27. 01. 2021 09:10 | PRAHA/markiza.sk

Ďalšia strata hereckej legendy. Zomrela nezabudnuteľná Hana Maciuchová

Česť jej pamiatke.

Hana Maciuchová
Hana Maciuchová Foto: Profimedia.sk

 Vo veku 75 rokov zomrela v utorok po vážnej chorobe v Olomouci česká herečka Hana Maciuchová.

Hana Maciuchová sa narodila 29. novembra 1954 v Šternberku na severnej Morave. Od detstva rada tancovala, spievala a recitovala, jej rodičia boli divadelníci a viedli ju k láske k divadelnému prostrediu. Už ako 14-ročná stála na javisku olomouckého súboru Mrštík. Aj keď počas štúdia na gymnáziu uvažovala o dráhe lekárky či o štúdiu anglického jazyka, napokon sa rozhodla pre Divadelnú akadémiu múzických umení v Prahe.

Už počas štúdia vystupovala v Divadle za branou, kde získala aj prvý profesionálny angažmán, od roku 1971 sa stalo jej pôsobiskom pražské Divadlo na Vinohradech, ktorému ostala verná po celý život.

Prvú skúsenosť pred kamerou získala v slovenskom filme – režisér Štefan Uher ju obsadil do vojnovej drámy Organ nakrútenej podľa literárnej predlohy Alfonza Bednára. Neskôr sa venovala predovšetkým televíznej tvorbe – počet jej úloh vo filmoch, televíznych inscenáciách a seriáloch sa blíži k dvom stovkám.

Už v roku 1974 si ju televízni diváci obľúbili v známom seriáli Krkonošské pohádky (1974-1984), kde stvárnila nebojácnu Anču. Jednu z hlavných postáv stvárnila v normalizačnom, no svojho času obľúbenom seriáli Žena za pultom (1977). V ďalšom seriáli Nemocnice na kraji města (1977) hrala Hana Maciuchová podvádzanú manželku ortopéda Arnošta Blažeja v podaní Josefa Abrháma.

Spomenúť tiež možno seriály Dnes v jednom domě (1980), Dynastie Nováků (1982), či Synové a dcera Jakuba skláře (1986).

Hoci film jej ponúkal trochu skromnejšie herecké príležitosti, zahrala si v detskej snímke Prázdniny pro psa (Jaroslava Vošmiková, 1980), Zakázaný výlet (Štěpán Skalský, 1981) či vo filme Poločas štěstí (Zbyněk Brynych, 1984), v ktorom jednu z hlavných postáv vytvoril manželkin dlhoročný manžel a herecký kolega Jiří Adamíra.

Jednou z najvýraznejších filmových úloh Hany Maciuchovej bola manželka Karla Čapka – herečka Olga Scheinpflugová v životopisnom filme, ktorý o českom legendárnom spisovateľovi nakrútil Štěpán Skalský v roku 1989. Karla Čapka hral Josef Abrhám, s ktorým tak Maciuchová, podobne ako v „Nemocnici“ stvárnila manželskú dvojicu. V roku 2000 ju David Ondříček obsadil do svojho filmu Samotáři. Ešte v roku 2018 hrala v snímke Jiřího Vejdělka s názvom Tátova volha.

Hana Maciuchová nemala deti. Jej manželstvo s hercom Jiřím Adamírom trvalo 20 rokov, do hercovej smrti v roku 1993. Podľa správ českých médií zomrela na rakovinu.

Často spolupracovala s rozhlasom, kde nahovorila Šeherezádu v Príbehoch tisíc a jednej noci. Okrem toho sa venovala aj dabingu a pôsobila aj ako pedagogička na konzervatóriu.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Šoubiz