V 70. rokoch účinkoval v niekoľkých televíznych filmoch: V tieni vlkov, Brána k domovu, Príbeľská vzbura Janka Kráľa, Prvá vina odpustená, Na vysokej skale: Múdry blázon a Frndolína. Poslednou inscenáciou, v ktorej účinkoval na doskách DAB v Nitre bola Hviezdoslavova tragédia Herodes a Herodias v réžii Martina Kákoša.

Bol manželom herečky a dlhoročnej členky umeleckého súboru DAB v Nitre Evy Hlaváčovej.

Divadelní kolegovia a priatelia si ho budú navždy pamätať ako čestného, dobrého a charakterného človeka oddaného divadlu a ideám slobody a spravodlivosti. 

(Profil Zoltána Hlaváča poskytlo DAB v Nitre.)

S hlbokým zármutkom sme prijali správu, že v nedeľu 3. januára 2021 nás navždy opustil náš divadelný kolega a priateľ,...

Posted by Divadlo Andreja Bagara v Nitre on Tuesday, 5 January 2021

zdroj: Facebook/DivadloAndrejaBagara

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz